Geri Dön
Etkinlik Eğitim

Meraklı Liselilerle Matematik Sohbetleri

15 Eylül 2021 19:00 tarihinden 06 Ekim 2021 21:00 tarihine kadar.

Açıklama

Eğitmen: Ümit Işlak

Hedef Kitle: Lise 3, Lise 4 öğrencileri ve yeni mezunlar

Kontenjan: 15 katılımcı

Tarihler:

  • 15 Eylül Çarşamba, 19.00 – 21.00
  • 22 Eylül Çarşamba, 19.00 – 21.00
  • 29 Eylül Çarşamba, 19.00 – 21.00
  • 6 Ekim Çarşamba, 19.00 – 21.00

Amaç:

Çeşitli ilginç örnekler üzerinden matematiğin branşlarından bazıları hakkında fikir edinmek. Günümüz dünyasında matematikçilerin ne gibi konularla ilgilendiklerine dair hissiyat kazanmak. Ufak tefek tadımlık ispatlar görmek. 

Konular:

Konuların detaylarını ilk derste paylaşacağım. Örnekler göreceğimiz birkaç konu söylemek gerekirse: sayı teorisi, kriptografi, istatistik, algoritmalar, sosyal seçim teorisi. 

Kaynak:

Kitap olarak ilk taslağını bitirdiğimiz “Meraklı Liselilere Matematik” adlı kitabımızı kullanacağım. İlgili bölümler öğrencilere dersler başlamadan iletilecektir.

Katılımcılara katkı:

Genel kültür kazanmak, ilginç problemler/bulmacalar görmek, matematiğin farklı branşlarına dair fikir edinmek, matematiğin diğer bilim dallarıyla ilişkilerine dair bilgiler duymak, ilerleyen zamanlardaki kariyerleri için birçok meslek hakkında hikayeler dinleyip fikir sahibi olmak.

Notlar:

  1. Başvurmadan önce dört dersin dördüne de gelebileceğinize dair emin olmanız önemli. Daha önce internetten anlattığım derslerde katılımcılar arasında dört derse de katılacağını söylemesine rağmen sıfır derse katılanlar oldu. Lütfen sadece katılabilecekseniz başvurun.
  2. Derslerde kamera açılmasını rica ediyorum. 

Ders ücretsizdir. Derse katılmak için başvuru zorunludur.

Son Başvuru Tarihi: 7 Eylül 2021 Salı, 17.00

Başvuru Sonuçların Açıklanması: 11 Eylül 2021 Cuma

İletişim Bilgileri

Etkinliği Paylaş

Çarşamba, 15 Eylül 2021 19:00

Çarşamba, 6 Ekim 2021 21:00

Ücretsiz

Geri Dön
Evrim Ağacı Etkinlik & İlan Platformu, bir iş arama sitesi değil, bir etkinlik ve ilan yayınlama sitesidir. Bilimle ilgilenen kişilere yönelik derlenen çeşitli işlerle ilgili başvurular ilgili firmaya direkt olarak yapılmakta olup evrimagaci.org üzerinden hiçbir veri gönderilmemektedir. Sitemizde yayınlanan ilanlar tamamen ücretsizdir ve ilan sahipleri ile sitemizin hiçbir ilişkisi yoktur. Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması ve menfaat temin edilmesi yasaktır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın