Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Üstteki fotoğraf, 24 Ekim 1946 tarihinde, İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden kısa bir süre sonra ve Sputnik uydusuyla birlikte başlayan uzay yarışının başlamasından yıllarca önce, bir grup asker tarafından ilk defa görülmüş olan, Dünya'nın uzaydan çekilmiş ilk fotoğrafıdır. White Sands Füze Merkezi'nden fırlatılarak yerden 104 kilometre yükseğe ulaşabilmiş V2 roketine bağlı 35 milimetrelik bir video kamera ile çekilmiştir. Bu kamera, her 1.5 saniyede birkaç kare fotoğraf çekebilen son derece ilkel bir makinaydı. Ancak yere saniyede 150 metre hızla çakılarak inmiş olsa da, bünyesindeki fotoğrafları korumayı başarmıştı.

1946'ya kadar Dünya'nın en yüksekten çekilmiş fotoğrafı, 1935 senesinde yerden 22 kilometre yükseğe çıkarılan Explorer II balonu ile çekilmişti. Bu fotoğraflarda, Dünya'nın yuvarlaklığı net bir şekilde görülmekteydi. Ancak bu fotoğraf, çekildiği yükseklik nedeniyle "uzaydan çekilmiş" sayılamaz (atmosferimiz kabaca 100 kilometre kalınlığındadır ve teknik olarak "uzay", o sınırdan sonra başlar); dolayısıyla Dünya'nın uzaydan çekilen ilk fotoğrafı, bu yukarıda gördüğünüzdür.

Aşağıdaki ise, artık "görmeye alışık" olduğumuz fotoğraflardan birisidir. 6 Şubat 2012'de Uluslararası Uzay İstasyonu'nun 30. görevi için gönderilen astronotlar tarafından çekilmiştir. Fotoğrafta, Amerika Birleşik Devletleri'nin Atlas Okyanusu kıyıları görülmektedir. Uluslararası Uzay İstasyonu, yerden 400 kilometre yüksekte, Dünya yörüngesinde dönmektedir. Fotoğrafta Dünya'nın küresel şekli net bir şekilde gözükmektedir. Fotoğrafın sol tarafındaki araçlar ise, Ruslara ait iki adet uzay aracıdır. Bunlar, Uluslararası Uzay İstasyonu'na bağlanarak "park" halinde beklemektedirler.

İki fotoğraf arasındaki fark, 4 milyar yıllık canlılık tarihinin sadece son birkaç yüz yılında bulunan bilim ve teknolojinin bize neler verebileceğinin en güzel göstergesidir. Dahası, sadece 66 senede bilim ve teknolojinin nasıl değiştiğinin en heyecan verici örneklerinden birisidir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. AirSpaceMag
 2. Shelter From the Storm
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/04/2020 21:12:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3347

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler hikaye anlatıcı hayvanlarız ve günlük yaşantılarımızın sıradanlığını kabul etmeye tahammül edemiyoruz.”
Stephen Jay Gould
Geri Bildirim Gönder