Evrim Ağacı

Erken İnsanlar Hobbitlerin Yok Oluşuyla İlişkili Olabilir

Erken İnsanlar Hobbitlerin Yok Oluşuyla İlişkili Olabilir Yousuke Kaifu/National Geographic

Bu yazı, New Historian isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Hobbitlerin (Homo floresiensis) keşfedilmiş olduğu Endonezya'nın Flores Adası'nda birkaç yıl önce bulunan modern insan dişlerinin yeni karbon tarihlendirmesi sonucu 46 bin yıllık olduğu belirlendi. Bu bilgi modern insanların Homo floresiensis'in yok oluşuyla ilişkili olabileceği düşüncesini destekler nitelikte.

2003 yılında Liang Bua'da keşfedilen Homo floresiensis kalıntıları, araştırıcıların onların Homo genusuna dahil olduğunu düşünmeleri için yeterliydi. Ortalama 1,1 m uzunluğunda oldukları anlaşılan 9 bireye ait kemiklere ve tam bir kafatasına erişilebildi.

Araştırmanın önde gelen yazarları olan Wollongong Üniversitesi'nden Richard Roberts ve Thomas Sutikina, son dönemde yapılan yeni tarihlendirmelerin Homo floresiensis'in yok oluşunu 50 bin yıl öncesi olarak kaydettiğini belirtiyorlar. Ayrıca Roberts, modern insanların Hobbitlerin yok oluşuyla ilgisine vurgu yaparak, "Elimizde dumanı tüten bir silah var, ama henüz kurşunu bulamadık." diyor.

Flores Adası'nda Homo floresiensis'in yok olmasından hemen sonra görülen modern insanlara ait kalıntılar, yok olmalarıyla ilişkili oldukları düşünceleri destekler gibi görünüyor. Modern insanların Hobbitlerin besin kaynaklarını azaltmış olabileceği düşünülüyor. Bu adada Hobbitlerin yok olduğu dönemde yaşamış olan modern insanlar, iri leylekleri (Leptoptilos robustus), küçük filleri (Stegodon florensis insularis) ve akbabaları (Trigonoceps) avlıyorlardı ve bu hayvanların hepsi de yaklaşık 46 bin yıl önce yok olmuş görünüyor.

Bu dönemlerde, arkeolojik tabakalarda Afrika ve Avrasya'nın erken insan yerleşim bölgelerinde görülen yumuşakça kabukları da belirmeye başlıyor. Diğer modern insan yerleşmelerinde görülen alet yapma biçimleri ve günümüze daha yakın zamanlara ait ocak kalıntıları bölgedeki modern insan varlığını gösteriyor.

Londra'daki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'nden paleoantropolog Chris Stringer, iki insan türünün birlikte yaşadığı kısa da olsa bir dönem olup olmadığını kesin olarak bilmediğimizi eğer birlikte yaşanılan bir dönem varsa bunun türler çiftleşmeleri de beraberinde getirebileceğini belirtiyor.

Araştırma ekibi Liang Bua'ya dönüp 46-50 bin yıl öncesine ait tabakaları bu durumu aydınlatabilmek için incelemeyi planlıyor.

Dişlerin keşfiyle ilgili sonuçlar, Avrupa İnsan Evrimi Çalışmaları Topluluğu'nun 2016 yılki toplantısında Madrid'te sunuldu.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 31/05/2020 05:15:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7109

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Teknoloji
Zehir
Hayvan Davranışları
Yiyecek
Galaksi
Darwin
Covid-19
Abiyogenez
Coronavirus
Besin Değeri
Kedi
Evrimsel Antropoloji
Ara Geçiş Türleri
Göğüs Hastalığı
Nörobilim
Mühendislik
Kelebek
Paleontoloji
Çekirdek
Ekoloji
Öğrenme Teorileri
İhtiyoloji
Memeli
Kuantum Fiziği
Solunum
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimin ışığı olmaksızın biyoloji bir veriler yığınıdır. Bunların bazıları ilginç veya merak uyandırıcı olabilir; ancak hiçbir bütüncül anlamı yoktur.”
Theodosius Dobzhansky
Geri Bildirim Gönder