Tüm Reklamları Kapat
Etkinlik Eğitim

Felsefede ve Bilimde Düşünce Deneyleri, Puzzle ve Paradokslar

05 Haziran 2021 10:00 tarihinden 19 Haziran 2021 11:30 tarihine kadar.
Bu etkinliğin tarihi geçmiştir
Dolayısıyla başvuru alımı sonlanmış olabilir.
Açıklama

Eğitmen: Hakan Torun

Hedef Kitle: Lise, lisans öğrencileri ve istekli öğretmenler

Kontenjan: 15 katılımcı

Tarihler:

  • 5 Haziran Cumartesi, 10.00 – 11.30
  • 12 Haziran Cumartesi, 10.00 – 11.30
  • 19 Haziran Cumartesi, 10.00 – 11.30

Açıklama: Bilimsel yöntemde deney en temel bileşenlerdendir. Tabii puzzle ve paradoksların bilimi geliştirmedeki yerlerini de yadsıyamayız. Peki ama fiziksel olarak uygulamadan deney yapabilmek mümkün müdür? Eğer mümkünse bu yöntem de bilimde değerli midir? Einstein’a sıkça ithaf edilen “düşünce deneyi” konseptinin aslında ne kadar eski bir gelenek olduğundan başlayarak, bilimde ve düşüncede ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışacağız. Fermi’nin “abi nerede bu millet?” serzenişinden başlayıp, Mary’nin odasına, Euthyphro’ya, Mahkum ikilemine, Pegasus’un kanatlarına, Zeno’ya, troleybüslere, Çin Odası’na, Russell’a, Frege’ye, Hilbert’e hatta belki de Cantor’a felsefik bir bakış açısıyla göz atacağız.

Son Başvuru Tarihi: 24 Mayıs 2021, 17.00

Başvuru Sonuçların Açıklanması: 27 Mayıs 2021

İletişim Bilgileri

https://birneviakademi.com

Ücret Bilgileri
Ücretsiz

Cumartesi, 5 Haziran 2021 10:00

Cumartesi, 19 Haziran 2021 11:30

Ücretsiz

Online
0
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum

Bu etkinlik bir nevi akademi tarafından düzenlenmektedir. Evrim Ağacı olarak yalnızca bilimle ilişkili olan ve okurlarımızın fayda görebileceğini umduğumuz etkinliklere izin vermeye özen göstermekteyiz. Ancak etkinlik bilgilerinin doğruluğundan, katılımcı memnuniyetinden ve etkinlikle ilgili herhangi bir diğer detaydan Evrim Ağacı sorumlu değildir.
Geri Dön
Evrim Ağacı Etkinlik & İlan Platformu, bir iş arama sitesi değil, bir etkinlik ve ilan yayınlama sitesidir. Bilimle ilgilenen kişilere yönelik derlenen çeşitli işlerle ilgili başvurular ilgili firmaya direkt olarak yapılmakta olup evrimagaci.org üzerinden hiçbir veri gönderilmemektedir. Sitemizde yayınlanan ilanlar tamamen ücretsizdir ve ilan sahipleri ile sitemizin hiçbir ilişkisi yoktur. Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması ve menfaat temin edilmesi yasaktır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close