Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Formosan Bulutlu Leoparı (Neofelis nebulosa brachyura)

Doğa koruma araştırmacıları 13 yıldır Formosan Bulutlu Leoparı'nı Tayvan'da yeniden görmeye çalışıyorlardı. Üzücü bir şekilde, başarılı olamadılar ve şu anda yaygın kanıya göre türün soyu tükendi. 13 yıl içerisinde bu leopar çeşidini tespit edebilmek için tam 1.500 kızılötesi kamera kuruldu ve yemler konularak bu kameraların leoparı tespit etmesi umuldu. Ancak 13 yılda bir defa bile bu leopar gözlenemedi. Son resmi gözlem 1989 yılında yapılmıştı.

Formosan leoparları bulutlu leoparların 3 alt türünden birisidir. Bu leoparların dişleri diğer leoparlardan daha iridir ve diğer tüm leoparlardan daha başarılı tırmanma yeteneklerine sahiptirler. Bu tür, ismini bulutlara benzeyen benek dağılımından almaktadır. Geriye kalan 2 alt türü de Asya'ya özgü leoparlardır ve genellikle Nepal'de, Himalaya'nın eteklerinden Myanmar'a kadar olan bölgede görülürler.

Türü Tehdit Eden Unsurlar: Bulutlu leoparlar kapalı ormanlarda yaşarlar. Ancak yaşadıkları bölge olan Güneydoğu Asya'daki ormanlar hızlı bir şekilde kesilerek yok edilmektedir. Bu bölgedeki ormanların her yıl %1.2-1.3 civarının yok olduğu düşünülmektedir. Ayrıca tür, derisi için insanlar tarafından avlanmaktadır. Kemikleri alternatif tıpta, eti egzotik yemeklerde ve canlı hali de evcil hayvan olarak satılmaktadır. Türü yok eden başlıca unsur insanların etkisidir.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Science Is Awesome
 2. IUCN Red List
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/01/2020 12:01:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1222

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki bir yetişkinseniz ve bilimsel gerçekleri kabul etmek istemiyorsanız, peki, öyle olsun. Ama lütfen çocuklarımızın gerçekleri öğrenmesinin ve onlardan kendi sonuçlarını çıkarmasının önüne geçmeyin!”
Bill Nye
Geri Bildirim Gönder