Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Avlar ile avcılar arasındaki ilişki çok uzun zamanlardır bilim insanlarının en çok ilgisini çeken konulardan birisi olmuştur. Her ne kadar çoğu insan avcılara odaklanmaya meyilli olsalar da, avlar da evrimsel süreçte birçok savunma kazanmıştır. Çünkü unutmamak gerekir ki, avcılar gözünden bakıldığında çoğunlukla daha güçlü, hızlı, adaptif, zeki avcılar avlarını yakalayarak hayatta kalsalar da; avların gözünden bakıldığında da aynı özelliklere sahip olan avların daha kolay hayatta kalıp ürediği görülecektir. Bunu en açık şekilde şöyle ifade edebiliriz: "avcılar evrimsel süreçte silahlanırken, avların da eli armut toplamamaktadır".

Bu savunmalar çok çeşitli olabilmektedir. Örneğin gazeller, müthiş hızlı bir şekilde zikzak çizebilecek şekilde evrimleşmiştir. Bu sayede peşlerindeki daha iri kaslı, dolayısıyla genelde daha hantal olan avcılarını geride bırakmayı başarabilirler. Tabii ki bundan daha bariz savunma sistemleri de evrimleşmiştir: güçlü çifteleri mümkün kılan toynaklar, zehirli bir deri, sert boynuzlar gibi... Ancak davranışsal adaptasyonlar çok daha ilgi çekicidir. Örneğin hızla koşan bir mandanın hızla yerden sıçraması, peşindeki avcıyı şaşırtmaya yetecektir. Çünkü hızla koşan bir aslanın bu sıçramaya ayak uydurmak için yapacağı hamlenin isabetli olmaması durumunda, tüm hızını yitirecek ve avını kaybetmiş olacaktır. Yani avın ölümle burun buruna geldiğinde yapabileceği en başarılı hareketlerden birisi, avcıda bir anlık afallama yaratmaktır. Bunu başarabilen avlar, hayatlarını sürdürebilirler ve kendilerinin bu refleksif tepkileri vermesini sağlayan genetik özellikleri gelecek nesillere aktarabilirler. Böylece popülasyonlar evrimleşir ve bu tür davranışlar sergilemeye daha meyilli bireylerin nesiller içerisinde sayısı artar.

Bu görseldeki avımız da anlık olarak sıçramış; ancak pek de başarılı bir sıçrama olmamış gibi...

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/09/2019 06:09:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2648

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanın bilgeliğine çok güvenmesi bilgece değildir. Güçlünün zayıflayabileceği, en bilgenin bile hata yapabileceği hatırlanmalıdır.”
Mahatma Gandhi
Geri Bildirim Gönder