Evrim Ağacı

Dünya'nın En Büyük Ağacı ve Ortalama AVM Büyüklüğü

Dünya'nın En Büyük Ağacı ve Ortalama AVM Büyüklüğü

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Büyük Banyan Ağacı, Ficus benghalensis olarak bilinen ve Hindistan'ın Kolkata kentinde bulunan, yeryüzündeki bilinen en geniş alanı kaplayan ağaçtır. Yaklaşık 1200-1250 yaşında olduğu düşünülmektedir ve 1925 yılında bir yıldırımın üzerine düştüğü bilinmektedir. Bu yıldırım nedeniyle ağacın gövdesi ciddi anlamda zarar görmüştür; ancak insanların zarar gören tüm bölgeleri keserek sadece sağlıklı kısımları geride bırakması sayesinde hayatta kalmayı başarmıştır. Ancak bu budama işlemi dolayısıyla ağaç tek bir gövdeden ziyade sanki birden fazla ağaç gövdesinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir topluluk gibi gözükmektedir. Dahası, ağacın kök yapısı "havada kök" olarak bilinen bir yapıda olduğu için, sanki bir ağaç değilmiş de ormanmış gibi gözükmektedir; ancak gövde gibi gözüken uzantıların her biri aslında tek bir ağaca ait olan köklerdir.

Ağacın tam geçmişi ne yazık ki bilinmemektedir; dolayısıyla yaşı da tam olarak bilinemiyor. Gövdesi de artık tek parça olmadığı için yaş halkaları sayılamıyor; ancak yapılan hesaplamalar en azından 250 yıl yaşında olması gerektiğini gösteriyor. Bu devasa ağaç, 19. yüzyılda birkaç gezginin seyahat defterlerinde de yerini almış. Sadece yıldırımdan değil, 1884 ve 1886 yıllarında maruz kaldığı hortumlardan ötürü de ciddi anlamda zarar görmüş. Ömrü boyunca çok ciddi mantar saldırıları da atlatmış.

Ağacın ana gövdesi aslında çok da geniş değil, 1.7 metre civarında olduğu düşünülüyor ve 1925 yılındaki yıldırımdan sonra sökülmek zorunda kalmış. Ancak ağacın "kök" bölgelerinin kapladığı alan yaklaşık 15.000 metre kare! Taç denen bu dağınık ve havadaki kök sisteminin çevresi yaklaşık 500 metre ve yerden en yüksek olan dalı 25 metre kadar yükseklikte bulunuyor. Şu anda yaklaşık 3300 kök parçası bulunuyor ve bunların her biri, ayrı birer ağaçmış gibi gözüküyor. Aşağıda, ağaca ait birkaç fotoğraf görülebilir:

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/85172472_800px-acharyajagadis.JPG" />

Ağacın bütün olarak görüntüsü... O yeşil alanın tamamı tek bir ağaca ait (sağ ve sol kenardaki tekil ağaçlar hariç)!

 

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/85220613_greatbanyantreekoljp.jpg" />

Ağacın "içinden" bir görüntü... Havada kök yapısı nedeniyle bunların her biri ayrı birer ağaç gibi gözükse de, aslında tek bir ağacın köklerini oluşturuyor. Buradaki her bir parça, tek bir ağaca ait.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Wikipedia
 2. Business Insider
 3. Ege Mimarlık
 4. Cuchman Wakefield
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/06/2020 03:29:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2675

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Beslenme Davranışları
Seçilim
Şempanzeler
Sahtebilim
İnsanın Evrimi
Yeni Koronavirüs
Bilim İnsanları
Yörünge
Botanik
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Hasta
Sürüngen
Ara Geçiş Türleri
Ses Kaydı
Coronavirus
Etoloji
Biyoloji
Üreme
Diyet
Bağışıklık
Teori
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Kedigiller
Robot
Beslenme Bilimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gelişimin hem hızlı hem de kolay olmadığını çok küçük yaşlarda öğrendim.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder