Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı Ana Sayfası Yenilendi!

Evrim Ağacı Ana Sayfası Yenilendi!
Bu Reklamı Kapat
3 dakika
2,032 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Zaman geçtikçe, Evrim Ağacı da evrimleşmeyi sürdürüyor. Son birkaç aydır üzerinde çalıştığımız ve önümüzdeki süreçte de bolca yeniden yapılandırılacak olan geliştirmemiz, ana sayfamızın içerik formatının ve görsel düzeninin baştan yaratılması oldu. Bu geliştirmedeki ana hedefimiz, tüm Evrim Ağacı içeriklerini ve platformlarını bir arada görmenizi ve deneyimlemenizi sağlayacak bir arayüze kavuşmak. Arka planda çok köklü değişimler yaşanmış olsa da, kullanıcı tarafında yaşanan değişimleri kısaca tanıtalım.

İlk olarak, ana sayfaya yönelik felsefemiz, Evrim Ağacı'nın bir platform olarak felsefesinin değişmesine bağlı olarak en baştan gözden geçirildi. Evrim Ağacı bir bilim blogu olmanın ötesine geçip, Türkiye'deki bilimseverleri tek bir çatı altında toplayan, onların birbiriyle ve bilim insanlarıyla etkileşimini mümkün kılan bir platform olmayı hedeflediği için, ana sayfamız da sadece makalelerimizi yansıtan bir blog sayfasının ötesine geçerek, platformun tüm parçalarını yansıtabilecek bir "kart görünümü" formatına taşındı (ki bu, modern tasarım standartlarını da yansıtan bir adım oldu).

Buna bağlı ve ikinci olarak, ana sayfada aşağı doğru inerken göreceğiniz kartlar arasında sadece bilimsel makalelerimizin yanı sıra, Instagram paylaşımlarımız, podcastlerimiz, YouTube videolarımız, Soru & Cevap Platformu'na girilmiş soru ve cevaplardan seçkiler, Agora Bilim Pazarı'ndan alabileceğiniz ürünler, Türkiye'de katılabileceğiniz bilimsel etkinlikler ve çok yakın bir gelecekte çok daha "okura özel" içerikleri ve "okurlar-arası" içerik paylaşımlarını görebilmeye başlayacaksınız. Böylece Evrim Ağacı'nda çok daha kişisel bir kullanım deneyimine erişebileceksiniz.

Bu Reklamı Kapat

Üçüncü olarak, bu kartların her birinde Sonra Oku işaretleyicisini ve Ek Menü özelliklerini görebilirsiniz (sol alt köşede). Bu tuşları kullanarak, ilginizi çeken ve çekmeyen içerikleri işaretleyerek, Evrim Ağacı'nın size özel bir ana sayfa yaratma sürecine katkı sağlayabilir, daha kaliteli ve size uygun içerikleri önermemizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca favori Evrim Ağacı yazarlarını takibe alabilir, onlar yeni yazılar yayınladıkça e-posta bildirimi alabilirsiniz.

Dördüncü olarak, ana sayfanızın düzeni her girdiğinizde farklı gözükebilir. Bunun nedeni, tıpkı diğer sosyal medya ağlarında olduğu gibi, hem üye girişi yapmış kullanıcılarımızın bize bildirdikleri tercihlerine göre bir deneyim sunuyor olmamız, hem de giriş yapılmadıysa bile içeriklerin güncellik durumuna göre gösterimlerini değiştirebiliyor olmamız. Bu, ana sayfamızda vakit geçirmeyi daha eğlenceli kılacak ve monoton bir deneyim olmaktan çıkaracak diye umuyoruz.

Beşinci olarak, ana sayfanın en tepesinde, yine kişisel tercihlere, öne çıkarılanlara veya gündem maddelerine göre değişen etiketler ve kategoriler bulmanız mümkün olacak. Bu sayede farklı konular arasında geçiş yapabileceksiniz ve ilerleyen dönemde size özel olarak biçimlendirilmiş bir bireysel eğitim programının otomatik olarak oluşturulması ve buna göre yönlendirilmeniz mümkün olacak.

Bu Reklamı Kapat

Son olarak ve belki de her şeyden önemlisi, yeni arayüzümüz mobil-odaklı bir felsefeyi merkeze alıyor; çünkü Evrim Ağacı okurlarının ezici çoğunluğu mobil araçlar kullanarak Evrim Ağacı ile etkileşiyor. Bu nedenle, mobil kullanıcılarımızın çok daha kolay kullanabileceği, çok daha rahat bilgiye erişebilecekleri bir tasarım hedefledik. Buna rağmen, her zaman prestijine ve kullanım kolaylığına önem verdiğimiz PC tasarımımızın da işlevselliğini korumayı hedefledik.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Elbette tüm bunları mümkün kılan birçok diğer yan geliştirme de arka planda sürüyor. Önümüzdeki süreçte de ana sayfamızın çok daha özgün ve ilgi çekici olmasını hedefliyoruz. Ama bu haliyle bile, eskisine göre çok daha işlevsel ve keyifli bir Evrim Ağacı deneyimi yaşayabilmenizi ümit ediyoruz.

Keyifli öğrenimler.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/01/2022 07:46:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9047

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Tercih
Ölüm
Kuyrukluyıldız
Abd
Süpernova
Kertenkele
Elektron
Psikoloji
Mikoloji
Amerika Birleşik Devletleri
Koaservat
Veri Bilimi
Algı
Hominidae
Arı
2019-Ncov
Kimya Tarihi
Ekonomi
Periyodik Tablo
Sıvı
Ornitoloji
Konuşma
Bilim
Göz
Kuantum
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et