Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Elaine Morgan

Elaine Morgan
6 dakika
622
 • Yazılı Edebiyat
 • Bilim Tarihi

92 yaşında vefat eden Elain Morgan, fakirlikten muzdarip Gal vadilerinde yetişip yükselen, ödüllü televizyon yazarı ve biraz daha tartışmalı olarak, feminist evrim kuramının bir taraftarı haline gelen bir kişiydi. 

Bir televizyon yazarı olarak Elaine Morgan BBC için düzinelerce drama serisi yazmış, ikişer kere İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) ve Yazarlar Derneği (Writers' Guild) ödüllerini kazanmıştır. Engelli hayırsever Joey Deacon hakkındaki Ufuk (Horizon) belgeseline yazdığı senaryosu 1975'de Prix Italia (Uluslararası İtalyan televizyon, radyo yayıncılığı ve Web Site ödülü) 'yı; 1979'da Vera Brittain 'ın savaş zamanı anılarını serileştirdiği Gençliğin Vasiyeti (Testament of Youth) Kraliyet Televizyon Derneği (Royal Television Society) yılın yazarı ödülünü kazandırdı. Ancak bundan önce 1972 yılında, kısmen kazara en çok satan ve Kadınların Kurtuluşu Hareketi'nin (Women's Liberation Movement) önemli metinlerinden biri olan Kadının Kökeni (The Descent of Woman) kitabıyla beklenmedik bir başarı elde etmiştir. 

Bu Reklamı Kapat

Popüler bilim kitaplarının hırslı bir okuyucusu olarak Elaine Morgan kendini, Robert Ardrey ve Desmond Morris gibi yazarlar tarafından ileri sürülen, insan evriminin, geniş çayırlarda kovalamaca oynayan erkeklerin ihtiyaçları üzerine kurulu olduğu bir resim çizen teorilerden gittikçe artan şekilde rahatsız olur vaziyette bulmuştur. "Tema.. insanları maymunlardan ayıran, onların atalarının ağaçta kalıp bizim atalarımızın düzlüğe inip avcılaşması mıydı?" diye hatırlattı. "Daha hızlı koşmak icin iki bacak üzerinde durdular, koşturmak sıcaklattığı icin çıplaklaştılar. Dişiler ustaca, erkeklerin savaşması gereken kısıtlı kaynaklardan görüldüler. Eğer dişiler herhangi bir yönde erkeklerden ayrılmışsalar, bu yön kendilerini seksüel anlamda daha çekici hale getirmektir." 

Elaine Morgan, "Bütün diğer türlerde erkeklerin talep ettiklerini zarif bir şekilde alıp bundan hoşlanır"ken, neden yalnız dişilerin (insan) erkeklerin kendisi arzulamaya ikna etmesi için özellikler geliştirmesi gerektiğini sorguladı. Ayrıca eğer erkekler vücutlarının soğumasını sağlamak için tüylerini kaybettilerse, serin tropikal gecelerde çocuklarına bakan dişilerin daha sıcak kalmaya ihtiyacı varken neden erkeklerden daha çok kılsız duruma gelmişlerdir? Bilimsel çalışmaları sıradan bir seviyenin ötesine gidememesine rağmen Elaine Morgan, deniz biyoloğu Sir Alister Hardy'nin insan evrimi için "Sucul Maymun (aquatik ape) hipotezini ileri süren makalesini okuduktan sonra, bu konudaki bilimsel oybirliğini üzerine gitmeye karar verdi. 

Bu Reklamı Kapat

Hardy, atalarımızın fizyolojilerinin ormanda yaşayan maymunların şimdi Etiyopya diye adlandırılan büyük bir adada izole olması ve deniz ortamına adapte olmaya zorlanmasıyla önemli ölçüde değiştiğini savundu. Vücutlarındaki kıl yoğunluğunu kaybettiler, geri kalan kıllar vücutlarına yüzerken kolaylık sağladı, suyla desteklenen daha dik bir vücut duruşu geliştirdiler, yemek aradıkça parmak uçları daha çok hassaslaştı, kendilerini yalıtmak için sadece diğer sucul memelilerde bulunan derialtı yağ tabakası geliştirdiler. Onların kalıntıları fosil eksikliğini açıklar şekilde deniz dışına süpürüldüler. 

