Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Elaine Morgan

Elaine Morgan
6 dakika
710
Tüm Reklamları Kapat

92 yaşında vefat eden Elain Morgan, fakirlikten muzdarip Gal vadilerinde yetişip yükselen, ödüllü televizyon yazarı ve biraz daha tartışmalı olarak, feminist evrim kuramının bir taraftarı haline gelen bir kişiydi. 

Bir televizyon yazarı olarak Elaine Morgan BBC için düzinelerce drama serisi yazmış, ikişer kere İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) ve Yazarlar Derneği (Writers' Guild) ödüllerini kazanmıştır. Engelli hayırsever Joey Deacon hakkındaki Ufuk (Horizon) belgeseline yazdığı senaryosu 1975'de Prix Italia (Uluslararası İtalyan televizyon, radyo yayıncılığı ve Web Site ödülü) 'yı; 1979'da Vera Brittain 'ın savaş zamanı anılarını serileştirdiği Gençliğin Vasiyeti (Testament of Youth) Kraliyet Televizyon Derneği (Royal Television Society) yılın yazarı ödülünü kazandırdı. Ancak bundan önce 1972 yılında, kısmen kazara en çok satan ve Kadınların Kurtuluşu Hareketi'nin (Women's Liberation Movement) önemli metinlerinden biri olan Kadının Kökeni (The Descent of Woman) kitabıyla beklenmedik bir başarı elde etmiştir. 

Tüm Reklamları Kapat

Popüler bilim kitaplarının hırslı bir okuyucusu olarak Elaine Morgan kendini, Robert Ardrey ve Desmond Morris gibi yazarlar tarafından ileri sürülen, insan evriminin, geniş çayırlarda kovalamaca oynayan erkeklerin ihtiyaçları üzerine kurulu olduğu bir resim çizen teorilerden gittikçe artan şekilde rahatsız olur vaziyette bulmuştur. "Tema.. insanları maymunlardan ayıran, onların atalarının ağaçta kalıp bizim atalarımızın düzlüğe inip avcılaşması mıydı?" diye hatırlattı. "Daha hızlı koşmak icin iki bacak üzerinde durdular, koşturmak sıcaklattığı icin çıplaklaştılar. Dişiler ustaca, erkeklerin savaşması gereken kısıtlı kaynaklardan görüldüler. Eğer dişiler herhangi bir yönde erkeklerden ayrılmışsalar, bu yön kendilerini seksüel anlamda daha çekici hale getirmektir." 

Elaine Morgan, "Bütün diğer türlerde erkeklerin talep ettiklerini zarif bir şekilde alıp bundan hoşlanır"ken, neden yalnız dişilerin (insan) erkeklerin kendisi arzulamaya ikna etmesi için özellikler geliştirmesi gerektiğini sorguladı. Ayrıca eğer erkekler vücutlarının soğumasını sağlamak için tüylerini kaybettilerse, serin tropikal gecelerde çocuklarına bakan dişilerin daha sıcak kalmaya ihtiyacı varken neden erkeklerden daha çok kılsız duruma gelmişlerdir? Bilimsel çalışmaları sıradan bir seviyenin ötesine gidememesine rağmen Elaine Morgan, deniz biyoloğu Sir Alister Hardy'nin insan evrimi için "Sucul Maymun (aquatik ape) hipotezini ileri süren makalesini okuduktan sonra, bu konudaki bilimsel oybirliğini üzerine gitmeye karar verdi. 

Tüm Reklamları Kapat

Hardy, atalarımızın fizyolojilerinin ormanda yaşayan maymunların şimdi Etiyopya diye adlandırılan büyük bir adada izole olması ve deniz ortamına adapte olmaya zorlanmasıyla önemli ölçüde değiştiğini savundu. Vücutlarındaki kıl yoğunluğunu kaybettiler, geri kalan kıllar vücutlarına yüzerken kolaylık sağladı, suyla desteklenen daha dik bir vücut duruşu geliştirdiler, yemek aradıkça parmak uçları daha çok hassaslaştı, kendilerini yalıtmak için sadece diğer sucul memelilerde bulunan derialtı yağ tabakası geliştirdiler. Onların kalıntıları fosil eksikliğini açıklar şekilde deniz dışına süpürüldüler. 

