Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Dünyanın En Büyük Ağacı ve Ortalama AVM Büyüklüğü

Dünyanın En Büyük Ağacı ve Ortalama AVM Büyüklüğü
2 dakika
11,063
Tüm Reklamları Kapat

Büyük Banyan Ağacı, Ficus benghalensis olarak bilinen ve Hindistan'ın Kolkata kentinde bulunan, yeryüzündeki bilinen en geniş alanı kaplayan ağaçtır. Yaklaşık 1200-1250 yaşında olduğu düşünülmektedir ve 1925 yılında bir yıldırımın üzerine düştüğü bilinmektedir. Bu yıldırım nedeniyle ağacın gövdesi ciddi anlamda zarar görmüştür; ancak insanların zarar gören tüm bölgeleri keserek sadece sağlıklı kısımları geride bırakması sayesinde hayatta kalmayı başarmıştır. Ancak bu budama işlemi dolayısıyla ağaç tek bir gövdeden ziyade sanki birden fazla ağaç gövdesinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir topluluk gibi gözükmektedir. Dahası, ağacın kök yapısı "havada kök" olarak bilinen bir yapıda olduğu için, sanki bir ağaç değilmiş de ormanmış gibi gözükmektedir; ancak gövde gibi gözüken uzantıların her biri aslında tek bir ağaca ait olan köklerdir.

Ağacın tam geçmişi ne yazık ki bilinmemektedir; dolayısıyla yaşı da tam olarak bilinemiyor. Gövdesi de artık tek parça olmadığı için yaş halkaları sayılamıyor; ancak yapılan hesaplamalar en azından 250 yıl yaşında olması gerektiğini gösteriyor. Bu devasa ağaç, 19. yüzyılda birkaç gezginin seyahat defterlerinde de yerini almış. Sadece yıldırımdan değil, 1884 ve 1886 yıllarında maruz kaldığı hortumlardan ötürü de ciddi anlamda zarar görmüş. Ömrü boyunca çok ciddi mantar saldırıları da atlatmış.

Tüm Reklamları Kapat

Ağacın ana gövdesi aslında çok da geniş değil, 1.7 metre civarında olduğu düşünülüyor ve 1925 yılındaki yıldırımdan sonra sökülmek zorunda kalmış. Ancak ağacın "kök" bölgelerinin kapladığı alan yaklaşık 15.000 metre kare! Taç denen bu dağınık ve havadaki kök sisteminin çevresi yaklaşık 500 metre ve yerden en yüksek olan dalı 25 metre kadar yükseklikte bulunuyor. Şu anda yaklaşık 3300 kök parçası bulunuyor ve bunların her biri, ayrı birer ağaçmış gibi gözüküyor. Aşağıda, ağaca ait birkaç fotoğraf görülebilir:

Ağacın bütün olarak görüntüsü... O yeşil alanın tamamı tek bir ağaca ait (sağ ve sol kenardaki tekil ağaçlar hariç)!
Ağacın bütün olarak görüntüsü... O yeşil alanın tamamı tek bir ağaca ait (sağ ve sol kenardaki tekil ağaçlar hariç)!
Ağacın "içinden" bir görüntü... Havada kök yapısı nedeniyle bunların her biri ayrı birer ağaç gibi gözükse de, aslında tek bir ağacın köklerini oluşturuyor. Buradaki her bir parça, tek bir ağaca ait.
Ağacın "içinden" bir görüntü... Havada kök yapısı nedeniyle bunların her biri ayrı birer ağaç gibi gözükse de, aslında tek bir ağacın köklerini oluşturuyor. Buradaki her bir parça, tek bir ağaca ait.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/04/2024 12:16:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2675

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Biyoçeşitlilik
Tarih
Anksiyete
Etoloji
Yıldız
Ay Görevleri
Elektrokimya
Bağışıklık
Yeme
Sıvı
Taksonomi
Popülasyon
Taklit
Habercilik
Amerika
Yaşamın Başlangıcı
Ara Tür
Madde
Tekillik
Genetik Müdahale
Zehirli Mantar
Göz
Nanoteknoloji
Stephen Hawking
İklim Değişimi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Dünyanın En Büyük Ağacı ve Ortalama AVM Büyüklüğü. (13 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 15 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2675
Bakırcı, Ç. M. (2014, September 13). Dünyanın En Büyük Ağacı ve Ortalama AVM Büyüklüğü. Evrim Ağacı. Retrieved April 15, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2675
Ç. M. Bakırcı. “Dünyanın En Büyük Ağacı ve Ortalama AVM Büyüklüğü.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 13 Sep. 2014, https://evrimagaci.org/s/2675.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Dünyanın En Büyük Ağacı ve Ortalama AVM Büyüklüğü.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 13, 2014. https://evrimagaci.org/s/2675.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close