Hardy'nin hipotezi başlangıçta birkaç kaş kaldırtsa da, Elaine Morgan'ın Kadının Kökeni kitabında su yüzüne çıkarılana kadar fazlasıyla unutulmuştu bile. Elaine Morgan kendinden birkaç dokunuş da ekledi. Örneğin, kadınların yavrularına sarılacak bir şeyler sağlamak için maymun kızkardeşlerine göre daha büyük göğüsler geliştirdiği iddiasını gibi. Germaine Greer'in Dişi Hadım (The Female Eunuch) adlı kitabının omuzları üzerinde yükselen Kadının Çöküşü, zamanın feminist öyküleriyle mükemmel uyum sağladı. İnsanların ataları "she" olarak adlandırılmış ve kitap dişil orgazm ve erkeklerin penislerinin neden gorillerinkinden büyük olduğu bilmeceleri gibi detayların üzerine kurulmuştur. 

Ama kendi hesabına göre, kitabının en çok satanlardan olması kısmen şanstı. Elaine Morgan'ın Amerikalı yayıncıları, New York'ta birkaç görüşme düzenlemiş olmalarına rağmen, "52 yaşındaki Galli ev kadını" diye etiketledikleri bir kadının işi için çok yüksek beklentilere sahip olmadılar. Tıpkı henüz ABD'ye yerleşmişken Ayın Kitabı Kulübü jürilerinin kendilerini bir açmazda bulması gibi. Onlar Howard Hughes'ın Clifford Irving'in biyografisini seçmişlerken, son dakikada bunların hepsini Irving'in uydurduğu açığa çıkmıştır. Kısa bir sürede jüri, bu kitabın yerine şimdiye kadar hiç duymadıkları Galli bir kadının kitabına destek olmaya karar verdiler. 10 günlük kıyı sahil turuna yayılan bir kaç röportaj neticesinde Elaine Morgan oldukça ünlü oldu. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yaşam Öyküsü

Elaine Morgan, Elaine Floyd olarak, 7 Kasım 1920'de Pontypridd yakınında Hopkinstown'da doğdu. Annesi West Country 'den kömürden servet yapmayı umut ederek Wales'e taşınmış ancak fakirlik ve alkolizme gömülmüş göçmenlerin kızıydı. Babası 1929 yılından gereksiz olması nedeniyle işten çıkarılıncaya dek yerel kömür ocağında pompaları çalıştırdı. 

Kızı, ergenlik çağındayken ölecekti. Elaine'in annesi, kendini fakirlikle ezilmiş bir hayattan kurtarabilecek tek şeyin kitap kurdu kızı olduğuna karar verdi ve bu konuda ona her türlü cesareti sağladı. Elaine üniversite sınavını geçti ve Oxford'da buluanan Lady Margaret Hall'da İngilizce okumak için burs kazandı. Üniversitenin İşçi Kulubü 'nde önce sekreter, sonrasında yönetici oldu. 

Mezuniyetten sonra İşçi Eğitim Derneği 'nde 3 yıl ders verdi. Wales'e geri döndüğünde bir akşam Pontypridd'deki, yıldız konuşmacısı Uluslararası Tugay (International Brigade) ile birlikte İspanya'da savaşmış, Ynysybwl'li bir Fransızca öğretmeni Morien Morgan olan "Beds for Stalingrad" (Stalingrad Yatakları) toplantısına gitti. Elaine ve Morien, 1945 'de evlendiler, iki çocukları oldu ve bir üçüncüsünü de evlat edindiler. 

Elaine Morgan 1950'lerin başında ihtiyaçların karşılanmasına yardım etmek amacıyla televizyonlar için yazmaya başladı. Ailenin kendi televizyon setlerini karşılayabilmeleri için bile 3 oyun sattı. Gençliğin Vasiyeti'ne ek olarak, Vadim Nasıl Yeşildi (How Green My Valley Was, 1975), David Lloyd George Dönemi ve Hayatı (The Life And Times of David Lloyd George, 1981) ve Dr. Finlay'ın Hüküm Defteri'nin (Dr Finlay's Casebook, 1981) bölümleri de onun film uyarlamalarının içerisindeydi. 

