Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Doğum Günü Partileri, COVID-19 Salgınının Yayılmasını Hızlandırmış Olabilir!

Doğum Günü Partileri, COVID-19 Salgınının Yayılmasını Hızlandırmış Olabilir!
4 dakika
479
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Harvard Tıp Okulu ve RAND Corporation'daki araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir analize göre, halihazırda yüksek COVID-19 enfeksiyon oranlarına sahip bölgelerde yapılan doğum günü kutlamaları, pandeminin en yoğun olduğu aylarda enfeksiyonun yayılmasını tetiklemiş olabilir.

21 Haziran 2021'de JAMA Internal Medicine'de yayınlanan makale, COVID-19 oranının yüksek olduğu bölgelerde, yakın zamanda doğum günü olan hanelerin, doğum günü olmayan hanelere kıyasla COVID-19 teşhisi alma olasılığının %30 daha fazla olduğunu gösterdi.

Tüm Reklamları Kapat

Bu analiz, sağlık sigortası taleplerinden elde edilen verilere dayanıyor; yani araştırmacılar, analizlerinde gerçek doğum günü partilerini hesaba katmadıklarının altını çiziyorlar. Araştırmacılar, bunun yerine, sosyal buluşmalar ve yüz yüze yapılan eğlenceleri temsil eden bir veri ("vekil veri") olarak, hane üyelerinin doğum tarihlerini kullandılar.

Yine de ekip, bulguların doğum günü partileri gibi sosyal toplantıların pandeminin zirvesi sırasında enfeksiyonlara katkıda bulunmuş olabileceğine işaret ettiğini söylüyor. Araştırmanın kıdemli yazarı HMS'de Ruth L. Newhouse Sağlık Bakım Politikası Doçenti olan Anupam Jena, şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bu kutlamalar, aileleri ve toplumu bir bütün olarak bir arada tutan sosyal dokunun önemli bir parçasıdır. Ancak araştırmamızda gösterdiğimiz gibi, yüksek riskli bölgelerde ev halkının COVID-19 enfeksiyonlarına daha fazla maruz kalmasına neden olabilirler.

Aşı oranlarının artması ve birçok ülkede enfeksiyonların azalmasıyla birlikte, geçmişe dönük bu tür analizlerin modasının geçtiğini düşünebilirsiniz; ancak bilim insanları, salgında yeni bir artış olması hâlinde, bu tür bulguların halk sağlığı yetkilileri ve kendini korumak isteyen bireyler için önemli ipuçları içerdiğini söylüyor. Jena, şöyle anlatıyor:

Sonuçlarımız gelecekte alınacak önlemleri yönlendirmeye yardımcı olabilir. Çalışmamız, bir pandemi sırasında viral yayılmayı kötüleştirebilecek faaliyet türlerini anlamanın öneminin altını çiziyor ve politikacılar ile bireylerin alacağı kararların risk oranlarını analiz ederek onları doğru yönlendirmeyi hedefliyor. Bulgular ayrıca tanıdığımız insanlarla bir araya gelmenin yarattığı potansiyel riski de ölçüyor.

2020'nin başlarından itibaren 1 yıldan fazla bir süre boyunca, Amerika Birleşik Devletleri'nin çoğunda, birçok okulda yüz yüze eğitime ara verildi, nüfusun büyük kesimi evden çalıştı ve etkinlikler, konserler spor müsabakaları ve cenazeler de dahil olmak üzere birçok büyük ve resmi toplantı biçimi sınırlandırıldı. Bulaşıcı bir salgını besleyen sosyal etkileşim türlerini azaltmayı amaçlayan bu kısıtlamalara rağmen, ülkede 32 milyondan fazla onaylanmış COVID-19 vakası ve yaklaşık 600.000 ölüm yaşandı.

Uzmanlar, küçük ve resmi olmayan toplantıların virüsün yayılmasında önemli bir rol oynamış olabileceğini bir süredir düşünüyorlardı; ancak yine de çeşitli sosyal faaliyetlerle ilişkili risk derecesini ölçmek ve bunlara yönelik isabetli tahminlerde bulunmak kolay değildi. Araştırmacılar, kitlesel temas izlemenin ve teşhis testlerinin yaygın olarak yapılmadığı durumlarda, insanları bir araya getiren gayrıresmi toplantılardan kaynaklı yeni enfeksiyonları tespit etmemize yarayacak verileri bulmanın son derece zor olduğunu belirtiyorlar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu engelleri aşmak için Jena ve meslektaşları, bir aile üyesinin yakın zamanda doğum günü olduğu hanelerde enfeksiyon oranlarının artıp artmadığını inceleyerek sosyal toplantılar ve COVID-19 arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaya çalıştı, çünkü bu tür özel günler, genellikle ev ortamında bir çeşit toplanma ile kutlanırlar. Ayrıca doğum tarihleri, COVID-19 teşhisleriyle birlikte tıbbi kayıtlara ve sigorta veritabanlarına eklenmiş haldedir; bu nedenle istatistiki analizlerde kullanılabilir.

