Tüm Reklamları Kapat
Etkinlik Eğitim
Muğla

Bilim Felsefesi Kampı

01 Ağustos 2022 00:00 tarihinden 07 Ağustos 2022 00:00 tarihine kadar.
Bu etkinliğin tarihi geçmiştir
Dolayısıyla başvuru alımı sonlanmış olabilir.
Açıklama

“Bilgi nedir?” sorusu felsefe ile bilimin kesişiminin merkezinde yer alan ve birçok düşünürce farklı şekillerde yanıtlanmış bir sorudur. Descartes’ın kesinlik arayışının ya da Kant’ın başka türlüsü düşünülemez doğrularının bugün hâlâ ciddiye alınacak bir yanı var mı? Newton kuramı bile terk edildiyse bugünkü kuramlarımızın asla değişemez olduğunu kesin olarak söyleyebilecek miyiz? Öte yandan hiçbir konuda hiçbir şey bilmediğimizi söylemekten de hoşlanmıyoruz. Gerçekten bu yazıyı okurken bir yandan da gözlerinin varlığında şüphe duyanınız var mı? İşte bu koşullar altında bilgiyi tanımlarken artık Descartes’ın “kesinlik” talebinden vazgeçerek bilgiye yaklaşmak mümkün mü? “Bilgi nedir?” sorusu Newton’ın yanıldığından haberi olmayan insanlarca yanıtlanamaz. O nedenle bilim insanlarının bilime yaklaşım biçimleri, bilimin yöntemini tartışmaya açan bilim felsefecileri ve de onun değişimini ortaya koyan bilim tarihçilerinin faaliyet alanları keskin bir sınırlarla birbirlerinden ayrılmamışlardır. Zira Darwin’nin evrim kuramı çeşitli nedenlerce yalnızca biyolojinin sınırları içerisinde kalamamakta, birçok toplumsal, etik ve dini tartışmaya da konu olmaktadır. Dolayısıyla bilimin veya hakikatin de bir tarihinin ve toplumsallığının olduğu kuşku götürmez bir gerçek gibi durmaktadır. Biz de 1-7 Ağustos tarihleri arasında düzenleyeceğimiz bilim felsefesi kampında bu tarihin bir ilerleme tarihi mi olduğunu, yoksa bilgiye yaklaşım tarzlarımızın dönüşümünden kaynaklanan paradigma değişimlerinden mi ibaret olduğunu, felsefenin bilimlerle ve bilimsel kuramlarla kurduğu ilişki üzerinden ele alacağız.

 

İletişim Bilgileri

[email protected]

+90 534 918 69 34

Ücret Bilgileri
Yemek dahil kişi başı ücretler: Bireysel Çadır: ₺1950, Çadır Kiralama: ₺2250, Yatakhane: ₺2400
Gümüşlük, Bodrum / Muğla 48970, Türkiye

Pazartesi, 1 Ağustos 2022 00:00

Pazar, 7 Ağustos 2022 00:00

Yemek dahil kişi başı ücretler: Bireysel Çadır: ₺1950, Çadır Kiralama: ₺2250, Yatakhane: ₺2400

Gümüşlük, Bodrum / Muğla 48970, Türkiye

Adres Tarifi

Gümüşlük Akademisi Bodrum Otogara 20 km, Milas-Bodrum Havalimanına 50 km uzaklıktadır. Başvurunuz sonrası ulaşım konusunda detaylı bilgiler içeren bir mail gönderilecektir.

7
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
Kaydet
0 Yorum
Bu etkinlik Jennifer rachel Dadyan tarafından düzenlenmektedir. Evrim Ağacı olarak yalnızca bilimle ilişkili olan ve okurlarımızın fayda görebileceğini umduğumuz etkinliklere izin vermeye özen göstermekteyiz. Ancak etkinlik bilgilerinin doğruluğundan, katılımcı memnuniyetinden ve etkinlikle ilgili herhangi bir diğer detaydan Evrim Ağacı sorumlu değildir.
Geri Dön
Evrim Ağacı Etkinlik & İlan Platformu, bir iş arama sitesi değil, bir etkinlik ve ilan yayınlama sitesidir. Bilimle ilgilenen kişilere yönelik derlenen çeşitli işlerle ilgili başvurular ilgili firmaya direkt olarak yapılmakta olup evrimagaci.org üzerinden hiçbir veri gönderilmemektedir. Sitemizde yayınlanan ilanlar tamamen ücretsizdir ve ilan sahipleri ile sitemizin hiçbir ilişkisi yoktur. Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması ve menfaat temin edilmesi yasaktır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close