Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Evrim vs. Akıllı Tasarım

Evrim vs. Akıllı Tasarım
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evren dahilinde bildiğimiz canlıların -insan da dahil olmak üzere- hepsi evrimin ürünleridir. Ancak Dünya tarihinde (ve Evren'in de bildiğimiz kadarlık kısmında) akıllı bir tasarımcı tarafından tasarlandığından emin olduğumuz yalnızca ve yalnızca 2 grup canlı bulunmaktadır: evcilleştirilmiş veya ehlileştirilmiş hayvanlar, kültür bitkileri ("kültür mantarları" da, her ne kadar mantarlar bitki olmasa bile bu tartışma çevresinde bu ikinci gruba dahil edilebilir).

Bu canlıların akıllı tasarımcısını da çok ama çok yakından tanımaktayız: biz insanlar! Bunların haricindeki hiçbir canlı, özellikleri önceden belirlenmiş ve hassas bir şekilde tasarlanmış değildir. Hiçbir canlıda, evrimsel süreçlerin ürünü olmayan herhangi bir yapı bulunmaz. Her biri, doğanın değişen şartlarında hayatta kalma ve üreme mücadelesinden doğan evrimsel değişimler dolayısıyla var olmuş canlılardır.

İnsanların yarattığı canlılar bile aslında pek de "tasarım ürünü" sayılmazlar. Çünkü insanlar sıfırdan canlılar yaratamazlar (şimdilik). Tıpkı doğanın yapmak zorunda olduğu gibi, elde olan malzemeleri kullanarak, çeşitli şartlara göre evrime yön vermek zorundadırlar. Evrim olmaksızın var olabilen hiçbir biyolojik varlık bilinmemektedir. Yine de illa ki bir "akıllı, planlı, önceden belirlenen isteklere göre üretilmiş canlı" tanımlayacaksak, yani kısaca "akıllı tasarım"dan bahsedeceksek, tek bahsedebileceğimiz canlılar Yapay Seçilim'in ürünleridir. 

Her ne kadar fotoğrafta bu "akıllı" olan tasarımın tuhaf sonuçlar doğurabileceğinden esprili bir şekilde bahsediliyor olsa da, Yapay Seçilim sayesinde yapabileceklerimizi bir bütün olarak küçümsemek aptallık olurdu. Evrimsel değişim öylesine güçlüdür ki, sadece birkaç on veya yüz nesilde yepyeni bitki türleri (örneğin vahşi lahanadan 6-7 farklı yeni bitki türü, mısır, buğday ve nicesi), yepyeni hayvan türleri (örneğin evcil köpekler, kediler, atlar, domuzlar, kuşlar ve nicesi) yaratmak mümkün olmuştur. İstediğimiz özellikteki canlı bireylerini geniş bir tür içi çeşitlilik arasından sürekli seçip birbiriyle çiftleştirerek, o istediğimiz özelliklerin yeni nesillerde daha da fazla ortaya çıkmasını sağlamışızdır. Bu, özünde evrimden farksızdır. Tek fark, Doğal Seçilim ile olan evrimsel değişimlerin aksine Yapay Seçilim ile meydana gelen evrimin çok daha hızlı, kısmen daha kısıtlı ve daha kolay geri döndürülebilir olmasıdır. Fakat Yapay Seçilim yoluyla gerçekleşen evrim, bildiğimiz doğal evrimden özünde tamamen farksızdır.

Yapay Seçilim hakkında bilgi almak için yayınladığımız kitabımızı okuyabilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/12/2020 05:43:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3962

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Dünya
Jeoloji
Ara Tür
Bilgi Felsefesi
Evrimsel Süreç
Güneş
Bebek
Sağlık Bakanlığı
Bağışıklık
Toplum
Astrobiyoloji
Ay Görevleri
Bitki
Evrim Kuramı
Hayvan Davranışları
Eczacılık
Kromozom
Fizik
Charles Darwin
Karbonhidrat
Uzay Görevleri
Pandemik
Doğal Seçilim
Işık Hızı
Madde
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben; Einstein'ın beyninin kıvrımları veya kütlesiyle, onunla neredeyse eşit yeteneğe sahip kişilerin pamuk tarlalarında ve terhanelerde yaşayıp öldüğü gerçeğinden daha fazla ilgilenmiyorum.”
Stephen Jay Gould
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol