Tüm Reklamları Kapat
Etkinlik Eğitim

Olasılık ve İstatistik Sohbetleri

26 Haziran 2021 13:00 tarihinden 17 Temmuz 2021 14:00 tarihine kadar.
Bu etkinliğin tarihi geçmiştir
Dolayısıyla başvuru alımı sonlanmış olabilir.
Açıklama

Eğitmen: Ümit Işlak

Hedef Kitle: Matematiğe merakı olan herkes başvurabilir. Profesyonel olarak matematikle ilgilenmeyip matematiğe meraklı olan kişilerin en fazla keyif alacağını düşünüyorum.

Kontenjan: 15 katılımcı

Tarihler:

 • 26 Haziran 2021 Cumartesi, 13.00 – 14.00
 • 3 Temmuz 2021 Cumartesi, 13.00 – 14.00
 • 10 Temmuz 2021 Cumartesi, 13.00 – 14.00
 • 17 Temmuz 2021 Cumartesi, 13.00 – 14.00

Amaç: Matematik tarihindeki önemli bazı kişiler, hikayeler ve problemler üzerine sohbet etmek.

Konular:

Konuların detaylarını ilk dersteki görüşmelerle öğrencilerle beraber belirleyeceğim. Birkaç anahtar kelime söylemek gerekirse, Fermat/Pascal yazışmaları ve günümüz finans dünyasındaki opsiyon fiyatlandırmayla ilişkisi, Mendel’in bezelye deneyi üzerine söylentiler, 2. dünya savaşının matematiğe etkileri, matematik kullanılan dolandırıcılıklar/hileler, şans oyunları matematiği, vs.. Benim için deneysel bir ders olacak, atış serbest.

Katılımcılara Katkı:

Genel kültür kazanmak, ilginç problemler/bulmacalar görmek, çok farklı matematiksel kişiliklerle tanışmak, matematiğin gündelik hayatta nerelerde kullanıldığına dair teknik detaylara girmeden fikir edinmek. İleride üzerine düşünecek, okunacak konu biriktirmek.

Notlar:

 1. Başvurmadan önce dört dersin dördüne de gelebileceğinize dair emin olmanız önemli.
 2. Derslerde kamera açılmasını rica ediyorum.
 3. Bu ders detaylı teknik matematik bekleyenler için uygun değildir. Uzun ispatlar, vs. olmayacaktır.
 4. Dersi öğrencilerin isteklerine göre şekillendireceğim için şimdilik kesin bir kaynak yok. Kaynaklar dersler başladıktan sonra öğrencilere iletilecektir. Bol referans verileceğine emin olabilirsiniz!

Ders ücretsizdir. Derse katılmak için başvuru zorunludur.

Son Başvuru Tarihi: 18 Haziran 2021 Cuma, 17.00

Başvuru Sonuçların Açıklanması: 22 Haziran 2021 Salı

İletişim Bilgileri
Ücret Bilgileri
Ücretsiz

Cumartesi, 26 Haziran 2021 13:00

Cumartesi, 17 Temmuz 2021 14:00

Ücretsiz

Online
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum

Bu etkinlik bir nevi akademi tarafından düzenlenmektedir. Evrim Ağacı olarak yalnızca bilimle ilişkili olan ve okurlarımızın fayda görebileceğini umduğumuz etkinliklere izin vermeye özen göstermekteyiz. Ancak etkinlik bilgilerinin doğruluğundan, katılımcı memnuniyetinden ve etkinlikle ilgili herhangi bir diğer detaydan Evrim Ağacı sorumlu değildir.
Geri Dön
Evrim Ağacı Etkinlik & İlan Platformu, bir iş arama sitesi değil, bir etkinlik ve ilan yayınlama sitesidir. Bilimle ilgilenen kişilere yönelik derlenen çeşitli işlerle ilgili başvurular ilgili firmaya direkt olarak yapılmakta olup evrimagaci.org üzerinden hiçbir veri gönderilmemektedir. Sitemizde yayınlanan ilanlar tamamen ücretsizdir ve ilan sahipleri ile sitemizin hiçbir ilişkisi yoktur. Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması ve menfaat temin edilmesi yasaktır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close