Hardy'nin hipotezi başlangıçta birkaç kaş kaldırtsa da, Elaine Morgan'ın Kadının Kökeni kitabında su yüzüne çıkarılana kadar fazlasıyla unutulmuştu bile. Elaine Morgan kendinden birkaç dokunuş da ekledi. Örneğin, kadınların yavrularına sarılacak bir şeyler sağlamak için maymun kızkardeşlerine göre daha büyük göğüsler geliştirdiği iddiasını gibi. Germaine Greer'in Dişi Hadım (The Female Eunuch) adlı kitabının omuzları üzerinde yükselen Kadının Çöküşü, zamanın feminist öyküleriyle mükemmel uyum sağladı. İnsanların ataları "she" olarak adlandırılmış ve kitap dişil orgazm ve erkeklerin penislerinin neden gorillerinkinden büyük olduğu bilmeceleri gibi detayların üzerine kurulmuştur. 

Ama kendi hesabına göre, kitabının en çok satanlardan olması kısmen şanstı. Elaine Morgan'ın Amerikalı yayıncıları, New York'ta birkaç görüşme düzenlemiş olmalarına rağmen, "52 yaşındaki Galli ev kadını" diye etiketledikleri bir kadının işi için çok yüksek beklentilere sahip olmadılar. Tıpkı henüz ABD'ye yerleşmişken Ayın Kitabı Kulübü jürilerinin kendilerini bir açmazda bulması gibi. Onlar Howard Hughes'ın Clifford Irving'in biyografisini seçmişlerken, son dakikada bunların hepsini Irving'in uydurduğu açığa çıkmıştır. Kısa bir sürede jüri, bu kitabın yerine şimdiye kadar hiç duymadıkları Galli bir kadının kitabına destek olmaya karar verdiler. 10 günlük kıyı sahil turuna yayılan bir kaç röportaj neticesinde Elaine Morgan oldukça ünlü oldu. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yaşam Öyküsü

Elaine Morgan, Elaine Floyd olarak, 7 Kasım 1920'de Pontypridd yakınında Hopkinstown'da doğdu. Annesi West Country 'den kömürden servet yapmayı umut ederek Wales'e taşınmış ancak fakirlik ve alkolizme gömülmüş göçmenlerin kızıydı. Babası 1929 yılından gereksiz olması nedeniyle işten çıkarılıncaya dek yerel kömür ocağında pompaları çalıştırdı. 

Kızı, ergenlik çağındayken ölecekti. Elaine'in annesi, kendini fakirlikle ezilmiş bir hayattan kurtarabilecek tek şeyin kitap kurdu kızı olduğuna karar verdi ve bu konuda ona her türlü cesareti sağladı. Elaine üniversite sınavını geçti ve Oxford'da buluanan Lady Margaret Hall'da İngilizce okumak için burs kazandı. Üniversitenin İşçi Kulubü 'nde önce sekreter, sonrasında yönetici oldu. 

Mezuniyetten sonra İşçi Eğitim Derneği 'nde 3 yıl ders verdi. Wales'e geri döndüğünde bir akşam Pontypridd'deki, yıldız konuşmacısı Uluslararası Tugay (International Brigade) ile birlikte İspanya'da savaşmış, Ynysybwl'li bir Fransızca öğretmeni Morien Morgan olan "Beds for Stalingrad" (Stalingrad Yatakları) toplantısına gitti. Elaine ve Morien, 1945 'de evlendiler, iki çocukları oldu ve bir üçüncüsünü de evlat edindiler. 

Elaine Morgan 1950'lerin başında ihtiyaçların karşılanmasına yardım etmek amacıyla televizyonlar için yazmaya başladı. Ailenin kendi televizyon setlerini karşılayabilmeleri için bile 3 oyun sattı. Gençliğin Vasiyeti'ne ek olarak, Vadim Nasıl Yeşildi (How Green My Valley Was, 1975), David Lloyd George Dönemi ve Hayatı (The Life And Times of David Lloyd George, 1981) ve Dr. Finlay'ın Hüküm Defteri'nin (Dr Finlay's Casebook, 1981) bölümleri de onun film uyarlamalarının içerisindeydi. 

