Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Evrim Ağacı Ana Sayfası Yenilendi!

Evrim Ağacı Ana Sayfası Yenilendi!
Reklamı Kapat

Bu bir duyuru makalesidir. Genellikle Evrim Ağacı hakkındaki veya güncel bir konuyla ilgili bilgileri ve/veya gelişmeleri duyurmak amacıyla hazırlanmış içeriklerimizdir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Zaman geçtikçe, Evrim Ağacı da evrimleşmeyi sürdürüyor. Son birkaç aydır üzerinde çalıştığımız ve önümüzdeki süreçte de bolca yeniden yapılandırılacak olan geliştirmemiz, ana sayfamızın içerik formatının ve görsel düzeninin baştan yaratılması oldu. Bu geliştirmedeki ana hedefimiz, tüm Evrim Ağacı içeriklerini ve platformlarını bir arada görmenizi ve deneyimlemenizi sağlayacak bir arayüze kavuşmak. Arka planda çok köklü değişimler yaşanmış olsa da, kullanıcı tarafında yaşanan değişimleri kısaca tanıtalım.

İlk olarak, ana sayfaya yönelik felsefemiz, Evrim Ağacı'nın bir platform olarak felsefesinin değişmesine bağlı olarak en baştan gözden geçirildi. Evrim Ağacı bir bilim blogu olmanın ötesine geçip, Türkiye'deki bilimseverleri tek bir çatı altında toplayan, onların birbiriyle ve bilim insanlarıyla etkileşimini mümkün kılan bir platform olmayı hedeflediği için, ana sayfamız da sadece makalelerimizi yansıtan bir blog sayfasının ötesine geçerek, platformun tüm parçalarını yansıtabilecek bir "kart görünümü" formatına taşındı (ki bu, modern tasarım standartlarını da yansıtan bir adım oldu).

Buna bağlı ve ikinci olarak, ana sayfada aşağı doğru inerken göreceğiniz kartlar arasında sadece bilimsel makalelerimizin yanı sıra, Instagram paylaşımlarımız, podcastlerimiz, YouTube videolarımız, Soru & Cevap Platformu'na girilmiş soru ve cevaplardan seçkiler, Agora Bilim Pazarı'ndan alabileceğiniz ürünler, Türkiye'de katılabileceğiniz bilimsel etkinlikler ve çok yakın bir gelecekte çok daha "okura özel" içerikleri ve "okurlar-arası" içerik paylaşımlarını görebilmeye başlayacaksınız. Böylece Evrim Ağacı'nda çok daha kişisel bir kullanım deneyimine erişebileceksiniz.

Üçüncü olarak, bu kartların her birinde Sonra Oku işaretleyicisini ve Ek Menü özelliklerini görebilirsiniz (sol alt köşede). Bu tuşları kullanarak, ilginizi çeken ve çekmeyen içerikleri işaretleyerek, Evrim Ağacı'nın size özel bir ana sayfa yaratma sürecine katkı sağlayabilir, daha kaliteli ve size uygun içerikleri önermemizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca favori Evrim Ağacı yazarlarını takibe alabilir, onlar yeni yazılar yayınladıkça e-posta bildirimi alabilirsiniz.

Dördüncü olarak, ana sayfanızın düzeni her girdiğinizde farklı gözükebilir. Bunun nedeni, tıpkı diğer sosyal medya ağlarında olduğu gibi, hem üye girişi yapmış kullanıcılarımızın bize bildirdikleri tercihlerine göre bir deneyim sunuyor olmamız, hem de giriş yapılmadıysa bile içeriklerin güncellik durumuna göre gösterimlerini değiştirebiliyor olmamız. Bu, ana sayfamızda vakit geçirmeyi daha eğlenceli kılacak ve monoton bir deneyim olmaktan çıkaracak diye umuyoruz.

Beşinci olarak, ana sayfanın en tepesinde, yine kişisel tercihlere, öne çıkarılanlara veya gündem maddelerine göre değişen etiketler ve kategoriler bulmanız mümkün olacak. Bu sayede farklı konular arasında geçiş yapabileceksiniz ve ilerleyen dönemde size özel olarak biçimlendirilmiş bir bireysel eğitim programının otomatik olarak oluşturulması ve buna göre yönlendirilmeniz mümkün olacak.

Son olarak ve belki de her şeyden önemlisi, yeni arayüzümüz mobil-odaklı bir felsefeyi merkeze alıyor; çünkü Evrim Ağacı okurlarının ezici çoğunluğu mobil araçlar kullanarak Evrim Ağacı ile etkileşiyor. Bu nedenle, mobil kullanıcılarımızın çok daha kolay kullanabileceği, çok daha rahat bilgiye erişebilecekleri bir tasarım hedefledik. Buna rağmen, her zaman prestijine ve kullanım kolaylığına önem verdiğimiz PC tasarımımızın da işlevselliğini korumayı hedefledik.

Elbette tüm bunları mümkün kılan birçok diğer yan geliştirme de arka planda sürüyor. Önümüzdeki süreçte de ana sayfamızın çok daha özgün ve ilgi çekici olmasını hedefliyoruz. Ama bu haliyle bile, eskisine göre çok daha işlevsel ve keyifli bir Evrim Ağacı deneyimi yaşayabilmenizi ümit ediyoruz.

Keyifli öğrenimler.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/10/2020 06:29:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9047

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Kelebek
Örümcek
Editör Seçkisi
Kadın
Yumurtalık
Zooloji
Sinirbilim
Enerji
Evrimsel Antropoloji
Obezite
Mantar
Kas
Goril
Olasılık
Salgın
Yağ
Çocuklar İçin Bilim
Epidemik
Sars-Cov-2
Evrimsel
Popülasyon
Uçuş
Duygu
İnsanın Evrimi
Türlerin Kökeni
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şarlatanlar her zaman öncüdürler. Astrolojiden astronomi, simyadan kimya, hipnozcudan deneysel psikoloji doğmuştur. Bugünün sahtekarı, yarının profesörü olacaktır.”
Arthur Conan Doyle
Geri Bildirim Gönder