Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Erken İnsanlar Hobbitlerin Yok Oluşuyla İlişkili Olabilir

Erken İnsanlar Hobbitlerin Yok Oluşuyla İlişkili Olabilir Yousuke Kaifu/National Geographic
Reklamı Kapat

Bu yazı, New Historian isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Hobbitlerin (Homo floresiensis) keşfedilmiş olduğu Endonezya'nın Flores Adası'nda birkaç yıl önce bulunan modern insan dişlerinin yeni karbon tarihlendirmesi sonucu 46 bin yıllık olduğu belirlendi. Bu bilgi modern insanların Homo floresiensis'in yok oluşuyla ilişkili olabileceği düşüncesini destekler nitelikte.

2003 yılında Liang Bua'da keşfedilen Homo floresiensis kalıntıları, araştırıcıların onların Homo genusuna dahil olduğunu düşünmeleri için yeterliydi. Ortalama 1,1 m uzunluğunda oldukları anlaşılan 9 bireye ait kemiklere ve tam bir kafatasına erişilebildi.

Araştırmanın önde gelen yazarları olan Wollongong Üniversitesi'nden Richard Roberts ve Thomas Sutikina, son dönemde yapılan yeni tarihlendirmelerin Homo floresiensis'in yok oluşunu 50 bin yıl öncesi olarak kaydettiğini belirtiyorlar. Ayrıca Roberts, modern insanların Hobbitlerin yok oluşuyla ilgisine vurgu yaparak, "Elimizde dumanı tüten bir silah var, ama henüz kurşunu bulamadık." diyor.

Flores Adası'nda Homo floresiensis'in yok olmasından hemen sonra görülen modern insanlara ait kalıntılar, yok olmalarıyla ilişkili oldukları düşünceleri destekler gibi görünüyor. Modern insanların Hobbitlerin besin kaynaklarını azaltmış olabileceği düşünülüyor. Bu adada Hobbitlerin yok olduğu dönemde yaşamış olan modern insanlar, iri leylekleri (Leptoptilos robustus), küçük filleri (Stegodon florensis insularis) ve akbabaları (Trigonoceps) avlıyorlardı ve bu hayvanların hepsi de yaklaşık 46 bin yıl önce yok olmuş görünüyor.

Bu dönemlerde, arkeolojik tabakalarda Afrika ve Avrasya'nın erken insan yerleşim bölgelerinde görülen yumuşakça kabukları da belirmeye başlıyor. Diğer modern insan yerleşmelerinde görülen alet yapma biçimleri ve günümüze daha yakın zamanlara ait ocak kalıntıları bölgedeki modern insan varlığını gösteriyor.

Londra'daki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'nden paleoantropolog Chris Stringer, iki insan türünün birlikte yaşadığı kısa da olsa bir dönem olup olmadığını kesin olarak bilmediğimizi eğer birlikte yaşanılan bir dönem varsa bunun türler çiftleşmeleri de beraberinde getirebileceğini belirtiyor.

Araştırma ekibi Liang Bua'ya dönüp 46-50 bin yıl öncesine ait tabakaları bu durumu aydınlatabilmek için incelemeyi planlıyor.

Dişlerin keşfiyle ilgili sonuçlar, Avrupa İnsan Evrimi Çalışmaları Topluluğu'nun 2016 yılki toplantısında Madrid'te sunuldu.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: New Historian | Arşiv Bağlantısı
 • Ginger Perales. New Carbon Dating May Tie Early Humans To Hobbits’ Extinction. (26 Eylül 2016). Alındığı Tarih: 11 Eylül 2018. Alındığı Yer: New Historian | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/10/2020 03:20:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7109

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Homo Sapiens
Hominid
Küresel Isınma
Paleontoloji
Beslenme Bilimi
Koku
İklim
Sosyal Mesafelendirme
Transkripsiyon
Pandemi
Teori
Metabolizma
Ay Ve Dünya
Renk
Allah
Maske Takmak
Beslenme Davranışları
Evrim Ağacı Duyurusu
Protein
Evren
Jinekoloji
Haber
Ölüm
Sars Mers
Analiz
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Benim için Evren'i anlamak, bir sanrıda ısrarcı olmaktan çok daha iyidir. O sanrı ne kadar rahatlatıcı ve tatmin edici olursa olsun...”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder