Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Herkes dürüstlüğü takdir eder.

Ta ki siz, onlara karşı dürüst olana kadar..."

George Carlin

 

Gelmiş geçmiş en etkili ve başarılı komedyenler arasında bulunan George Carlin'in bu sözleri, ne yazık ki bilim camiasında da sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. "Gerçeğin yılmaz savaşçıları" olarak görülen bilim insanları veya daha genel olarak "bilimseverler", eğer ki kendi doğrularına karşı gelen verilerle karşılaşacak olurlarsa, bu verilere her zaman olması gerektiği gibi yaklaşmayabilirler. Elbette bu her alanda olduğu gibi, bilim alanında da "karakter" ile ilgili bir konudur.

Sanıyoruz bu hayatta bir kişinin alabileceği en işlevsel tutum, her zaman bilimin tarafında kalmak; ancak bilim dahilinde de neyin, ne zaman, ne kadar değişebileceğine dair öngörülü olacak kadar deneyimli ve bilgili olmaktır. Bunu yapan biri, doğru bildikleri değiştiği zaman bocalamayacak ve yeni bilgileri adeta bir sünger gibi emip, dünya görüşünü bu yeni gerçeklere göre şekillendirecektir.

Bilimin değişken doğası onun zayıflığı değil, gücüdür. Zira her yeni bulgu, kendisinden önce gelenlere eklemeler yaparak hayat görüşümüzü daha gerçekçi kılar. Bu nedenle bilimden gelen veriler ışığında görüşleri değiştirmek "döneklik" değil, erdemdir.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder