Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Evrim Ağacı Çevirmen Ekibi Kuruluyor: Şule Ölez Aramıza Katıldı!

Evrim Ağacı Çevirmen Ekibi Kuruluyor: Şule Ölez Aramıza Katıldı!
Reklamı Kapat

Bu bir duyuru makalesidir. Genellikle Evrim Ağacı hakkındaki veya güncel bir konuyla ilgili bilgileri ve/veya gelişmeleri duyurmak amacıyla hazırlanmış içeriklerimizdir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrim Ağacı uzun bir süredir tamamen kendine özgü yayınlar yaparak ilerlemişti ve buna hız kesmeden devam ediyor. Makalelerimiz, videolarımız ve fotoğraf albümlerimiz Evrim Ağacı'nın her zaman en önemli parçalarından birisi olacak. Ancak Türkiye'deki bilim ve bilimsel algı eksikliğinin en önemli ayaklarından birinin, hiçbir anaakım haber kanalının (gazete, TV, vb. iletişim araçlarının) ve artık hiçbir devlet kurumunun (TÜBİTAK, TÜBA, vb.) bu konuda yeterli olamamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Her gün gazete ve televizyonlarımızda saçma sapan sahtebilim unsurları (astroloji, "evren enerjisi", "kuantum düşünce", vb. başta olmak üzere), insanlarımıza bilim diye pazarlanıyor, milyonlarca insan modern bilim konusunda cahil bırakılıyor ve bu strateji inatla sürdürülüyor. Neredeyse hiçbir önemli bilim haberi (eğer ki "din-bilim tartışması" yaratarak reyting kazandırmayacaksa) televizyonlarımızda yer almıyor. 

Dış medya kaynaklarına baktığımızda, Guardian, Huffington Post, New York Times gibi dev gazetelerin her birinde birbirinden önemli profesörlerin bizzat bilim köşelerinin olduğu, sayısız belgesel kanalının sürekli orjinal içeriklerle halkı bilimle beslediği ve bilim yazarlarının kıymetli olduğu hemen göze çarpıyor. Ülkemizde ise, yukarıda bahsettiğimiz 3. seviye, ayağa düşmüş yaklaşımlar haricinde bilime hiçbir değer verilmiyor. Zaten Dünya'nın bilim dili tartışmasız olarak İngilizce olduğu için ve 2006'da yapılan bir istatistiğe göre Türkiye'nin %17'si İngilizce bildiği, gerçekte ise muhtemelen bu oranın %5 altında olduğu düşünülürse, toplumumuzun bilime ulaşmasının hiçbir yolu kalmıyor. Burada devreye popüler bilim çevirileri giriyor.

Evrim Ağacı hiçbir zaman bir haber kaynağı olmadı, hiçbir zaman da olmayacak. Ancak bu ayağımız da neden güçlü olmasın diye düşündük ve bir çevirmen kadrosu kurmaya karar verdik. Zaten uzun bir süredir bize çeviriler gönderen okurlarımız vardı; ancak şimdi bu kişilerden bazılarını düzenli olarak çeviri yapacak kişiler olarak belirleyeceğiz ve çok daha dinamik bir şekilde bilim haberlerini Türkiye'ye ulaştırmaya çalışacağız. 

Bu bağlamda, aramıza kattığımız ilk isim, 1988 senesinde ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuş olan Sayın Şule Ölez'dir. 10 sene boyunca mühendis olarak görev yapan Ölez, bundan sonraki 14 sene boyunca eğitim yayıncılığı ile uğraşmış. Şu anda ise emekli. Eh, bir nevi Evrim Ağacı ile, gönüllü olarak çalışıyor artık. Sayın Ölez, Evrim Ağacı ile Facebook aracılığıyla tanışmış. Yaşamın her alanında akıl, mantık ve bilimi önde tutmak, sürekli öğrenmek ve öğrendiklerini paylaşmak, Türkçe yazınında bilgi birikimi oluşturma çabası gibi ortak noktalarımızdan ötürü Evrim Ağacı'nın uzun bir süredir takipçisi ve destekçisi.

Umuyoruz ki yeni geliştireceğimiz çevirmen kadromuz sayesinde Türkiye'deki önemli bir boşluğu daha doldurabileceğiz.

Aramıza hoşgeldiniz Şule Ölez!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2020 11:28:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1852

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Önlem
Samanyolu Galaksisi
Canlı
Gelişim
Anatomi
Dişler
Yiyecek
Boyut
Eczacılık
Bağışıklık Sistemi
Köpek
Molekül
Diş Hekimi
Etimoloji
Akciğer
İhtiyoloji
Endokrin Sistemi
Genom
Rna
Viral Enfeksiyon
Odontoloji
Uçuş
Transkripsiyon
Popülasyon
İklim
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklarımızın eğitim hayatlarının ilk yıllarını konuşmayı ve yürümeyi öğretmekle geçiriyoruz. Geri kalanını ise çenelerini kapatmak ve oturmalarını sağlamakla… Bu işte bir terslik var.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder