Tüm Reklamları Kapat
POST-HÜMAN

POST-HÜMAN

Transhümanizm Hareketi'nden Posthümanizm'e
Kitap
2021
EA Puanı
10.0 10
1 Kişi
Senin Puanın
Puan Ver
Özet
Bu kitap, transhümanist ve Post-Hümanist düşüncenin kurumsallaştırılması gerektiğinin çağrısı niteliğindedir. Bu çağrı bir yerden başlamak gerekliliği, daha fazla geri kalmama isteği ile evrensel bir amaca hizmet etmektedir.
Transhümanizm ve posthümanizmin çağ dönümünün emareleri gözler önündedir. Evrimsel (biyolojik) bedeni ve neokorteksi ile betonlara veya makinelere tutunmaya çalışan insan, son elli yılda bütün tarihi boyunca biriktirdiğinden binlerce kat daha fazla bilgi biriktirdi ve çevresini muazzam biçimde değiştirdi. Şimdi mecburen sıra bu muazzam bilgiyi kullanmakta ve kendisini de değişen çevresi gibi değiştirmekte. Özellikle bedensel acizlikler devamlı olarak gündeme getirilip bilim ve teknoloji ile çözümler üretilince insan, aslında ne denli dar sınırlarda sıkışıp kaldığının ayrımına vardı. Hümanizm çöktü ve çözümü transhümanizmde bulacak. Bu acizliklerin günden güne teknoloji ile azaldığını gören insanlar, hiç de doğasına uymayan bir ortamda neden iyileştirmeleri hızlandırmak istemesin? Her şeyi çözen zekâ ise neden daha iyi bir zekâ oluşturulmasın. Bu kitap serisinde bunların cevabını birlikte aramaya çalışılacaktır. Fragman şeklindeki bu ilk kitapta ise şu sorular tartışılmaya açılacaktır:
• Transhümanizm, posthümanizm, Post-Hümanizm, Transhüman ve Post-Hüman kavramları nedir?
• İnsanın ve evrimin amacı ne olabilir, nereye doğru gidiyoruz?
• İnsanlar şu an biyolojik ve teknolojik konumundan memnun mu?
• Teknoloji yükselirken ve çevremizi bu kadar hızlı değiştirirken insan, doğa ve hayvanlar aynı mı kalacak?
• Geleceği ve geleceğin insanını inşa ederken doğru politikamız ne olmalıdır?
• İnsan zekâsından daha iyi bir zekâ üretilebilir mi ve bu denli büyük bir zekâ nasıl bir şeye benzer? Neler yapabilir?
• Yapay rahim, yapay organlar ve sentetik biyolojinin gündeme gelmesi hayatımızda neyi değiştirecek?
• İşkollarında robotlara duyulan rağbetin artmasıyla hepimiz işsiz mi kalacağız, buna çözüm sunmakta yeterli miyiz?
• Cinsiyetsizleşecek miyiz veya bilinç aktarımının daha iyi bir yolu bulunacak mı?
• Post-Hüman ve Transhüman, yakın zamanda yok olmaya yüz tutmuş hümanizmin yerini ne derece dolduruyor?
• Hızla katlanan teknolojinin askeri yönden suiistimale açık olması ne gibi tehlikeler doğurabilir?
• İnsan mevcut bedeniyle çok gezegenli bir tür olabilir mi?
• Yaşlanma bir hastalık mı, yaşlanmayı durdurabilir miyiz?
• Ölümsüzlük mümkün mü?
Bu kitap, transhümanist ve Post-Hümanist düşüncenin kurumsallaştırılması gerektiğinin çağrısı niteliğindedir. Bu çağrı bir yerden başlamak gerekliliği, daha fazla geri kalmama isteği ile evrensel bir amaca hizmet etmektedir. Transhümanizm ve posthümanizmin çağ dönümünün emareleri gözler önündedir. Evrimsel (biyolojik) bedeni ve neokorteksi i ... Daha fazla göster
Yazar
Cengiz Dağdelen
Dili
Türkçe
Orijinal Dili
Türkçe
Yayınlanma Tarihi
20 Eylül 2021
Yayınevi
TILSIM YAYINEVİ
Son Baskı Sayısı
1
Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sayfa Sayısı 96
ISBN-10 6057412416
ISBN-13 9786057412416
Boyutları 13,5 x 21,5 cm
Son Baskı Tarihi 2021-09-20
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Diyarbakır'da kurulan Yapay Zekâ ve Bilim Derneği Başkanıdır.
Özet
Bu kitap, transhümanist ve Post-Hümanist düşüncenin kurumsallaştırılması gerektiğinin çağrısı niteliğindedir.Transhümanizm ve posthümanizmin çağ dönümünün emareleri gözler önündedir. Evrimsel (biyolojik) bedeni ve neokorteksi ile betonlara veya makinelere tutunmaya çalışan insan, son elli yılda bütün tarihi boyunca biriktirdiğinden binlerce kat daha fazla bilgi biriktirdi ve çevresini muazzam biçimde değiştirdi. Şimdi mecburen sıra bu muazzam bilgiyi kullanmakta ve kendisini de değişen çevresi gibi değiştirmekte. Özellikle bedensel acizlikler devamlı olarak gündeme getirilip bilim ve teknoloji ile çözümler üretilince insan, aslında ne denli dar sınırlarda sıkışıp kaldığının ayrımına vardı. Hümanizm çöktü ve çözümü transhümanizmde bulacak. Bu acizliklerin günden güne teknoloji ile azaldığını gören insanlar, hiç de doğasına uymayan bir ortamda neden iyileştirmeleri hızlandırmak istemesin? Her şeyi çözen zekâ ise neden daha iyi bir zekâ oluşturulmasın?
Bu kitap, transhümanist ve Post-Hümanist düşüncenin kurumsallaştırılması gerektiğinin çağrısı niteliğindedir.Transhümanizm ve posthümanizmin çağ dönümünün emareleri gözler önündedir. Evrimsel (biyolojik) bedeni ve neokorteksi ile betonlara veya makinelere tutunmaya çalışan insan, son elli yılda bütün tarihi boyunca biriktirdiğinden binlerce kat dah ... Daha fazla göster
Tüm Reklamları Kapat
Kişiler
İnceleme Yaz
İncelemeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
İnceleme
Mehmet Gülümser
İnceleyen10
Transhümanizmi ve posthümanizmi halka (özellikle öğrencilere) basitçe açıklama niyetinde yazılmış güzel bir kitap. Gelecek hakkında çok önemli noktalara değilinmiş. Özellikle transhümanizmin neden tüm insanlarca bilinmesi ve benimsenmesinin önemi vurgulanmış .
Tek bir oturuşta bitirebileceğiniz ince bir kitap. Tavisye ediyorum.
0
0 Yorum
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla İnceleme Göster
Eseri Ekleyen
Mehmet Gülümser
@mgulumser2024
İnceleme Yaz
Tasviyelere Git
Tüm Eserlere Git
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close