Dünya Ortalama Meme Büyüklüğü Haritası

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tıpkı penis büyüklüğü gibi, meme büyüklüğü de kişiden kişiye değişen bir öneme sahiptir. Bir başka yazımızda evrimagaci.org/fotograf/81/6153">Avrupa'daki penis uzunluğu ortalamasından bahsetmiştik. Bu haritada ise, Dünya'daki ortalama meme büyüklüğü haritasını görüyoruz.

Evrimsel olarak meme büyüklüğü her zaman "daha fazla süt verebilme kabiliyeti" ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle genellikle büyük memeli dişiler tercih sebebi olmuştur. Bu, evrimin cinsel seçilim ayağıdır. Lakin vahşi hayatta aşırı büyük memeler dezavantaj sağlayacağı için, doğal seçilim ortalamada aşırı bir irileşmeyi engelleyecektir.

Bilmeyenler için, referans olması açısından, A en küçük memelere, D üzeri ise en büyük memelere karşılık geliyor. Ancak bu harflerin tek başına pek bir anlamı yok. Ne zaman ki sütyen büyüklüğü, meme altı çevresi veya göğüs çevresi uzunluğu gibi ikinci bir parametre ile bir araya gelirler, o zaman anlam kazanıyorlar. 

Örneğin, B ölçeğinde olan ve sütyen bedeni 90 olan bir dişinin göğüs çevresi 104-106 santimetre arası demektir. 104 mü, 106 mı diye merak ediyorsanız, göğsün memenin hemen altından çevresini ölçmeniz gerekiyor. 88 santimetre ise meme çevresi 104 santimetre, 92 santimetre ise meme çevresi 106 santimetre demektir. Bu konuda bir tabloyu aşağıda görebilirsiniz:

Eğer ki "Meme demeyin, göğüs deyin." diyenlerdenseniz, yanılanlardansınız. Buraya tıklayarak nedenini öğrenebilirsiniz.

Bir Zamanlar Oyun Konsolları...

Uzaylılar, Bilim ve Bayrak

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim