Evrim Ağacı

Evrimsel Olarak Sürdürülebilir Strateji Nedir? (Richard Dawkins & Veritasium)

Evrimsel Olarak Sürdürülebilir Strateji Nedir? (Richard Dawkins & Veritasium) Veritasium

Evrimsel olarak sürdürülebilir bir strateji, popülasyondaki herkes tarafından icra edilmesi koşuluyla, daha iyi bir alternatifin olmadığı bir stratejidir.

Bu yazı, Veritasium isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrimsel Olarak Sürdürülebilir Stratejiler
Veritasium

Birçok durumda bireyin yapması gereken en iyi şey açıktır. Çıkarımlarda bulunarak hayatta kalma ihtimalini artırmaktır. Ama yapılması gereken en iyi şeyin popülasyondaki diğer bireylerin, özellikle de popülasyonun çoğunluğunun yaptıklarına bağlı olduğu zamanlar da olur. Varsayımsal bir örnek olarak balıkçıları ve korsanları verelim:

Balığa erişmenin iki yolunun olduğu belli bir kuş türü için konuşuyorum. Bunlar deniz kuşları. Ya denize dalıp balık avlayabilirsiniz ya da bir yerde bekleyip balık yakalamış birinden onu çalabilirsiniz. Ki onlar korsandır. İşte bu ikisi yaşamak için iki yoldur.

Peki en iyisi hangisi olmaktır? Balıkçı mı korsan mı? Cevap o kadar da açık değildir, çünkü en iyi seçenek popülasyonun geri kalanının ne yaptığına bağlıdır. Tüm popülasyon balık avlıyorsa o zaman bir birey mutasyon geçirerek bir korsan olabilir çünkü etrafta bir sürü balık avlayan olacaktır. Balık çalmak da kolaydır.

O zaman şunu diyebilirsiniz: O halde doğal seçilim korsanlığı, yani korsanlık geninin popülasyon boyunca yayılmasını destekler. Birkaç nesil sonra herkes birer korsan olur. Ama balık malık da kalmaz. Bu yüzden korsanlık sürdürülebilir değildir. Değişkendir... evrimsel olarak değişkendir.

Balık avlamak da sürdürülebilir olmayabilir, çünkü tüm popülasyon balıkla avlanıyorsa bir mutant korsanın istilasına uğrayabilir. Bu yüzden kararlı bir strateji, tüm popülasyon bu stratejiyi uygularken daha iyisini yapacak mutant bir bireyin ortaya çıkmasına meydan vermeyendir. Bu yüzden ne balık avlayanlar ne de korsanlar benim varsayımsal oyunumda evrimsel olarak sürdürülebilirdir.

Evrimsel olarak sürdürülebilir olan belli bir orandır. %80'lik balıkçı oranına karşılık %20 korsan oranı gibi bir şey olabilir. Ve buradaki sürdürülebilirlik de her iki tarafın görevini eşit oranda yapmasıyla olabilir.

Çok bilinen bir örnek cinsiyet oranıdır; kararlı bir cinsiyet oranından uzaklaşma doğal seçilim tarafından cezalandırılır. Çok fazla erkek varsa, bir bireyin kızlarının olması onun açısından daha iyidir. Ve popülasyonda çok fazla dişi varsa bir bireyin oğullarının olması onun açısından daha iyidir. Yani kararlı oran %50-50'dir. Daha net konuşmak gerekirse, oğullara ve kızlara %50-50 ekonomik yatırım yapmak gerekir (%50 oranında oğullara, %50 oranında kızlara sahip olmak gerekir). Yani evrimsel olarak kararlı bir strateji, popülasyondaki herkes tarafından icra edilmesi koşuluyla, daha iyi bir alternatifin olmadığı bir stratejidir.     

Destek Olun

Bu video, Veritasium tarafından hazırlanmış, Evrim Ağacı tarafından altyazılandırılmıştır. Eğer içeriği beğendiyseniz orijinal kaynağa destek olmak için, lütfen YouTube kanalına gidip videolarını beğenmeyi unutmayın.

Veritasium kanalının bu videosunu orijinal dilinde ve İngilizce alt yazılı olarak buradan seyredebilirsiniz:

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 05:08:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7906

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Goril
Sağlık
Kimyasal Evrim
Hız
Yaşam
2019-Ncov
Sars
Oksijen
Böcek
Köpekler
Elektrokimya
Wuhan
Doğal
Maske
Ortak Ata
Yayılım
Kimya
İhtiyoloji
Sinir Sistemi
Ölümden Sonra Yaşam
Gerçek
Tekillik
Nöron
Yörünge
Ay Ve Dünya
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“En az sorgulanan varsayımlar, genellikle en çok sorgulanması gerekenlerdir.”
Paul Broca
Geri Bildirim Gönder