Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Doc Antle da Dahil Olmak Üzere, Tiger King "Eğlencelik Belgeseli"nde Yer Alan İsimlerin Çoğu, Hayvan Hakları İhlali Suçlamasıyla Yargılanacak!

Doc Antle da Dahil Olmak Üzere, Tiger King "Eğlencelik Belgeseli"nde Yer Alan İsimlerin Çoğu, Hayvan Hakları İhlali Suçlamasıyla Yargılanacak!
3 dakika
2,289
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer halen duymadıysanız, COVID-19 pandemisinin yükselişe geçtiği Mart 2020'de Netflix üzerinden yayınlanan Tiger King isimli "eğlencelik belgesel", o dönem ve sonrasında büyük bir seyirci kitlesine erişmişti. Belgeselde, "Joe Exotic" takma adını kullanan Joseph Maldonado-Passage isimli hayvanat bahçesi ve "egzotik havvan" sahibinin başından geçenler anlatılıyordu. Belgeselin isabetliliği, perspektifi, kanıtlara dayalı olup olmadığı ve bilimsel isabetliliği oldukça tartışmalı bir konu; ancak görünen o ki ABD savcılarının elinde, belgeselde yer alan ve almayan çok sayıda kişinin hayvan hakları ihlalinden yargılanması için yeterince kanıt var.

Belgeselde yer alan en meşhur isimlerden olan ve South Carolina eyaletinin en meşhur hayvanat bahçelerinden birisi olan Myrtle Beach Safari'nin sahibi Bhagavan "Doc" Antle da yaban hayat kaçakçılığı ve hayvan zulmü ile ilişkili 15 farklı suçtan yargılanacak.[1] Virginia Bölge Savcılığı, 8 Ekim 2020'de Doc Antle'ın ayrıca yaban hayat kaçakçılığı komplosu kurmak, Soyu Tükenmekte Olan Hayvanlar Yasası'nı ihlal etmek gibi suçlardan da yargılanmasını istiyor.[2] Yasaya göre, ABD'nin eyaletleri arasında aslan satışı yasaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Myrtle Beach Safari, 37 yıldan beri hizmet veriyor ve özellikle de zenginlerin egzotik hayvanlarla fotoğraf çektirmesini, onlara dokunmasını ve onlarla zaman geçirmesini mümkün kılıyor. Doc Antle, bahçeyi 3 kız arkadaşı ve çocuklarıyla yürütüyor ve an itibariyle TikTok ve Instagram üzerinde milyonlarca takipçisi bulunuyor.

Doc Antle'ın hayvanat bahçesine yönelik soruşturma, aylardır devam ediyor ve ana odağında, Doc Antle'ın Virginia'nın Winchester bölgesinde bulunan Wilson'ın Vahşi Hayvan Parkı'na aslan satması bulunuyor.[3] Wilson da Doc Antle ile birebir aynı suçlarla suçlandı (ama daha fazla sayıda komplo suçlamasıyla yüzleşiyor). Bu suçlamalara ek olarak, Wilson'ın 2019 yılından kalma 46 farklı suçtan yargılanmasına devam ediliyor. 2019 yılında polis, Wilson'ın hayvanat bahçesini basarak 119 hayvana el koymuştu.

Tüm Reklamları Kapat

Tiger King'in başrol oyuncusu olan Joe Exotic, belgeselde de gösterildiği üzere, cinayet komplosu kurma ve kaplan öldürme suçlarından ötürü halihazırda 22 yıllık bir hapis cezası çekiyor. Belgeselde yer alan diğer isimlerden olan Jeff Lowe'un, hayvan sergileme lisansı elinden alındı ve Tim Stark da hayvan zulü ve Soyu Tükenmekte Olan Hayvanlar Yasası'nı ihlal etmekten yargılanıyor. Stark, haftalarca polisten kaçtıktan sonra 9 Ekim 2020'de yakalandı.

Tiger King'in izleyicilere verdiği mesaj konusunda çok ciddi tartışmalar devam ediyor. Belgeselde gösterilenler gibi "yol kenarı hayvanat bahçelerinin" hayvan zulmüyle ilgili derin problemlerine yeterince dikkat çekilmediği, eleştiriler arasında. Bu bahçelerin amacı, olabildiğince hızlı bir şekilde yavrular elde edip, yaşlı hayvanlardan kurtularak ziyaretçilere daha genç ve sağlıklı gözüken hayvanlar sunabilmek. Bu nedenle bu bahçelerde hayvan hakları ihlali konusunda ciddi şüpheler bulunuyor.

