Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Etkinlik Çalıştay
İstanbul

5. Yüksek Enerji Fiziği, Astrofizik ve Kozmoloji Çalıştayı

27 Mayıs 2023 09:00 tarihinden 03 Haziran 2023 16:00 tarihine kadar.

Açıklama

Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz Yüksek Enerji Fiziği, Astrofizik ve Kozmoloji (YEFAK) Çalıştayı ülkemizin seçkin fizikçileri ve genç araştırmacıların katkılarıyla 27 Mayıs 2023 Cumartesi günü ve 3 Haziran 2023 Cumartesi günü Fen Fakültesi Fizik Bölümü Feza Gürsey Amfisinde gerçekleştirilecektir.

Bilindiği gibi Yüksek Enerji Fiziği, Astrofizik, Kozmoloji alanları fiziğin önemli çalışma alanlarıdır.

Bu alanlarda bağımsız yürütülen araştırmalar ve elde edilen kuramsal ve deneysel sonuçlar içinde yaşadığımız evreni ve doğayı anlama ve kavrama noktasında çok önemli bir yer tutmaktadır.

Fakat öte yandan bu alanlar birbirleri ile bağlaşık ilişkiler içerisindedir. Bu alanlarda elde edilen sonuçların birbirlerini bütünlemesi ve doğrulaması gerekmektedir. Daha tutarlı bir kuramsal bakış açısı görece farklı bu alanların bütünleşik ve uyumlu sonuçlar vermesi ile mümkün olacağı aşikardır.

Bu bakış açısından hareketle, yine bu yıl, ülkemizde bu alanlarda önemli kuramsal ve deneysel araştırmalar yapan ve önemli bulgular elde etmiş araştırmacıları ortak bir çalıştay platformunda bir araya getirmeyi, bu alanda ülkemizin araştırma potansiyelini ve enerjisini ortaya çıkarmayı, ortak bir sinerji yaratmayı planladık.

Geçtiğimiz yıllarda 500 üzeri katılımlara ulaşan YEFAK Çalıştayları olukça verimli olmuş, genç fizikçiler bu toplantılar sayesinde ülkemizde fizik alanında en iyi araştırmacıları tanıma fırsatı bulmuşlar ve bilimsel işbirlikleri kurmuşlardır.

Çalıştaya beş yıl önceden katılan pek çok Fizik Lisans öğrencisinin şu sıralar Fizikte Yüksek Lisans ve Doktora yapıyor olmalarına, Fizikte doktora yapan araştırmacıların ise uluslararası planda önemli çalışmalara imza attıklarına tanık olmak bu tür bilimsel etkinliklerin oynadığı rolün önemini daha anlaşılır bir şekilde ortaya koymaktadır.

Ümit ederiz ki bu yıl düzenleyeceğimiz çalıştayın da bu anlamda fizik öğrencileri ve genç araştırmacılar için tanışma ve etkileşme zemini sağlayacağına, aynı zamanda konusunda deneyimli araştırmacıların ise bilimsel işbirlikleri kurma ve genç araştırmacıları tanıma fırsatı verecek bir buluşma olacağına inanıyoruz.

Uzun bir ayrılık sürecinden sonra ülkemizin değerli fizikçilerini yüz-yüze bir toplantıda bir arada görmek hepimizi çok mutlu edecektir.

Çalıştayın ana konuları şunlardır:

· Parçacık Fiziği

· Nötrinolar

· Astrofizik

· Karadelikler

· Karanlık Madde

· Karanlık Enerji

· Matematiksel Fizik

· Yüksek Enerjili Astro-parçacıklar Fiziği

· Madde - Karanlık Madde - Karanlık Enerji Etkileşimleri

· Uzay-Zaman Teorileri

· Kütleçekim Teorileri

· Evrende Yaşam

· Evrenin Evrimi

· Galaksilerin oluşumu, formasyonu ve dinamiği

· Parçacık Fiziği Deneyleri

· Standart Ötesi Parçacık Fiziği Modelleri

· Sicim Teorileri

· Gözlemsel Kozmoloji

Çalıştayda konuşma verecek tüm arkadaşlarımıza, dinleyici katılımcılara ve düzenleme kurullarında yer alan tüm arkadaşlarımıza ve toplantı için sağladığı kolaylıklar için İstanbul Üniversitesine teşekkür ederiz.

Çalıştayda buluşmak üzere.

YEFAK Bilimsel Yürütme Kurulu

Tekin Dereli

Metin Arık

Ekrem Aydıner

Teoman Turgut

Ömer Faruk Dayı

İletişim Bilgileri

Prof. Dr. Ekrem Aydıner

[email protected]

Etkinliği Paylaş
İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Vezneciler, Fatih

Cumartesi, 27 Mayıs 2023 09:00

Cumartesi, 3 Haziran 2023 16:00

Ücretsiz

1
Geri Dön
Evrim Ağacı Etkinlik & İlan Platformu, bir iş arama sitesi değil, bir etkinlik ve ilan yayınlama sitesidir. Bilimle ilgilenen kişilere yönelik derlenen çeşitli işlerle ilgili başvurular ilgili firmaya direkt olarak yapılmakta olup evrimagaci.org üzerinden hiçbir veri gönderilmemektedir. Sitemizde yayınlanan ilanlar tamamen ücretsizdir ve ilan sahipleri ile sitemizin hiçbir ilişkisi yoktur. Türkiye İş Kurumu kanunu gereği iş arayanlardan ücret alınması ve menfaat temin edilmesi yasaktır. Görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close