Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Dünya'nın Penis Transferi Yapılan İlk Erkeği Baba Oluyor!

Dünya'nın Penis Transferi Yapılan İlk Erkeği Baba Oluyor!
1 dakika
2,239
Tüm Reklamları Kapat

2014'ün son günlerinde penis transferi yapılarak tarihe bir ilk olarak geçen hasta, Haziran 2015'te baba olacağını duyurarak doktorları şaşırttı. Aslında cerrahlar, birkaç ay öncesinde "penis transferi yapılan 21 yaşındaki hastanın tamamen iyileştiğini ve tüm fonksiyonlarını geri kazandığını" ilan etmişlerdi; ancak tabii bunu doğrudan ispatlamanın yolu yoktu. Ta ki hastanın, eşinin hamile kaldığını duyurmasına kadar. Artık ellerinde, ameliyatın gerçekten başarılı geçtiğine dair çok güçlü bir kanıt var!

Güney Afrikalı hasta, geleneksel bir sünnet töreni sırasında, sünnetin ters gitmesi nedeniyle tüm penisini kaybetmişti. Güney Afrika'da her sene ortalama 250 kişi, "yaşın gelmesi" nedeniyle yapılan sünnet uygulamasının hatalı gitmesi sonucu penislerini kaybediyor. Çoğunlukla sünnet ameliyatı sırasında penise yeterince kan gitmiyor ve kangren ile doku bozunması dolayısıyla penis kullanılamaz hale geliyor.

Bilim ise, hastaya kaybettiği penisini geri kazandırmak için kolları sıvadı. Cape Town'daki Tygerberg Hastanesi'nden André van der Merwe, şunları söyledi:

Tüm Reklamları Kapat

Aslında beklentimiz hastanın 2 sene içerisinde tamamen fonksiyonel hale dönebilmesiydi. Ancak bu kadar hızlı bir şekilde iyileşmesi bizi de şaşırttı.

9 saat süren operasyonda, ölü bir hastadan alınan penis, 21 yaşındaki hastaya aktarıldı. Ancak bu pek de kolay olmadı. Ameliyatın zor olmasından ziyade, penis bağışında bulunan aile ikna etmek açısından... Aile, doktorlar ölünün karnından alınan dokularla ona penis görünümlü bir organ üretecekleri sözünü vermeleri sonrasında penis bağışını kabul etti. Böylece ikna olan ailenin ölen akrabasından alınan penis, hastaya aktarıldı, damar ve sinir bağlantıları yapıldı. Ameliyat sonucunda hasta idrar ve üreme bakımından tam fonksiyona kavuştu.

Daha şimdiden 9 yeni hasta, yeni penisler almak için sıraya girmiş vaziyette...

Evrim Ağacı olarak hastaya ve ailesine mutlu bir hayat diliyoruz. 

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • F. Macdonald. Recipient Of The World’s First Penis Transplant Is Going To Be A Dad!. (9 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 9 Temmuz 2020. Alındığı Yer: ScienceAlert | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/05/2024 12:44:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3697

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Şeker
İnsan
Balıkçılık
Nörobiyoloji
Yeşil
Kuantum
Mantar
Kanser
İnfografik
Önyargı
Okyanus
Hindistan
Diyabet
Beslenme Bilimi
Uçuş
Sosyal Mesafelendirme
Yumurtalık
Davranış
Samanyolu Galaksisi
Alan
Asteroid
Dışkı
Organizma
Küresel Isınma
Şehir Hastanesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Dünya'nın Penis Transferi Yapılan İlk Erkeği Baba Oluyor!. (15 Haziran 2015). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3697
Bakırcı, Ç. M. (2015, June 15). Dünya'nın Penis Transferi Yapılan İlk Erkeği Baba Oluyor!. Evrim Ağacı. Retrieved May 27, 2024. from https://evrimagaci.org/s/3697
Ç. M. Bakırcı. “Dünya'nın Penis Transferi Yapılan İlk Erkeği Baba Oluyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 15 Jun. 2015, https://evrimagaci.org/s/3697.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Dünya'nın Penis Transferi Yapılan İlk Erkeği Baba Oluyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 15, 2015. https://evrimagaci.org/s/3697.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close