Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrimle ilgili halk arasındaki yanlış algıların tamamına yakını, bilim ile haşır neşir olmamamızdan ziyade, halk arasına bilinçli olarak yayılan hatalı bilgilerden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla evrimi “bilim camiasındaki evrim” ve “halk arasındaki evrim” gibi iki ayrı kategoride incelemek gerekmektedir. 

Bunu yaptığımızda, karşımıza bu görselimizde özetlediğimiz gibi bir durum çıkmaktadır. Evrim Ağacı olarak kurulduğumuzdan beri halk arasındaki evrimle ilgili yanlış anlaşılmaları silmek için elimizden geleni yaptık, yapmayı da sürdüreceğiz. Umuyoruz ki çabalarımız bir nebze olsun hatalı algıları silmeye yaramaktadır.

Bu noktada Evrim Ağacı olarak belirtmek istediğimiz tek şey, internet üzerindeki okurlarımıza da sıklıkla tekrar ve tembih ettiğimiz şey olacak: Bilimi sağdan soldan değil, bu konuda uzman olan bilim insanlarından öğrenin. 

Bunu yapmaya başladığınızda, o “sağdan soldan” duyduklarınızın ne kadar bilgisizce ancak bir o kadar da art niyetli bir şekilde hazırlanmış yalanlar olduğunu fark edeceksiniz. Bunu görmek, insanlık tarihinin gördüğü en güçlü, kapsayıcı ve açıklayıcı bilim dallarından biri olan evrimsel biyolojiye ve onun kalbinde yer alan Evrim Teorisi’ne ve bu teorinin açıklamaya çalıştığı doğa yasası olan evrime bakış açınızı değiştirecektir, tarafsızlaştıracaktır. 

Bu sahadaki 150 yılı aşkın teorik ve pratik, 2000 yılı aşkın düşünsel birikimi daha iyi kavrayabilmenizi sağlayacaktır. Biz de bunu kolaylaştırmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 5
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/04/2020 23:32:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/738

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insanın şerefi, mesleği ile değil, davranışları ile ölçülür.”
Junius
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder