Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı Ana Sayfası Yenilendi!

Evrim Ağacı Ana Sayfası Yenilendi!
3 dakika
2,125
Tüm Reklamları Kapat

Zaman geçtikçe, Evrim Ağacı da evrimleşmeyi sürdürüyor. Son birkaç aydır üzerinde çalıştığımız ve önümüzdeki süreçte de bolca yeniden yapılandırılacak olan geliştirmemiz, ana sayfamızın içerik formatının ve görsel düzeninin baştan yaratılması oldu. Bu geliştirmedeki ana hedefimiz, tüm Evrim Ağacı içeriklerini ve platformlarını bir arada görmenizi ve deneyimlemenizi sağlayacak bir arayüze kavuşmak. Arka planda çok köklü değişimler yaşanmış olsa da, kullanıcı tarafında yaşanan değişimleri kısaca tanıtalım.

İlk olarak, ana sayfaya yönelik felsefemiz, Evrim Ağacı'nın bir platform olarak felsefesinin değişmesine bağlı olarak en baştan gözden geçirildi. Evrim Ağacı bir bilim blogu olmanın ötesine geçip, Türkiye'deki bilimseverleri tek bir çatı altında toplayan, onların birbiriyle ve bilim insanlarıyla etkileşimini mümkün kılan bir platform olmayı hedeflediği için, ana sayfamız da sadece makalelerimizi yansıtan bir blog sayfasının ötesine geçerek, platformun tüm parçalarını yansıtabilecek bir "kart görünümü" formatına taşındı (ki bu, modern tasarım standartlarını da yansıtan bir adım oldu).

Buna bağlı ve ikinci olarak, ana sayfada aşağı doğru inerken göreceğiniz kartlar arasında sadece bilimsel makalelerimizin yanı sıra, Instagram paylaşımlarımız, podcastlerimiz, YouTube videolarımız, Soru & Cevap Platformu'na girilmiş soru ve cevaplardan seçkiler, Agora Bilim Pazarı'ndan alabileceğiniz ürünler, Türkiye'de katılabileceğiniz bilimsel etkinlikler ve çok yakın bir gelecekte çok daha "okura özel" içerikleri ve "okurlar-arası" içerik paylaşımlarını görebilmeye başlayacaksınız. Böylece Evrim Ağacı'nda çok daha kişisel bir kullanım deneyimine erişebileceksiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Üçüncü olarak, bu kartların her birinde Sonra Oku işaretleyicisini ve Ek Menü özelliklerini görebilirsiniz (sol alt köşede). Bu tuşları kullanarak, ilginizi çeken ve çekmeyen içerikleri işaretleyerek, Evrim Ağacı'nın size özel bir ana sayfa yaratma sürecine katkı sağlayabilir, daha kaliteli ve size uygun içerikleri önermemizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca favori Evrim Ağacı yazarlarını takibe alabilir, onlar yeni yazılar yayınladıkça e-posta bildirimi alabilirsiniz.

Dördüncü olarak, ana sayfanızın düzeni her girdiğinizde farklı gözükebilir. Bunun nedeni, tıpkı diğer sosyal medya ağlarında olduğu gibi, hem üye girişi yapmış kullanıcılarımızın bize bildirdikleri tercihlerine göre bir deneyim sunuyor olmamız, hem de giriş yapılmadıysa bile içeriklerin güncellik durumuna göre gösterimlerini değiştirebiliyor olmamız. Bu, ana sayfamızda vakit geçirmeyi daha eğlenceli kılacak ve monoton bir deneyim olmaktan çıkaracak diye umuyoruz.

Beşinci olarak, ana sayfanın en tepesinde, yine kişisel tercihlere, öne çıkarılanlara veya gündem maddelerine göre değişen etiketler ve kategoriler bulmanız mümkün olacak. Bu sayede farklı konular arasında geçiş yapabileceksiniz ve ilerleyen dönemde size özel olarak biçimlendirilmiş bir bireysel eğitim programının otomatik olarak oluşturulması ve buna göre yönlendirilmeniz mümkün olacak.

Son olarak ve belki de her şeyden önemlisi, yeni arayüzümüz mobil-odaklı bir felsefeyi merkeze alıyor; çünkü Evrim Ağacı okurlarının ezici çoğunluğu mobil araçlar kullanarak Evrim Ağacı ile etkileşiyor. Bu nedenle, mobil kullanıcılarımızın çok daha kolay kullanabileceği, çok daha rahat bilgiye erişebilecekleri bir tasarım hedefledik. Buna rağmen, her zaman prestijine ve kullanım kolaylığına önem verdiğimiz PC tasarımımızın da işlevselliğini korumayı hedefledik.

Tüm Reklamları Kapat

Elbette tüm bunları mümkün kılan birçok diğer yan geliştirme de arka planda sürüyor. Önümüzdeki süreçte de ana sayfamızın çok daha özgün ve ilgi çekici olmasını hedefliyoruz. Ama bu haliyle bile, eskisine göre çok daha işlevsel ve keyifli bir Evrim Ağacı deneyimi yaşayabilmenizi ümit ediyoruz.

Keyifli öğrenimler.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2024 04:45:34 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9047

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Teyit
Yüz
Dinozor
Hukuk
Etik
Mikroevrim
Samanyolu Galaksisi
Canlı
Deniz
İntihar
Algoritma
Uydu
Yangın
Hominidae
Saldırı
Çocuk
Malzeme
Sinirbilim
Homeostasis
Sosyal
Hominid
Makina Mühendisliği
Astrofotoğrafçılık
Mühendislik
Anatomi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Evrim Ağacı Ana Sayfası Yenilendi!. (27 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9047
Ağacı, E. (2020, July 27). Evrim Ağacı Ana Sayfası Yenilendi!. Evrim Ağacı. Retrieved May 28, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9047
E. Ağacı. “Evrim Ağacı Ana Sayfası Yenilendi!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 27 Jul. 2020, https://evrimagaci.org/s/9047.
Ağacı, Evrim. “Evrim Ağacı Ana Sayfası Yenilendi!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, July 27, 2020. https://evrimagaci.org/s/9047.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close