Elaine Morgan Kadının Kökeni'nin bilim adamları tarafından değersiz bulmasına şaşırmadı ve itiraf etti: "Yazmamı iten güç tamamen siyasetle motive edilmişti.". Ama feministlerden gelen pozitif cevap onu teorisine biraz daha bilimsel açıklama kazandırma girişimine ikna etti ve evrimsel biyoloji konusunda Sucul Maymun (The Aquatic Ape, 1982); Evrimin Yaraları (The Scars of Evolution, 1990); Çocuğun Kökeni (The Descent of Child, 1994); Sucul Maymun Hipotezi (The Aquatic Ape Hypotesis, 1997) ve Çıplak Darwinist (The Naked Darwinist, 2008) 'i de kapsayan pek çok kitabı yayınlamaya devam etmiştir. Bu kitaplardan sonlara yakın çıkanların baş sayfasında filozof Daniel Dennett'den bir alıntıya yer vermiştir: 

Bu Reklamı Kapat

"Son bir kaç yılda, kendimi seçkin biyologlar, evrimsel kuramcılar, paleantropologlar ve diğer uzman gruplarında bulduğumda çoğu kez bana sadece Elaine Morgan'ın tam olarak neden sucul teori konusunda yanlış olması gerektiğini anlatmalarını rica ettim. Şimdiye kadar uğraştığıma değecek bir açıklama elde edemedim." 

Gerçekten de son bir kaç yılda insanların geniş çayırlara uygun gelişiminden önce iki ayaklı hale geldiklerini ileri süren fosillerin keşfedilmesini mütakiben sucul maymun hipotezi bir miktar bilimsel geçerlilik kazandı. Desmond Morris insan gelişiminin sucul fazının "olasılığı yüksek" olduğuna inandığını söyledi. Ancak çoğu bilim insanı kuşkulu kaldı, sucul sınırların fosil formasyonu icin mükemmel koşullar sağladığı gerçeğine rağmen, bu teoriyi destekleyecek hiç bir fosil kanıt olmadığını işaret ettiler. 

Elaine Morgan 2003'te Batı Postası'nda (Western Mail) haftalık köşe yazısı yazmaya başladı ve 2011'de Editörler Derneği Bölgesel Basın Ödüllerinden (Society of Editors Regional Press Awards) Yılın Köşe Yazarlığı ödülünü kazandı. 2009 'da OBE (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) olarak tayin edildi ve aynı yıl Kraliyet Edebiyat Derneği'ne  (Royal Society of Literature) akademik üye (fellow) seçildi. 

Eşi 1997'de, oğullarından biri 2011'de öldü. İki oğluyla hayatta kaldı. Elaine Morgan, 7 Temmuz 2013'te, 92 yaşında öldü.

Evrim Ağacı Uyarısı

Evrim Ağacı olarak, metin içerisinde belirtilen "birçok kuşkulu bilim insanı" gibi, türümüzün sucul bir kökeni olduğunu düşünmüyor, Morgan'ın hipotezinin hatalı ve yanlış bir yoruma dayalı olduğunu düşünüyoruz. Konuyla ilgili buraya tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Hatta bilime son derece siyasi bir pencereden yaklaştığı için, teknik olarak bizimle aynı frekansta bile olmadığını düşünüyoruz. Ancak ne olursa olsun, bilimsel bir akademik arkaplana sahip olmamasına rağmen ömrünün büyük kısmını bilime adamış olan Elaine Morgan ile gurur duyuyoruz. Huzur içinde uyusun.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Telegraph | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/08/2022 10:15:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1874

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Ecza
Tüyler
Diş Hekimi
Etimoloji
Ağız
Sahtebilim
Eşcinsellik
Nükleer Enerji
Kültür
Mit
Siyah
Retrovirüs
Kemik
Göç
Genom
Ornitoloji
Protein
Türlerin Kökeni
Köpekler
Genetik Değişim
Sağlık Personeli
Stres
Doğru
Kuyrukluyıldız
Einstein
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.