Araştırmacılar, Castlight Health tarafından sağlanan işveren bazlı sigortası olan ülke çapında yaklaşık 3 milyon Amerikalı hanehalkının verilerini analiz etti. Araştırmacılar, 2020'nin ilk 45 haftasında, COVID-19 bulaşının yüksek olduğu bölgelerde, yakın zamanda doğum günleri olan hanelerde, aynı ilçelerde doğum günü olmayan hanelere göre 10.000 kişi başına ortalama 8,6 daha fazla vaka olduğunu buldu.

Riskin büyüklüğü, doğum günü olan kişinin yaşına göre değişiyordu. Bir çocuğun doğum günü olan hanelerde, çocuklarının doğum günü olmayan ailelerdeki vakalara kıyasla, çocuğun doğum gününü takip eden iki hafta içinde 10.000 kişi başına COVID-19 vakalarında 15.8 artış görüldü; yani eğer doğum günü olan kişi bir çocuksa, etki daha da yüksekti. Yetişkin doğum günü olan hanelerde, artış 10.000 kişi başına 5,8 ek vaka düzeyindeydi. Araştırmacılar, çocuk doğum günleri olan hanelerin pandemi nedeniyle doğum günü planlarını iptal etme olasılığının daha düşük olabileceğini veya çocukların doğum günü partilerinde sosyal mesafeye daha az uyulmuş olabileceğini tahmin ediyor.

Çalışma, COVID-19 prevalansının düşük olduğu ilçelerdeki haneler arasında, doğum günlerini takip eden haftalarda enfeksiyon oranında herhangi bir artış bulamadı. Araştırmacılar ayrıca doğum günleri ile COVID-19 arasındaki genel bağlantının, hane halkının siyasi eğilimlerine, doğum günü haftasında yağmur yağıp yağmadığı (dolayısıyla kutlamaların kapalı mekanlarda yapılıp yapılmadığı) veya doğum günü sırasında hanenin bulunduğu bölgede sokağa çıkma yasağı politikasının yürürlükte olup olmaması gibi diğer faktörlere bağlı olarak farklılık göstermediğini buldular. RAND Corporation'da görev alan ve çalışmanın ortak yazarı olan Christopher Whaley şöyle diyor:

Sosyal toplantılara yol açması muhtemel tek bir olayı inceleyebildik, ancak evde doğum gününe sahip olmanın artan riskinin büyüklüğü göz önüne alındığında, COVID-19'un yayılmasında her tür gayrıresmi toplantının önemli bir rol oynadığı açık.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
12
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Tebrikler! 1
 • Güldürdü 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/03/2024 13:03:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10619

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Madde
Görüş
Toplumsal Cinsiyet
Uzay Görevleri
Argüman
Plastik
Element
Akademi
Boyut
Çeviri
Video
Ağız
Moleküler Biyoloji
Elektron
Uzaylı
Hasta
Diş Hekimi
Kertenkele
Anksiyete
Meteor
Normal Doğum
Beslenme Davranışı
Ateş
Hastalık
Fotoğraf
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
OceanGate Faciasının Ses Kayıtları Yayınlandı!
OceanGate Faciasının Ses Kayıtları Yayınlandı!
Milyon Dolarlık Bahis: Yapay Zeka, Matematikte Liselileri Yenebilir mi?
Milyon Dolarlık Bahis: Yapay Zeka, Matematikte Liselileri Yenebilir mi?
Gerçek Bir Pokemon: Aksolot!
Gerçek Bir Pokemon: Aksolot!
"Domates Gribi" Hastalığı Neyin Nesi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Doğum Günü Partileri, COVID-19 Salgınının Yayılmasını Hızlandırmış Olabilir!. (21 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 3 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10619
Bakırcı, Ç. M. (2021, June 21). Doğum Günü Partileri, COVID-19 Salgınının Yayılmasını Hızlandırmış Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved March 03, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10619
Ç. M. Bakırcı. “Doğum Günü Partileri, COVID-19 Salgınının Yayılmasını Hızlandırmış Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 21 Jun. 2021, https://evrimagaci.org/s/10619.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Doğum Günü Partileri, COVID-19 Salgınının Yayılmasını Hızlandırmış Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 21, 2021. https://evrimagaci.org/s/10619.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close