Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Donovanoz (Granüloma İnguinale)

Cinsel Yolla Bulaşan Bakteriyel Enfeksiyon

Donovanoz (Granüloma İnguinale) Dr. Lafollette
2 dakika
10,762
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat
Donovanosis
 • Türkçe Adı Donovanoz
 • İngilizce Adı Granuloma Inguinale (Donovanosis)
 • Latince Adı Donovanosis
 • OrphaNet

Genel Bilgiler: Patoloji ve Mekanizma

Donovanoz, bir diğer adı ile "Granüloma inguinale" hijyen ortamının sağlanamadığı, sağlıksız beslenmenin hakim olduğu Asya ve Afrika gibi sosyoekonomik düzeyi diğer kıtalara göre düşük olan bölgelerde sıklıkla görülen, genellikle cinsel yolla bulaşan Klebsiella granulomatis türü bakterinin yol açtığı bir enfeksiyondur.

Belirti ve Bulgular

Enfeksiyon gelişmiş bir kişide genellikle belirtiler bakteri ile temastan 1 ile 12 hafta arasında görülmeye başlar. Bu temas beraberinde birçok belirti getirir. Bu belirtiler arasında başlıca semptomlar şunlardır:

 • Kasıklarda ve genital bölgede küçük, kırmızı ve ağrısız yumrular,
 • Genital bölge ve çevresinde değişen pigmentasyon,
 • Anal bölgede lezyonlar,
 • Yüksek ateş ve titreme,
 • Genital bölgede ülserler.

Genital bölge ve çevresinde oluşan ağrısız yumrular eğer hastalık tedavi edilmezse, yayılarak ilerler ve akıntılı, iltihaplı yaralara dönüşerek geri dönüşü olmayan doku hasarlarına sebep olabilir. Semptomları genellikle diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bel soğukluğu ve genital kanserler ile karışabilmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Hastalıkla İlişkili Genler, Etken Faktörler ve Risk Faktörleri

Donovanoz, sıklıkla anal, vajinal ve oral seks yolu ile bulaşır. Nadiren cilt teması ile bulaşan vakalar raporlanmıştır. 20-40 yaş aralığındaki cinsel olarak aktif olan bireylerin bu hastalığa yakalanma oranı diğer yaş gruplarına oranla daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Büyük ihtimalle cinsel olarak aktif döneme denk geldiği için.

Erkek bireylerde kadınlardan daha fazla vakaya rastlanmıştır. Granüloma inguinale enfeksiyonuna sahip annenin, vajinal doğum esnasında bebeğine de bu enfeksiyonu bulaştırdığı gözlemlenmiştir. Sık partner değiştirme, hijyen ortamının sağlanamadığı ortamlarda cinsel birliktelikler, bilinçsiz ve korunmasız seks de en büyük risk faktörleri arasındadır.

Granüloma İnguinale enfeksiyonun ışık mikroskobu altında görüntüsü.
Granüloma İnguinale enfeksiyonun ışık mikroskobu altında görüntüsü.
Probiyotik

Teşhis Yöntemleri

Fizik muayene ve anamnez (hasta hikayesi) ile cinsel yolla bulaşan hastalıktan şüphe edilir. Ülser alanından alınan smear veya biyopsi örneklerinde donovan cisimciklerinin gösterilmesiyle tanı konur. Hastadan alınan kan, kültür ve doku örnekleri de enfeksiyonu desteklemede büyük rol oynar.

Tedaviler veya İdare Yöntemleri

Klebsiella granulomatis adlı bakterinin sebep olduğu Granüloma inguinale enfeksiyonu bakteriyel bir enfeksiyon olduğu için tedavisinde genellikle Eritromisin, Streptomisin, Siprofloksasin, Azitromisin vb. etken maddeli antibiyotiklerden yararlanılır.

Tüm Reklamları Kapat

Müddet Tahminleri (Prognoz)

Donovanoz enfeksiyonu bakteri ile temastan kısa bir süre sonra belirti göstermeye başlar. Tedaviye başlandığında ise kısa bir süre sonra hastalığın semptomları azalır ve yok olur. Tedavi süresince kullanılan antibiyotiklerin, semptomlar kaybolduktan sonra bırakılmaması, doktorunuzun reçetede belirttiği, önerdiği süre boyunca kullanılması, enfeksiyondan tamamen kurtulma oranını artıracak ve tekrar bu hastalığa yakalanma riskini de ciddi ölçüde azaltacaktır.

Görülme Sıklığı ve Dağılımı (Epidemiyoloji)

Donovanoz genellikle sosyoekonomik düzeyi düşük, çok partnerli ilişkilerin yoğun olduğu, tropikal kuşakta yer alan ülkelerin erkeklerinde, kadınlara nazaran iki kat daha fazla görülmektedir. Ayrıca bu ülkelere seyahat eden ve cinsel temasta bulunan kişilerde de bulaş riski oldukça yüksektir. Bu ülkelere örnekler Güney Afrika, Güney Amerika, Brezilya, Papua Yeni Gine, Güneydoğu Hindistan ve Karayipler'dir.

Önlem Yöntemleri

Bu enfeksiyondan korunmak için birçok yöntem vardır.

 • Donovanoz tanısı almış kişi ile cinsel birliktelikte bulunmamak,
 • Cinsel ilişkiye girilen ortamın temiz ve hijyenik olması,
 • Kondom, prezervatif vb. bariyer yöntemler ile korunmak,

Bu hastalığın önlenmesi ve bulaşma riskinin düşmesi konusunda ciddi ölçüde fayda sağlayacaktır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
16
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • İnanılmaz 4
 • Korkutucu! 3
 • Muhteşem! 2
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 1
 • İğrenç! 1
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/07/2024 18:36:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10775

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
İhtiyoloji
Kemik
Bilimsel
Afrika
Wuhan Koronavirüsü
Patlama
Davranış
Ekosistem
Yüksek
Hız
Kadın Doğum
Aşı
Araştırma
Kitlesel Yok Oluş
Göğüs Hastalığı
Önlem
Matematik
Embriyo
Dinozorlar
Eğitim
Evrimsel
Öğrenme Teorileri
Basınç
Eşeyli Üreme
Böcekler
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Balantekin, et al. Donovanoz (Granüloma İnguinale). (29 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 16 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10775
Balantekin, B., Türkoğlu, P. (2021, July 29). Donovanoz (Granüloma İnguinale). Evrim Ağacı. Retrieved July 16, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10775
B. Balantekin, et al. “Donovanoz (Granüloma İnguinale).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 29 Jul. 2021, https://evrimagaci.org/s/10775.
Balantekin, Binnur. Türkoğlu, Pedram. “Donovanoz (Granüloma İnguinale).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, July 29, 2021. https://evrimagaci.org/s/10775.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close