Elaine Morgan Kadının Kökeni'nin bilim adamları tarafından değersiz bulmasına şaşırmadı ve itiraf etti: "Yazmamı iten güç tamamen siyasetle motive edilmişti.". Ama feministlerden gelen pozitif cevap onu teorisine biraz daha bilimsel açıklama kazandırma girişimine ikna etti ve evrimsel biyoloji konusunda Sucul Maymun (The Aquatic Ape, 1982); Evrimin Yaraları (The Scars of Evolution, 1990); Çocuğun Kökeni (The Descent of Child, 1994); Sucul Maymun Hipotezi (The Aquatic Ape Hypotesis, 1997) ve Çıplak Darwinist (The Naked Darwinist, 2008) 'i de kapsayan pek çok kitabı yayınlamaya devam etmiştir. Bu kitaplardan sonlara yakın çıkanların baş sayfasında filozof Daniel Dennett'den bir alıntıya yer vermiştir: 

Tüm Reklamları Kapat

"Son bir kaç yılda, kendimi seçkin biyologlar, evrimsel kuramcılar, paleantropologlar ve diğer uzman gruplarında bulduğumda çoğu kez bana sadece Elaine Morgan'ın tam olarak neden sucul teori konusunda yanlış olması gerektiğini anlatmalarını rica ettim. Şimdiye kadar uğraştığıma değecek bir açıklama elde edemedim." 

Gerçekten de son bir kaç yılda insanların geniş çayırlara uygun gelişiminden önce iki ayaklı hale geldiklerini ileri süren fosillerin keşfedilmesini mütakiben sucul maymun hipotezi bir miktar bilimsel geçerlilik kazandı. Desmond Morris insan gelişiminin sucul fazının "olasılığı yüksek" olduğuna inandığını söyledi. Ancak çoğu bilim insanı kuşkulu kaldı, sucul sınırların fosil formasyonu icin mükemmel koşullar sağladığı gerçeğine rağmen, bu teoriyi destekleyecek hiç bir fosil kanıt olmadığını işaret ettiler. 

Elaine Morgan 2003'te Batı Postası'nda (Western Mail) haftalık köşe yazısı yazmaya başladı ve 2011'de Editörler Derneği Bölgesel Basın Ödüllerinden (Society of Editors Regional Press Awards) Yılın Köşe Yazarlığı ödülünü kazandı. 2009 'da OBE (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) olarak tayin edildi ve aynı yıl Kraliyet Edebiyat Derneği'ne  (Royal Society of Literature) akademik üye (fellow) seçildi. 

Eşi 1997'de, oğullarından biri 2011'de öldü. İki oğluyla hayatta kaldı. Elaine Morgan, 7 Temmuz 2013'te, 92 yaşında öldü.

Evrim Ağacı Uyarısı

Evrim Ağacı olarak, metin içerisinde belirtilen "birçok kuşkulu bilim insanı" gibi, türümüzün sucul bir kökeni olduğunu düşünmüyor, Morgan'ın hipotezinin hatalı ve yanlış bir yoruma dayalı olduğunu düşünüyoruz. Konuyla ilgili buraya tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Hatta bilime son derece siyasi bir pencereden yaklaştığı için, teknik olarak bizimle aynı frekansta bile olmadığını düşünüyoruz. Ancak ne olursa olsun, bilimsel bir akademik arkaplana sahip olmamasına rağmen ömrünün büyük kısmını bilime adamış olan Elaine Morgan ile gurur duyuyoruz. Huzur içinde uyusun.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Telegraph | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/09/2023 02:25:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1874

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uygulama
Böcek
Coronavirus
Hava
Evrim Kuramı
Kimyasal
Gezegen
Tıp
Maske
Hominid
Mavi
Nükleik Asit
Arkeoloji
Astrobiyoloji
Diş
Adaptasyon
Isı
Kanser Tedavisi
Kuyruksuz Maymun
Mucize
Stres
Meteor
Saç
Kafatası
Canlılık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
F. Öztoprak, et al. Elaine Morgan. (15 Ocak 2014). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1874
Öztoprak, F., Bakırcı, Ç. M. (2014, January 15). Elaine Morgan. Evrim Ağacı. Retrieved September 27, 2023. from https://evrimagaci.org/s/1874
F. Öztoprak, et al. “Elaine Morgan.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Fadime Öztoprak, Evrim Ağacı, 15 Jan. 2014, https://evrimagaci.org/s/1874.
Öztoprak, Fadime. Bakırcı, Çağrı Mert. “Elaine Morgan.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Fadime Öztoprak. Evrim Ağacı, January 15, 2014. https://evrimagaci.org/s/1874.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close