Tabii ki bir diğer eleştiri, genel olarak (ve hangi amaçla olursa olsun) hayvanat bahçelerinin kapatılması gerektiği yönünde. Hayvan hakları savunucuları bu konuda yoğun eleştiriler geliştirirken, koruma biyologları bu şekilde geniş bir yasağın korunma ihtiyacı olan hayvanlara faydadan çok zarar getireceğinden endişe ediyor. ABD'deki hayvanat bahçelerini akredite eden ama hayvanlara dokunma üzerine kurulu bahçelere izin vermeyen Amerikan Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği'nin CEO'su olan, eski pozisyonları arasında ABD Balıkçılık ve Vahşiyaşam Servisi müdürlüğü bulunan Dan Ashe, şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Tiger King dizisinde gösterilen her şeyin başına döndük. Belgeselde berbat bir uygulama olduğu gösterilen yol kenar hayvanat bahçeleriyle ilgili söylenen her şey doğru. Tiger King yıldızlarının her birinin tek tek hayvan haklarını ihlal ettiği gösterildi: Tim Stark, Jeff Lowe ve şimdi Doc Antle. Bu parkların var olabilmesinin tek nedeni, insanların onları ziyaret ediyor olması. Hayvanları görmek isteyenler için akredite ettiğimiz çok sayıda hayvanat bahçesi mevcut.

Konu hakkında delilleri toplayan birim, Virginia Bölge Savcılığı altında bulunan Hayvan Hukuku Birimi. Bu birim, hayvan sağlığı ve hayvan hakları ihlallerine yönelik olarak ABD'de açılmış ilk savcılık birimi.[4] Bugüne kadar birim toplamda 1714 ayrı vakaya baktı ve bunlardan bir kısmını yargı önüne çıkardı, bazılarına eğitim ve danışmanlık yaptı. Virginia Bölge Savcısı Mark Herring, şöyle diyor:

Bu birimi 2015 yılında kurduğumda, Hayvan Hukuku Birimi'nin elde edeceği sonuçları hayal dahi edemezdim.

Bu sırada, belgeselin en ilgi çeken karakterlerinden birisi olan Carole Baskin'in gizemli bir şekilde kaybolan eşine yönelik soruşturma da devam ediyor. 2 Haziran 2020'de Tampa Bay 10 kanalına konuşan Hillsborough şerifi Chad Chronister, Baskin'in yargılanmasıyla sonuçlanabilecek yeni kanıtlara ulaştıklarını söyledi.[5] Bu kanıtların başında, Baskin'in kaybolan eşine ait malları elinde tutmasını sağlayan vasiyet belgesinin sahte olduğunun anlaşılması geliyor. Ancak yeni kanıtlar Baskin'i suçlayacak olsa bile, sadece kısıtlı bir şekilde yargılanabilecek, çünkü olaylar üzerinden 23 yıl geçti ve bu, davanın zaman aşımına uğramış olması anlamına geliyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
12
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Grrr... *@$# 3
 • Üzücü! 2
 • Umut Verici! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ N. Daly. 'Tiger King' Star Doc Antle Charged With Wildlife Trafficking. (9 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 • ^ C. Gomer. Owner Of Myrtle Beach Safari And Owner Of Virginia "Roadside Zoo" Indicted On Wildlife Trafficking Charges. (9 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: State of Virginia | Arşiv Bağlantısı
 • ^ State of Virginia. Antle Wilson Indictment. (8 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: State of Virginia | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. Kelly. Herring Creates Nation's First Attorney General's Animal Law Unit. (22 Ocak 2015). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: State of Virginia | Arşiv Bağlantısı
 • ^ R. Finnerty, et al. The Will Of 'Tiger King' Star Carole Baskin's Missing Husband Don Lewis Was Forged, Sheriff Says. (2 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: Tampa Bay 10 | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/11/2023 07:56:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9435

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Su
İlaç
Doğal Seçilim
Nöronlar
Klinik Mikrobiyoloji
Vaka
Entomoloji
Balık Çeşitliliği
Doğa Yasası
Yer
Beslenme
Uterus
Deney
Yeşil
Damar
Tüyler
Venüs
Olumsuz
Odontoloji
Böcek
Kuantum Fiziği
Bağırsak
Regülasyon
Kuş
Cinsiyet
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Doc Antle da Dahil Olmak Üzere, Tiger King "Eğlencelik Belgeseli"nde Yer Alan İsimlerin Çoğu, Hayvan Hakları İhlali Suçlamasıyla Yargılanacak!. (10 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 30 Kasım 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9435
Bakırcı, Ç. M. (2020, October 10). Doc Antle da Dahil Olmak Üzere, Tiger King "Eğlencelik Belgeseli"nde Yer Alan İsimlerin Çoğu, Hayvan Hakları İhlali Suçlamasıyla Yargılanacak!. Evrim Ağacı. Retrieved November 30, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9435
Ç. M. Bakırcı. “Doc Antle da Dahil Olmak Üzere, Tiger King "Eğlencelik Belgeseli"nde Yer Alan İsimlerin Çoğu, Hayvan Hakları İhlali Suçlamasıyla Yargılanacak!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 10 Oct. 2020, https://evrimagaci.org/s/9435.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Doc Antle da Dahil Olmak Üzere, Tiger King "Eğlencelik Belgeseli"nde Yer Alan İsimlerin Çoğu, Hayvan Hakları İhlali Suçlamasıyla Yargılanacak!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 10, 2020. https://evrimagaci.org/s/9435.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close