Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı Çevirmen Ekibi Kuruluyor: Şule Ölez Aramıza Katıldı!

Evrim Ağacı Çevirmen Ekibi Kuruluyor: Şule Ölez Aramıza Katıldı!
2 dakika
2,110
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı uzun bir süredir tamamen kendine özgü yayınlar yaparak ilerlemişti ve buna hız kesmeden devam ediyor. Makalelerimiz, videolarımız ve fotoğraf albümlerimiz Evrim Ağacı'nın her zaman en önemli parçalarından birisi olacak. Ancak Türkiye'deki bilim ve bilimsel algı eksikliğinin en önemli ayaklarından birinin, hiçbir anaakım haber kanalının (gazete, TV, vb. iletişim araçlarının) ve artık hiçbir devlet kurumunun (TÜBİTAK, TÜBA, vb.) bu konuda yeterli olamamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Her gün gazete ve televizyonlarımızda saçma sapan sahtebilim unsurları (astroloji, "evren enerjisi", "kuantum düşünce", vb. başta olmak üzere), insanlarımıza bilim diye pazarlanıyor, milyonlarca insan modern bilim konusunda cahil bırakılıyor ve bu strateji inatla sürdürülüyor. Neredeyse hiçbir önemli bilim haberi (eğer ki "din-bilim tartışması" yaratarak reyting kazandırmayacaksa) televizyonlarımızda yer almıyor. 

Dış medya kaynaklarına baktığımızda, Guardian, Huffington Post, New York Times gibi dev gazetelerin her birinde birbirinden önemli profesörlerin bizzat bilim köşelerinin olduğu, sayısız belgesel kanalının sürekli orjinal içeriklerle halkı bilimle beslediği ve bilim yazarlarının kıymetli olduğu hemen göze çarpıyor. Ülkemizde ise, yukarıda bahsettiğimiz 3. seviye, ayağa düşmüş yaklaşımlar haricinde bilime hiçbir değer verilmiyor. Zaten Dünya'nın bilim dili tartışmasız olarak İngilizce olduğu için ve 2006'da yapılan bir istatistiğe göre Türkiye'nin %17'si İngilizce bildiği, gerçekte ise muhtemelen bu oranın %5 altında olduğu düşünülürse, toplumumuzun bilime ulaşmasının hiçbir yolu kalmıyor. Burada devreye popüler bilim çevirileri giriyor.

Evrim Ağacı hiçbir zaman bir haber kaynağı olmadı, hiçbir zaman da olmayacak. Ancak bu ayağımız da neden güçlü olmasın diye düşündük ve bir çevirmen kadrosu kurmaya karar verdik. Zaten uzun bir süredir bize çeviriler gönderen okurlarımız vardı; ancak şimdi bu kişilerden bazılarını düzenli olarak çeviri yapacak kişiler olarak belirleyeceğiz ve çok daha dinamik bir şekilde bilim haberlerini Türkiye'ye ulaştırmaya çalışacağız. 

Tüm Reklamları Kapat

Bu bağlamda, aramıza kattığımız ilk isim, 1988 senesinde ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuş olan Sayın Şule Ölez'dir. 10 sene boyunca mühendis olarak görev yapan Ölez, bundan sonraki 14 sene boyunca eğitim yayıncılığı ile uğraşmış. Şu anda ise emekli. Eh, bir nevi Evrim Ağacı ile, gönüllü olarak çalışıyor artık. Sayın Ölez, Evrim Ağacı ile Facebook aracılığıyla tanışmış. Yaşamın her alanında akıl, mantık ve bilimi önde tutmak, sürekli öğrenmek ve öğrendiklerini paylaşmak, Türkçe yazınında bilgi birikimi oluşturma çabası gibi ortak noktalarımızdan ötürü Evrim Ağacı'nın uzun bir süredir takipçisi ve destekçisi.

Umuyoruz ki yeni geliştireceğimiz çevirmen kadromuz sayesinde Türkiye'deki önemli bir boşluğu daha doldurabileceğiz.

Aramıza hoşgeldiniz Şule Ölez!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/07/2024 23:54:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1852

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Ses Kaydı
Konuşma
Yakınsak Evrim
Depresyon
Bilim İnsanları
Sürüngen
Kuyruksuz Maymun
Google
Paleontoloji
Yaşamın Başlangıcı
Isı
Diş Gelişimi
Yüksek
Nüfus
Haber
Oksijen
Bilgi Felsefesi
İmmünoloji
Toprak
Şehir
Kök Hücre
Dinozorlar
Kuyruk
Türlerin Kökeni
Molekül
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Evrim Ağacı Çevirmen Ekibi Kuruluyor: Şule Ölez Aramıza Katıldı!. (7 Ocak 2014). Alındığı Tarih: 15 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1852
Bakırcı, Ç. M. (2014, January 07). Evrim Ağacı Çevirmen Ekibi Kuruluyor: Şule Ölez Aramıza Katıldı!. Evrim Ağacı. Retrieved July 15, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1852
Ç. M. Bakırcı. “Evrim Ağacı Çevirmen Ekibi Kuruluyor: Şule Ölez Aramıza Katıldı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 07 Jan. 2014, https://evrimagaci.org/s/1852.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Evrim Ağacı Çevirmen Ekibi Kuruluyor: Şule Ölez Aramıza Katıldı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 07, 2014. https://evrimagaci.org/s/1852.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close