Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Dünya'nın Penis Transferi Yapılan İlk Erkeği Baba Oluyor!

Dünya'nın Penis Transferi Yapılan İlk Erkeği Baba Oluyor!
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

2014'ün son günlerinde penis transferi yapılarak tarihe bir ilk olarak geçen hasta, Haziran 2015'te baba olacağını duyurarak doktorları şaşırttı. Aslında cerrahlar, birkaç ay öncesinde "penis transferi yapılan 21 yaşındaki hastanın tamamen iyileştiğini ve tüm fonksiyonlarını geri kazandığını" ilan etmişlerdi; ancak tabii bunu doğrudan ispatlamanın yolu yoktu. Ta ki hastanın, eşinin hamile kaldığını duyurmasına kadar. Artık ellerinde, ameliyatın gerçekten başarılı geçtiğine dair çok güçlü bir kanıt var!

Güney Afrikalı hasta, geleneksel bir sünnet töreni sırasında, sünnetin ters gitmesi nedeniyle tüm penisini kaybetmişti. Güney Afrika'da her sene ortalama 250 kişi, "yaşın gelmesi" nedeniyle yapılan sünnet uygulamasının hatalı gitmesi sonucu penislerini kaybediyor. Çoğunlukla sünnet ameliyatı sırasında penise yeterince kan gitmiyor ve kangren ile doku bozunması dolayısıyla penis kullanılamaz hale geliyor.

Bilim ise, hastaya kaybettiği penisini geri kazandırmak için kolları sıvadı. Cape Town'daki Tygerberg Hastanesi'nden André van der Merwe, şunları söyledi:

Aslında beklentimiz hastanın 2 sene içerisinde tamamen fonksiyonel hale dönebilmesiydi. Ancak bu kadar hızlı bir şekilde iyileşmesi bizi de şaşırttı.

9 saat süren operasyonda, ölü bir hastadan alınan penis, 21 yaşındaki hastaya aktarıldı. Ancak bu pek de kolay olmadı. Ameliyatın zor olmasından ziyade, penis bağışında bulunan aile ikna etmek açısından... Aile, doktorlar ölünün karnından alınan dokularla ona penis görünümlü bir organ üretecekleri sözünü vermeleri sonrasında penis bağışını kabul etti. Böylece ikna olan ailenin ölen akrabasından alınan penis, hastaya aktarıldı, damar ve sinir bağlantıları yapıldı. Ameliyat sonucunda hasta idrar ve üreme bakımından tam fonksiyona kavuştu.

Daha şimdiden 9 yeni hasta, yeni penisler almak için sıraya girmiş vaziyette...

Evrim Ağacı olarak hastaya ve ailesine mutlu bir hayat diliyoruz. 

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • F. Macdonald. Recipient Of The World’s First Penis Transplant Is Going To Be A Dad!. (09 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 09 Temmuz 2020. Alındığı Yer: ScienceAlert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2020 05:23:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3697

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Richard Dawkins
Güve
Makale
Charles Darwin
Bebek Doğumu
Farmakoloji
Yapay Seçilim
Metabolizma
Uterus
Jinekoloji
Cinsellik
Mistisizm
Mikoloji
Primatlar
Beslenme Davranışları
Sinek
Küresel Isınma
Hamilelik
Bilim Tarihi
Abd
Biyoloji
Mucize
Hava
Halk Sağlığı
Dünya Dışı Yaşam
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlara karşı işleyebileceğimiz en büyük suç, onlardan nefret etmek değil, onları umursamamaktır. Umursamazlık, insan dışılığın özüdür.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder