Dünya'nın Penis Transferi Yapılan İlk Erkeği Baba Oluyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

2014'ün son günlerinde penis transferi yapılarak tarihe bir ilk olarak geçen hasta, Haziran 2015'te baba olacağını duyurarak doktorları şaşırttı. Aslında cerrahlar, birkaç ay öncesinde "penis transferi yapılan 21 yaşındaki hastanın tamamen iyileştiğini ve tüm fonksiyonlarını geri kazandığını" ilan etmişlerdi; ancak tabii bunu doğrudan ispatlamanın yolu yoktu. Ta ki hastanın, eşinin hamile kaldığını duyurmasına kadar. Artık ellerinde, ameliyatın gerçekten başarılı geçtiğine dair çok güçlü bir kanıt var!

Güney Afrikalı hasta, geleneksel bir sünnet töreni sırasında, sünnetin ters gitmesi nedeniyle tüm penisini kaybetmişti. Güney Afrika'da her sene ortalama 250 kişi, "yaşın gelmesi" nedeniyle yapılan sünnet uygulamasının hatalı gitmesi sonucu penislerini kaybediyor. Çoğunlukla sünnet ameliyatı sırasında penise yeterince kan gitmiyor ve kangren ile doku bozunması dolayısıyla penis kullanılamaz hale geliyor.

Bilim ise, hastaya kaybettiği penisini geri kazandırmak için kolları sıvadı. Cape Town'daki Tygerberg Hastanesi'nden André van der Merwe, şunları söyledi:

"Aslında beklentimiz hastanın 2 sene içerisinde tamamen fonksiyonel hale dönebilmesiydi. Ancak bu kadar hızlı bir şekilde iyileşmesi bizi de şaşırttı."

9 saat süren operasyonda, ölü bir hastadan alınan penis, 21 yaşındaki hastaya aktarıldı. Ancak bu pek de kolay olmadı. Ameliyatın zor olmasından ziyade, penis bağışında bulunan aile ikna etmek açısından... Aile, doktorlar ölünün karnından alınan dokularla ona penis görünümlü bir organ üretecekleri sözünü vermeleri sonrasında penis bağışını kabul etti. Böylece ikna olan ailenin ölen akrabasından alınan penis, hastaya aktarıldı, damar ve sinir bağlantıları yapıldı. Ameliyat sonucunda hasta idrar ve üreme bakımından tam fonksiyona kavuştu.

Daha şimdiden 9 yeni hasta, yeni penisler almak için sıraya girmiş vaziyette...

Evrim Ağacı olarak hastaya ve ailesine mutlu bir hayat diliyoruz. 

 

Kaynak: ScienceAlert

Nano Enjektör

Peynir Altı Suyu (Whey Protein) Tozları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim