Tüm Reklamları Kapat
Denizlerin Evrimi

Denizlerin Evrimi

Kıtaların Oluşumu
Kitap
2021
EA Puanı
10.0 10
1 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Yaşamın denizlerde başladığını ve şu ana kadar dünyadakine benzer bir denizin henüz uzayda bulunmamış olması, bu ortamın evrimini, yapısını ve karşı karşıya kaldığı tehlikeleri çok iyi bilmemizi gerektiriyor. Ancak denizlerin dinamik yapısı ve derinlerini incelemede fiziki zorluklar nedeniyle, Ay ve Mars’ı denizlerimizin tabanından daha iyi bildiğimizi söyleyebiliriz.

Son zamanlarda denizlerdeki tahribatın hızla artmış olması bilim insanlarını endişelendirmektedir. Çünkü karalarda canlıların varlığının ancak sağlıklı bir deniz yapısıyla mümkün olabileceği bilinmektedir.Denizler uzun yıllardan bu yana sonsuz kaynak olarak bilinmiş ve özellikle kapitalist ülkeler tarafından adeta yağma edilmiştir. Birçok büyük deniz canlısının soyu tükenme sürecine girmiş; en büyük besin kaynağımız olan deniz ürünleri neredeyse stok olarak yarı yarıya azalmıştır.Denizlerin jeolojisi ile ilgili araştırmalar çoğunluk deprem olgusunun incelenmesiyle gündeme gelmiştir.Kaynakların gittikçe kıtlaştığı günümüzde denizlerin tabanları uluslararası gündeme gelmiş ve birçok politik çatışmaya konu olmuştur. Neredeyse uluslararası bir çatışma konusu haline gelmiş Doğu Akdeniz’i yeni, şimdi araştırmaya başladık.

Halkın anlayabileceği bir sadelikle denizlerimizin evrimi, yapısı ve tehlike durumunun yazılması zorunlu hale geçmiştir. Yeni bilgileri de göz önüne alarak ve bir başlangıç olarak “Denizlerin Evrimi” kitabını halkımızın hizmetine sunmaktan mutluyuz.

Prof. Dr. Ali Demirsoy - Biyolog
Dr. Eşref Atabey – Jeoloji Yüksek Mühendisi
Yaşamın denizlerde başladığını ve şu ana kadar dünyadakine benzer bir denizin henüz uzayda bulunmamış olması, bu ortamın evrimini, yapısını ve karşı karşıya kaldığı tehlikeleri çok iyi bilmemizi gerektiriyor. Ancak denizlerin dinamik yapısı ve derinlerini incelemede fiziki zorluklar nedeniyle, Ay ve Mars’ı denizlerimizin tabanından daha iyi bildiği ... Daha fazla göster
Yazar
Prof. Dr. Ali Demirsoy Eşref Atabey
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Türkçe
Yayınlanma Tarihi
21 Haziran 2021
Yayınevi
Sarmal Kitabevi
Son Baskı Sayısı
1
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 164
ISBN-10 6257647517
ISBN-13 9786257647519
Boyutları 13,5 x 21 cm
Son Baskı Tarihi 2021-06-21
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Adı : Ali İsmet DEMİRSOY
Doğum Yeri ve Tarihi : Türkiye – 8 Şubat 1945
Medeni Durumu : Evli, iki çocuk
Mevcut Mesleği ve Durumu : Biyoloji Profesörü
Adres : Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi,
: Biyoloji Bölümü, Beytepe, Ankara-Türkiye

İlköğretim Okulu : Yuva Köyü/Kemaliye/Erzincan, 1951-1956.
Ortaokul : Kemaliye Ortaokulu, 1956-1959.
Lise : Ankara Gazi Lisesi, 1959-1962.
Üniversite : Ankara Üniversitesi, Fen Fakültesi, Jeoloji ve Biyoloji Bölümü,
1962-1966 (Lisans)
Doktora : Atatürk Üniversitesi, Fen Fakültesi; Biyoloji, 08.03.1971.
Doçent : Atatürk Üniversitesi; Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, 20.11.1974
Profesör : Hacettepe Üniversitesi: Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, 1979
-
Adı : Eşref Atabey
1978 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Bölümü'nden Jeoloji Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. 1995 yılında Ankara Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı. 1987 yılında TODAİ'ye devam etti ve Kamu Yönetimi uzmanı oldu. 2014 yılında İş Güvenliği ve Sağlığı uzmanı, 2015 yılında Asbest Söküm uzmanı oldu.
Adı : Ali İsmet DEMİRSOY Doğum Yeri ve Tarihi : Türkiye – 8 Şubat 1945 Medeni Durumu : Evli, iki çocuk Mevcut Mesleği ve Durumu : Biyoloji Profesörü Adres : Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi, : Biyoloji Bölümü, Beytepe, Ankara-Türkiye İlköğretim Okulu : Yuva Köyü/Kemaliye/Erzincan, 1951-1956. ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
İnceleme Yaz
İncelemeler (0)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Mehmet Gülümser
@mgulumser2024
İnceleme Yaz
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close