Dünya'nın En Büyük Ağacı ve Ortalama AVM Büyüklüğü

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Büyük Banyan Ağacı, Ficus benghalensis olarak bilinen ve Hindistan'ın Kolkata kentinde bulunan, yeryüzündeki bilinen en geniş alanı kaplayan ağaçtır. Yaklaşık 1200-1250 yaşında olduğu düşünülmektedir ve 1925 yılında bir yıldırımın üzerine düştüğü bilinmektedir. Bu yıldırım nedeniyle ağacın gövdesi ciddi anlamda zarar görmüştür; ancak insanların zarar gören tüm bölgeleri keserek sadece sağlıklı kısımları geride bırakması sayesinde hayatta kalmayı başarmıştır. Ancak bu budama işlemi dolayısıyla ağaç tek bir gövdeden ziyade sanki birden fazla ağaç gövdesinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir topluluk gibi gözükmektedir. Dahası, ağacın kök yapısı "havada kök" olarak bilinen bir yapıda olduğu için, sanki bir ağaç değilmiş de ormanmış gibi gözükmektedir; ancak gövde gibi gözüken uzantıların her biri aslında tek bir ağaca ait olan köklerdir.

Ağacın tam geçmişi ne yazık ki bilinmemektedir; dolayısıyla yaşı da tam olarak bilinemiyor. Gövdesi de artık tek parça olmadığı için yaş halkaları sayılamıyor; ancak yapılan hesaplamalar en azından 250 yıl yaşında olması gerektiğini gösteriyor. Bu devasa ağaç, 19. yüzyılda birkaç gezginin seyahat defterlerinde de yerini almış. Sadece yıldırımdan değil, 1884 ve 1886 yıllarında maruz kaldığı hortumlardan ötürü de ciddi anlamda zarar görmüş. Ömrü boyunca çok ciddi mantar saldırıları da atlatmış.

Ağacın ana gövdesi aslında çok da geniş değil, 1.7 metre civarında olduğu düşünülüyor ve 1925 yılındaki yıldırımdan sonra sökülmek zorunda kalmış. Ancak ağacın "kök" bölgelerinin kapladığı alan yaklaşık 15.000 metre kare! Taç denen bu dağınık ve havadaki kök sisteminin çevresi yaklaşık 500 metre ve yerden en yüksek olan dalı 25 metre kadar yükseklikte bulunuyor. Şu anda yaklaşık 3300 kök parçası bulunuyor ve bunların her biri, ayrı birer ağaçmış gibi gözüküyor. Aşağıda, ağaca ait birkaç fotoğraf görülebilir:

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/85172472_800px-acharyajagadis.JPG" />

Ağacın bütün olarak görüntüsü... O yeşil alanın tamamı tek bir ağaca ait (sağ ve sol kenardaki tekil ağaçlar hariç)!

 evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/85220613_greatbanyantreekoljp.jpg" />

Ağacın "içinden" bir görüntü... Havada kök yapısı nedeniyle bunların her biri ayrı birer ağaç gibi gözükse de, aslında tek bir ağacın köklerini oluşturuyor. Buradaki her bir parça, tek bir ağaca ait.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Wikipedia
  2. Business Insider
  3. Ege Mimarlık
  4. Cuchman Wakefield

Güneş'ten Gelen Jeomanyetik Fırtınalar Bizleri Endişelendirmeli Mi?

Kara Tahtaya Tırnak Sürtmeyle Çıkan Ses Neden Rahatsızlık Vericidir?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim