Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Evrim vs. Akıllı Tasarım

Evrim vs. Akıllı Tasarım
2 dakika
6,629
Tüm Reklamları Kapat

Evren dahilinde bildiğimiz canlıların -insan da dahil olmak üzere- hepsi evrimin ürünleridir. Ancak Dünya tarihinde (ve Evren'in de bildiğimiz kadarlık kısmında) akıllı bir tasarımcı tarafından tasarlandığından emin olduğumuz yalnızca ve yalnızca 2 grup canlı bulunmaktadır: evcilleştirilmiş veya ehlileştirilmiş hayvanlar, kültür bitkileri ("kültür mantarları" da, her ne kadar mantarlar bitki olmasa bile bu tartışma çevresinde bu ikinci gruba dahil edilebilir).

Bu canlıların akıllı tasarımcısını da çok ama çok yakından tanımaktayız: biz insanlar! Bunların haricindeki hiçbir canlı, özellikleri önceden belirlenmiş ve hassas bir şekilde tasarlanmış değildir. Hiçbir canlıda, evrimsel süreçlerin ürünü olmayan herhangi bir yapı bulunmaz. Her biri, doğanın değişen şartlarında hayatta kalma ve üreme mücadelesinden doğan evrimsel değişimler dolayısıyla var olmuş canlılardır.

İnsanların yarattığı canlılar bile aslında pek de "tasarım ürünü" sayılmazlar. Çünkü insanlar sıfırdan canlılar yaratamazlar (şimdilik). Tıpkı doğanın yapmak zorunda olduğu gibi, elde olan malzemeleri kullanarak, çeşitli şartlara göre evrime yön vermek zorundadırlar. Evrim olmaksızın var olabilen hiçbir biyolojik varlık bilinmemektedir. Yine de illa ki bir "akıllı, planlı, önceden belirlenen isteklere göre üretilmiş canlı" tanımlayacaksak, yani kısaca "akıllı tasarım"dan bahsedeceksek, tek bahsedebileceğimiz canlılar Yapay Seçilim'in ürünleridir. 

Tüm Reklamları Kapat

Her ne kadar fotoğrafta bu "akıllı" olan tasarımın tuhaf sonuçlar doğurabileceğinden esprili bir şekilde bahsediliyor olsa da, Yapay Seçilim sayesinde yapabileceklerimizi bir bütün olarak küçümsemek aptallık olurdu. Evrimsel değişim öylesine güçlüdür ki, sadece birkaç on veya yüz nesilde yepyeni bitki türleri (örneğin vahşi lahanadan 6-7 farklı yeni bitki türü, mısır, buğday ve nicesi), yepyeni hayvan türleri (örneğin evcil köpekler, kediler, atlar, domuzlar, kuşlar ve nicesi) yaratmak mümkün olmuştur. İstediğimiz özellikteki canlı bireylerini geniş bir tür içi çeşitlilik arasından sürekli seçip birbiriyle çiftleştirerek, o istediğimiz özelliklerin yeni nesillerde daha da fazla ortaya çıkmasını sağlamışızdır. Bu, özünde evrimden farksızdır. Tek fark, Doğal Seçilim ile olan evrimsel değişimlerin aksine Yapay Seçilim ile meydana gelen evrimin çok daha hızlı, kısmen daha kısıtlı ve daha kolay geri döndürülebilir olmasıdır. Fakat Yapay Seçilim yoluyla gerçekleşen evrim, bildiğimiz doğal evrimden özünde tamamen farksızdır.

Yapay Seçilim hakkında bilgi almak için yayınladığımız kitabımızı okuyabilirsiniz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 7
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Tebrikler! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/04/2024 17:50:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3962

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Mikoloji
Primatlar
Fare
Tahmin
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Etimoloji
Ekosistem
Çekirdek
Alkol
Embriyo
Veri
Algı
Afrika
İletişim
Bitkiler
Işık Yılı
Diş Sorunları
Kurbağa
Ayak
Bilişsel
Gen
Mucize
Beyin
Karbon
Seçilim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Evrim vs. Akıllı Tasarım. (8 Aralık 2015). Alındığı Tarih: 19 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3962
Bakırcı, Ç. M. (2015, December 08). Evrim vs. Akıllı Tasarım. Evrim Ağacı. Retrieved April 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/3962
Ç. M. Bakırcı. “Evrim vs. Akıllı Tasarım.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 08 Dec. 2015, https://evrimagaci.org/s/3962.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Evrim vs. Akıllı Tasarım.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, December 08, 2015. https://evrimagaci.org/s/3962.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close