Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Evrimsel Olarak Sürdürülebilir Strateji Nedir? (Richard Dawkins & Veritasium)

Evrimsel Olarak Sürdürülebilir Strateji Nedir? (Richard Dawkins & Veritasium) Veritasium
2 dakika
1,396
Tüm Reklamları Kapat
Evrimsel Olarak Sürdürülebilir Stratejiler
Veritasium

Birçok durumda bireyin yapması gereken en iyi şey açıktır. Çıkarımlarda bulunarak hayatta kalma ihtimalini artırmaktır. Ama yapılması gereken en iyi şeyin popülasyondaki diğer bireylerin, özellikle de popülasyonun çoğunluğunun yaptıklarına bağlı olduğu zamanlar da olur. Varsayımsal bir örnek olarak balıkçıları ve korsanları verelim:

Balığa erişmenin iki yolunun olduğu belli bir kuş türü için konuşuyorum. Bunlar deniz kuşları. Ya denize dalıp balık avlayabilirsiniz ya da bir yerde bekleyip balık yakalamış birinden onu çalabilirsiniz. Ki onlar korsandır. İşte bu ikisi yaşamak için iki yoldur.

Peki en iyisi hangisi olmaktır? Balıkçı mı korsan mı? Cevap o kadar da açık değildir, çünkü en iyi seçenek popülasyonun geri kalanının ne yaptığına bağlıdır. Tüm popülasyon balık avlıyorsa o zaman bir birey mutasyon geçirerek bir korsan olabilir çünkü etrafta bir sürü balık avlayan olacaktır. Balık çalmak da kolaydır.

Tüm Reklamları Kapat

O zaman şunu diyebilirsiniz: O halde doğal seçilim korsanlığı, yani korsanlık geninin popülasyon boyunca yayılmasını destekler. Birkaç nesil sonra herkes birer korsan olur. Ama balık malık da kalmaz. Bu yüzden korsanlık sürdürülebilir değildir. Değişkendir... evrimsel olarak değişkendir.

Balık avlamak da sürdürülebilir olmayabilir, çünkü tüm popülasyon balıkla avlanıyorsa bir mutant korsanın istilasına uğrayabilir. Bu yüzden kararlı bir strateji, tüm popülasyon bu stratejiyi uygularken daha iyisini yapacak mutant bir bireyin ortaya çıkmasına meydan vermeyendir. Bu yüzden ne balık avlayanlar ne de korsanlar benim varsayımsal oyunumda evrimsel olarak sürdürülebilirdir.

Evrimsel olarak sürdürülebilir olan belli bir orandır. %80'lik balıkçı oranına karşılık %20 korsan oranı gibi bir şey olabilir. Ve buradaki sürdürülebilirlik de her iki tarafın görevini eşit oranda yapmasıyla olabilir.

Çok bilinen bir örnek cinsiyet oranıdır; kararlı bir cinsiyet oranından uzaklaşma doğal seçilim tarafından cezalandırılır. Çok fazla erkek varsa, bir bireyin kızlarının olması onun açısından daha iyidir. Ve popülasyonda çok fazla dişi varsa bir bireyin oğullarının olması onun açısından daha iyidir. Yani kararlı oran %50-50'dir. Daha net konuşmak gerekirse, oğullara ve kızlara %50-50 ekonomik yatırım yapmak gerekir (%50 oranında oğullara, %50 oranında kızlara sahip olmak gerekir). Yani evrimsel olarak kararlı bir strateji, popülasyondaki herkes tarafından icra edilmesi koşuluyla, daha iyi bir alternatifin olmadığı bir stratejidir.     

Tüm Reklamları Kapat

Destek Olun

Bu video, Veritasium tarafından hazırlanmış, Evrim Ağacı tarafından altyazılandırılmıştır. Eğer içeriği beğendiyseniz orijinal kaynağa destek olmak için, lütfen YouTube kanalına gidip videolarını beğenmeyi unutmayın.

Veritasium kanalının bu videosunu orijinal dilinde ve İngilizce alt yazılı olarak buradan seyredebilirsiniz:

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
15
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Veritasium | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/05/2024 06:01:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7906

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Karanlık Madde
Veri Bilimi
Uçuş
Dna
Irk
Yiyecek
Göç
Metabolizma
Kitlesel Yok Oluş
Doğa Yasası
Afrika
Araştırma
Böcek
Retrovirüs
Tümör
Taksonomik Sınıflandırma
Bebek Doğumu
Canlılık Cansızlık
Organizma
Elementler
Ekonomi
İlişki
Oyun
Mühendislik
Böcek Bilimi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
-. Veritasium, et al. Evrimsel Olarak Sürdürülebilir Strateji Nedir? (Richard Dawkins & Veritasium). (7 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7906
Veritasium, -., Demiryay, M., Özdil, A. Ş. (2019, August 07). Evrimsel Olarak Sürdürülebilir Strateji Nedir? (Richard Dawkins & Veritasium). Evrim Ağacı. Retrieved May 27, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7906
-. Veritasium, et al. “Evrimsel Olarak Sürdürülebilir Strateji Nedir? (Richard Dawkins & Veritasium).” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Translated by Mehmet Demiryay, Evrim Ağacı, 07 Aug. 2019, https://evrimagaci.org/s/7906.
Veritasium, ---. Demiryay, Mehmet. Özdil, Ayşegül Şenyiğit. “Evrimsel Olarak Sürdürülebilir Strateji Nedir? (Richard Dawkins & Veritasium).” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Translated by Mehmet Demiryay. Evrim Ağacı, August 07, 2019. https://evrimagaci.org/s/7906.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close