Evrimsel Olarak Sürdürülebilir Strateji Nedir? (Richard Dawkins & Veritasium)

Evrimsel Olarak Sürdürülebilir Strateji Nedir? (Richard Dawkins & Veritasium) Veritasium
Yazar Veritasium Ayşegül Şenyiğit Özdil Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil
2 dakika
998 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Evrimsel Olarak Sürdürülebilir Stratejiler
Veritasium

Birçok durumda bireyin yapması gereken en iyi şey açıktır. Çıkarımlarda bulunarak hayatta kalma ihtimalini artırmaktır. Ama yapılması gereken en iyi şeyin popülasyondaki diğer bireylerin, özellikle de popülasyonun çoğunluğunun yaptıklarına bağlı olduğu zamanlar da olur. Varsayımsal bir örnek olarak balıkçıları ve korsanları verelim:

Balığa erişmenin iki yolunun olduğu belli bir kuş türü için konuşuyorum. Bunlar deniz kuşları. Ya denize dalıp balık avlayabilirsiniz ya da bir yerde bekleyip balık yakalamış birinden onu çalabilirsiniz. Ki onlar korsandır. İşte bu ikisi yaşamak için iki yoldur.

Peki en iyisi hangisi olmaktır? Balıkçı mı korsan mı? Cevap o kadar da açık değildir, çünkü en iyi seçenek popülasyonun geri kalanının ne yaptığına bağlıdır. Tüm popülasyon balık avlıyorsa o zaman bir birey mutasyon geçirerek bir korsan olabilir çünkü etrafta bir sürü balık avlayan olacaktır. Balık çalmak da kolaydır.

O zaman şunu diyebilirsiniz: O halde doğal seçilim korsanlığı, yani korsanlık geninin popülasyon boyunca yayılmasını destekler. Birkaç nesil sonra herkes birer korsan olur. Ama balık malık da kalmaz. Bu yüzden korsanlık sürdürülebilir değildir. Değişkendir... evrimsel olarak değişkendir.

Reklamı Kapat

Balık avlamak da sürdürülebilir olmayabilir, çünkü tüm popülasyon balıkla avlanıyorsa bir mutant korsanın istilasına uğrayabilir. Bu yüzden kararlı bir strateji, tüm popülasyon bu stratejiyi uygularken daha iyisini yapacak mutant bir bireyin ortaya çıkmasına meydan vermeyendir. Bu yüzden ne balık avlayanlar ne de korsanlar benim varsayımsal oyunumda evrimsel olarak sürdürülebilirdir.

Evrimsel olarak sürdürülebilir olan belli bir orandır. %80'lik balıkçı oranına karşılık %20 korsan oranı gibi bir şey olabilir. Ve buradaki sürdürülebilirlik de her iki tarafın görevini eşit oranda yapmasıyla olabilir.

Çok bilinen bir örnek cinsiyet oranıdır; kararlı bir cinsiyet oranından uzaklaşma doğal seçilim tarafından cezalandırılır. Çok fazla erkek varsa, bir bireyin kızlarının olması onun açısından daha iyidir. Ve popülasyonda çok fazla dişi varsa bir bireyin oğullarının olması onun açısından daha iyidir. Yani kararlı oran %50-50'dir. Daha net konuşmak gerekirse, oğullara ve kızlara %50-50 ekonomik yatırım yapmak gerekir (%50 oranında oğullara, %50 oranında kızlara sahip olmak gerekir). Yani evrimsel olarak kararlı bir strateji, popülasyondaki herkes tarafından icra edilmesi koşuluyla, daha iyi bir alternatifin olmadığı bir stratejidir.     

Destek Olun

Bu video, Veritasium tarafından hazırlanmış, Evrim Ağacı tarafından altyazılandırılmıştır. Eğer içeriği beğendiyseniz orijinal kaynağa destek olmak için, lütfen YouTube kanalına gidip videolarını beğenmeyi unutmayın.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Veritasium kanalının bu videosunu orijinal dilinde ve İngilizce alt yazılı olarak buradan seyredebilirsiniz:

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Veritasium | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/04/2021 19:45:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7906

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Tekillik
Malzeme
Doğa Yasası
Genetik Müdahale
Ana Bulaşma Mekanizması
Cinsiyet Araştırmaları
Sosyal Mesafelendirme
Uzay
Hücre
Manyetik Alan
Canlılık
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
İnfografik
Habercilik
Özel Görelilik
Anne
Kas
Sosyal
Fosil
Abiyogenez
Sağlık Personeli
Modern
Hız
Doğa Gözlemleri
Türlerin Kökeni
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku