Evrim Ağacı Çevirmen Ekibi Kuruluyor: Şule Ölez Aramıza Katıldı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evrim Ağacı uzun bir süredir tamamen kendine özgü yayınlar yaparak ilerlemişti ve buna hız kesmeden devam ediyor. Makalelerimiz, videolarımız ve fotoğraf albümlerimiz Evrim Ağacı'nın her zaman en önemli parçalarından birisi olacak. Ancak Türkiye'deki bilim ve bilimsel algı eksikliğinin en önemli ayaklarından birinin, hiçbir anaakım haber kanalının (gazete, TV, vb. iletişim araçlarının) ve artık hiçbir devlet kurumunun (TÜBİTAK, TÜBA, vb.) bu konuda yeterli olamamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Her gün gazete ve televizyonlarımızda saçma sapan sahtebilim unsurları (astroloji, "evren enerjisi", "kuantum düşünce", vb. başta olmak üzere), insanlarımıza bilim diye pazarlanıyor, milyonlarca insan modern bilim konusunda cahil bırakılıyor ve bu strateji inatla sürdürülüyor. Neredeyse hiçbir önemli bilim haberi (eğer ki "din-bilim tartışması" yaratarak reyting kazandırmayacaksa) televizyonlarımızda yer almıyor. 

Dış medya kaynaklarına baktığımızda, Guardian, Huffington Post, New York Times gibi dev gazetelerin her birinde birbirinden önemli profesörlerin bizzat bilim köşelerinin olduğu, sayısız belgesel kanalının sürekli orjinal içeriklerle halkı bilimle beslediği ve bilim yazarlarının kıymetli olduğu hemen göze çarpıyor. Ülkemizde ise, yukarıda bahsettiğimiz 3. seviye, ayağa düşmüş yaklaşımlar haricinde bilime hiçbir değer verilmiyor. Zaten Dünya'nın bilim dili tartışmasız olarak İngilizce olduğu için ve 2006'da yapılan bir istatistiğe göre Türkiye'nin %17'si İngilizce bildiği, gerçekte ise muhtemelen bu oranın %5 altında olduğu düşünülürse, toplumumuzun bilime ulaşmasının hiçbir yolu kalmıyor. Burada devreye popüler bilim çevirileri giriyor.

Evrim Ağacı hiçbir zaman bir haber kaynağı olmadı, hiçbir zaman da olmayacak. Ancak bu ayağımız da neden güçlü olmasın diye düşündük ve bir çevirmen kadrosu kurmaya karar verdik. Zaten uzun bir süredir bize çeviriler gönderen okurlarımız vardı; ancak şimdi bu kişilerden bazılarını düzenli olarak çeviri yapacak kişiler olarak belirleyeceğiz ve çok daha dinamik bir şekilde bilim haberlerini Türkiye'ye ulaştırmaya çalışacağız. 

Bu bağlamda, aramıza kattığımız ilk isim, 1988 senesinde ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuş olan Sayın Şule Ölez'dir. 10 sene boyunca mühendis olarak görev yapan Ölez, bundan sonraki 14 sene boyunca eğitim yayıncılığı ile uğraşmış. Şu anda ise emekli. Eh, bir nevi Evrim Ağacı ile, gönüllü olarak çalışıyor artık. Sayın Ölez, Evrim Ağacı ile Facebook aracılığıyla tanışmış. Yaşamın her alanında akıl, mantık ve bilimi önde tutmak, sürekli öğrenmek ve öğrendiklerini paylaşmak, Türkçe yazınında bilgi birikimi oluşturma çabası gibi ortak noktalarımızdan ötürü Evrim Ağacı'nın uzun bir süredir takipçisi ve destekçisi.

Umuyoruz ki yeni geliştireceğimiz çevirmen kadromuz sayesinde Türkiye'deki önemli bir boşluğu daha doldurabileceğiz.

Siz de bu kadroda yer almak isterseniz, herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken, buraya tıklayarak Evrim Ağacı'nın grubuna dahil olmak ve oradan talep ettiğimiz çevirilerde görev almak. Zaten bunu düzenli olarak bir süre yaptığınızda, eğer ki dile/çevirilere hakimiyetinizin yeterince güçlü olduğunu ve buraya tıklayarak erişebileceğiniz Çevirmen Kuralları'mıza uyduğunuzu düşünürsek, bir süre sonra kadromuza dahil olmak üzere bizden teklif alacaksınızdır. 

Aramıza hoşgeldiniz Şule Ölez!

Bilim Ağacı'na Erişmek

Aura Terapi

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim