Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tıpkı penis büyüklüğü gibi, meme büyüklüğü de kişiden kişiye değişen bir öneme sahiptir. Bir başka yazımızda evrimagaci.org/fotograf/81/6153">Avrupa'daki penis uzunluğu ortalamasından bahsetmiştik. Bu haritada ise, Dünya'daki ortalama meme büyüklüğü haritasını görüyoruz.

Evrimsel olarak meme büyüklüğü her zaman "daha fazla süt verebilme kabiliyeti" ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle genellikle büyük memeli dişiler tercih sebebi olmuştur. Bu, evrimin cinsel seçilim ayağıdır. Lakin vahşi hayatta aşırı büyük memeler dezavantaj sağlayacağı için, doğal seçilim ortalamada aşırı bir irileşmeyi engelleyecektir.

Bilmeyenler için, referans olması açısından, A en küçük memelere, D üzeri ise en büyük memelere karşılık geliyor. Ancak bu harflerin tek başına pek bir anlamı yok. Ne zaman ki sütyen büyüklüğü, meme altı çevresi veya göğüs çevresi uzunluğu gibi ikinci bir parametre ile bir araya gelirler, o zaman anlam kazanıyorlar. 

Örneğin, B ölçeğinde olan ve sütyen bedeni 90 olan bir dişinin göğüs çevresi 104-106 santimetre arası demektir. 104 mü, 106 mı diye merak ediyorsanız, göğsün memenin hemen altından çevresini ölçmeniz gerekiyor. 88 santimetre ise meme çevresi 104 santimetre, 92 santimetre ise meme çevresi 106 santimetre demektir. Bu konuda bir tabloyu aşağıda görebilirsiniz:

Eğer ki "Meme demeyin, göğüs deyin." diyenlerdenseniz, yanılanlardansınız. Buraya tıklayarak nedenini öğrenebilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/02/2020 16:55:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4055

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir bilim insanı kimdir? Bir anahtar deliğinden, doğanın anahtar deliğinden, bakıp da neler olup bittiğini öğrenmeye çalışan meraklı bir insandır.”
Jacques Cousteau
Geri Bildirim Gönder