Doğum Günü Partileri, COVID-19 Salgınının Yayılmasını Hızlandırmış Olabilir!

Doğum Günü Partileri, COVID-19 Salgınının Yayılmasını Hızlandırmış Olabilir!
4 dakika
258 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Harvard Tıp Okulu ve RAND Corporation'daki araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir analize göre, halihazırda yüksek COVID-19 enfeksiyon oranlarına sahip bölgelerde yapılan doğum günü kutlamaları, pandeminin en yoğun olduğu aylarda enfeksiyonun yayılmasını tetiklemiş olabilir.

21 Haziran 2021'de JAMA Internal Medicine'de yayınlanan makale, COVID-19 oranının yüksek olduğu bölgelerde, yakın zamanda doğum günü olan hanelerin, doğum günü olmayan hanelere kıyasla COVID-19 teşhisi alma olasılığının %30 daha fazla olduğunu gösterdi.

Bu analiz, sağlık sigortası taleplerinden elde edilen verilere dayanıyor; yani araştırmacılar, analizlerinde gerçek doğum günü partilerini hesaba katmadıklarının altını çiziyorlar. Araştırmacılar, bunun yerine, sosyal buluşmalar ve yüz yüze yapılan eğlenceleri temsil eden bir veri ("vekil veri") olarak, hane üyelerinin doğum tarihlerini kullandılar.

Reklamı Kapat

Yine de ekip, bulguların doğum günü partileri gibi sosyal toplantıların pandeminin zirvesi sırasında enfeksiyonlara katkıda bulunmuş olabileceğine işaret ettiğini söylüyor. Araştırmanın kıdemli yazarı HMS'de Ruth L. Newhouse Sağlık Bakım Politikası Doçenti olan Anupam Jena, şöyle anlatıyor:

Bu kutlamalar, aileleri ve toplumu bir bütün olarak bir arada tutan sosyal dokunun önemli bir parçasıdır. Ancak araştırmamızda gösterdiğimiz gibi, yüksek riskli bölgelerde ev halkının COVID-19 enfeksiyonlarına daha fazla maruz kalmasına neden olabilirler.

Aşı oranlarının artması ve birçok ülkede enfeksiyonların azalmasıyla birlikte, geçmişe dönük bu tür analizlerin modasının geçtiğini düşünebilirsiniz; ancak bilim insanları, salgında yeni bir artış olması hâlinde, bu tür bulguların halk sağlığı yetkilileri ve kendini korumak isteyen bireyler için önemli ipuçları içerdiğini söylüyor. Jena, şöyle anlatıyor:

Sonuçlarımız gelecekte alınacak önlemleri yönlendirmeye yardımcı olabilir. Çalışmamız, bir pandemi sırasında viral yayılmayı kötüleştirebilecek faaliyet türlerini anlamanın öneminin altını çiziyor ve politikacılar ile bireylerin alacağı kararların risk oranlarını analiz ederek onları doğru yönlendirmeyi hedefliyor. Bulgular ayrıca tanıdığımız insanlarla bir araya gelmenin yarattığı potansiyel riski de ölçüyor.

2020'nin başlarından itibaren 1 yıldan fazla bir süre boyunca, Amerika Birleşik Devletleri'nin çoğunda, birçok okulda yüz yüze eğitime ara verildi, nüfusun büyük kesimi evden çalıştı ve etkinlikler, konserler spor müsabakaları ve cenazeler de dahil olmak üzere birçok büyük ve resmi toplantı biçimi sınırlandırıldı. Bulaşıcı bir salgını besleyen sosyal etkileşim türlerini azaltmayı amaçlayan bu kısıtlamalara rağmen, ülkede 32 milyondan fazla onaylanmış COVID-19 vakası ve yaklaşık 600.000 ölüm yaşandı.

Uzmanlar, küçük ve resmi olmayan toplantıların virüsün yayılmasında önemli bir rol oynamış olabileceğini bir süredir düşünüyorlardı; ancak yine de çeşitli sosyal faaliyetlerle ilişkili risk derecesini ölçmek ve bunlara yönelik isabetli tahminlerde bulunmak kolay değildi. Araştırmacılar, kitlesel temas izlemenin ve teşhis testlerinin yaygın olarak yapılmadığı durumlarda, insanları bir araya getiren gayrıresmi toplantılardan kaynaklı yeni enfeksiyonları tespit etmemize yarayacak verileri bulmanın son derece zor olduğunu belirtiyorlar.

Bu engelleri aşmak için Jena ve meslektaşları, bir aile üyesinin yakın zamanda doğum günü olduğu hanelerde enfeksiyon oranlarının artıp artmadığını inceleyerek sosyal toplantılar ve COVID-19 arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaya çalıştı, çünkü bu tür özel günler, genellikle ev ortamında bir çeşit toplanma ile kutlanırlar. Ayrıca doğum tarihleri, COVID-19 teşhisleriyle birlikte tıbbi kayıtlara ve sigorta veritabanlarına eklenmiş haldedir; bu nedenle istatistiki analizlerde kullanılabilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Araştırmacılar, Castlight Health tarafından sağlanan işveren bazlı sigortası olan ülke çapında yaklaşık 3 milyon Amerikalı hanehalkının verilerini analiz etti. Araştırmacılar, 2020'nin ilk 45 haftasında, COVID-19 bulaşının yüksek olduğu bölgelerde, yakın zamanda doğum günleri olan hanelerde, aynı ilçelerde doğum günü olmayan hanelere göre 10.000 kişi başına ortalama 8,6 daha fazla vaka olduğunu buldu.

Riskin büyüklüğü, doğum günü olan kişinin yaşına göre değişiyordu. Bir çocuğun doğum günü olan hanelerde, çocuklarının doğum günü olmayan ailelerdeki vakalara kıyasla, çocuğun doğum gününü takip eden iki hafta içinde 10.000 kişi başına COVID-19 vakalarında 15.8 artış görüldü; yani eğer doğum günü olan kişi bir çocuksa, etki daha da yüksekti. Yetişkin doğum günü olan hanelerde, artış 10.000 kişi başına 5,8 ek vaka düzeyindeydi. Araştırmacılar, çocuk doğum günleri olan hanelerin pandemi nedeniyle doğum günü planlarını iptal etme olasılığının daha düşük olabileceğini veya çocukların doğum günü partilerinde sosyal mesafeye daha az uyulmuş olabileceğini tahmin ediyor.

Çalışma, COVID-19 prevalansının düşük olduğu ilçelerdeki haneler arasında, doğum günlerini takip eden haftalarda enfeksiyon oranında herhangi bir artış bulamadı. Araştırmacılar ayrıca doğum günleri ile COVID-19 arasındaki genel bağlantının, hane halkının siyasi eğilimlerine, doğum günü haftasında yağmur yağıp yağmadığı (dolayısıyla kutlamaların kapalı mekanlarda yapılıp yapılmadığı) veya doğum günü sırasında hanenin bulunduğu bölgede sokağa çıkma yasağı politikasının yürürlükte olup olmaması gibi diğer faktörlere bağlı olarak farklılık göstermediğini buldular. RAND Corporation'da görev alan ve çalışmanın ortak yazarı olan Christopher Whaley şöyle diyor:

Sosyal toplantılara yol açması muhtemel tek bir olayı inceleyebildik, ancak evde doğum gününe sahip olmanın artan riskinin büyüklüğü göz önüne alındığında, COVID-19'un yayılmasında her tür gayrıresmi toplantının önemli bir rol oynadığı açık.
Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 2
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/12/2021 14:01:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10619

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Zihin
Uzay Aracı
Ay Görevleri
Vücut
Kurbağa
Hayvanlar Alemi
Büyük Patlama
Metabolizma
Kök Hücre
Kimyasal Bağ
Yıldız
Mit
Solunum
Aşı
Hayvan
Eğilim
Sinir Hücresi
Film
Mikoloji
Bakteriler
Besin Değeri
Abiyogenez
Tüy
Deprem
Sosyal Mesafelendirme
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et