Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Doc Antle da Dahil Olmak Üzere, Tiger King "Eğlencelik Belgeseli"nde Yer Alan İsimlerin Çoğu, Hayvan Hakları İhlali Suçlamasıyla Yargılanacak!

Doc Antle da Dahil Olmak Üzere, Tiger King "Eğlencelik Belgeseli"nde Yer Alan İsimlerin Çoğu, Hayvan Hakları İhlali Suçlamasıyla Yargılanacak!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Eğer halen duymadıysanız, COVID-19 pandemisinin yükselişe geçtiği Mart 2020'de Netflix üzerinden yayınlanan Tiger King isimli "eğlencelik belgesel", o dönem ve sonrasında büyük bir seyirci kitlesine erişmişti. Belgeselde, "Joe Exotic" takma adını kullanan Joseph Maldonado-Passage isimli hayvanat bahçesi ve "egzotik havvan" sahibinin başından geçenler anlatılıyordu. Belgeselin isabetliliği, perspektifi, kanıtlara dayalı olup olmadığı ve bilimsel isabetliliği oldukça tartışmalı bir konu; ancak görünen o ki ABD savcılarının elinde, belgeselde yer alan ve almayan çok sayıda kişinin hayvan hakları ihlalinden yargılanması için yeterince kanıt var.

Belgeselde yer alan en meşhur isimlerden olan ve South Carolina eyaletinin en meşhur hayvanat bahçelerinden birisi olan Myrtle Beach Safari'nin sahibi Bhagavan "Doc" Antle da yaban hayat kaçakçılığı ve hayvan zulmü ile ilişkili 15 farklı suçtan yargılanacak.[1] Virginia Bölge Savcılığı, 8 Ekim 2020'de Doc Antle'ın ayrıca yaban hayat kaçakçılığı komplosu kurmak, Soyu Tükenmekte Olan Hayvanlar Yasası'nı ihlal etmek gibi suçlardan da yargılanmasını istiyor.[2] Yasaya göre, ABD'nin eyaletleri arasında aslan satışı yasaktır.

Myrtle Beach Safari, 37 yıldan beri hizmet veriyor ve özellikle de zenginlerin egzotik hayvanlarla fotoğraf çektirmesini, onlara dokunmasını ve onlarla zaman geçirmesini mümkün kılıyor. Doc Antle, bahçeyi 3 kız arkadaşı ve çocuklarıyla yürütüyor ve an itibariyle TikTok ve Instagram üzerinde milyonlarca takipçisi bulunuyor.

Doc Antle'ın hayvanat bahçesine yönelik soruşturma, aylardır devam ediyor ve ana odağında, Doc Antle'ın Virginia'nın Winchester bölgesinde bulunan Wilson'ın Vahşi Hayvan Parkı'na aslan satması bulunuyor.[3] Wilson da Doc Antle ile birebir aynı suçlarla suçlandı (ama daha fazla sayıda komplo suçlamasıyla yüzleşiyor). Bu suçlamalara ek olarak, Wilson'ın 2019 yılından kalma 46 farklı suçtan yargılanmasına devam ediliyor. 2019 yılında polis, Wilson'ın hayvanat bahçesini basarak 119 hayvana el koymuştu.

Tiger King'in başrol oyuncusu olan Joe Exotic, belgeselde de gösterildiği üzere, cinayet komplosu kurma ve kaplan öldürme suçlarından ötürü halihazırda 22 yıllık bir hapis cezası çekiyor. Belgeselde yer alan diğer isimlerden olan Jeff Lowe'un, hayvan sergileme lisansı elinden alındı ve Tim Stark da hayvan zulü ve Soyu Tükenmekte Olan Hayvanlar Yasası'nı ihlal etmekten yargılanıyor. Stark, haftalarca polisten kaçtıktan sonra 9 Ekim 2020'de yakalandı.

Tiger King'in izleyicilere verdiği mesaj konusunda çok ciddi tartışmalar devam ediyor. Belgeselde gösterilenler gibi "yol kenarı hayvanat bahçelerinin" hayvan zulmüyle ilgili derin problemlerine yeterince dikkat çekilmediği, eleştiriler arasında. Bu bahçelerin amacı, olabildiğince hızlı bir şekilde yavrular elde edip, yaşlı hayvanlardan kurtularak ziyaretçilere daha genç ve sağlıklı gözüken hayvanlar sunabilmek. Bu nedenle bu bahçelerde hayvan hakları ihlali konusunda ciddi şüpheler bulunuyor.

Tabii ki bir diğer eleştiri, genel olarak (ve hangi amaçla olursa olsun) hayvanat bahçelerinin kapatılması gerektiği yönünde. Hayvan hakları savunucuları bu konuda yoğun eleştiriler geliştirirken, koruma biyologları bu şekilde geniş bir yasağın korunma ihtiyacı olan hayvanlara faydadan çok zarar getireceğinden endişe ediyor. ABD'deki hayvanat bahçelerini akredite eden ama hayvanlara dokunma üzerine kurulu bahçelere izin vermeyen Amerikan Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği'nin CEO'su olan, eski pozisyonları arasında ABD Balıkçılık ve Vahşiyaşam Servisi müdürlüğü bulunan Dan Ashe, şöyle diyor:

Tiger King dizisinde gösterilen her şeyin başına döndük. Belgeselde berbat bir uygulama olduğu gösterilen yol kenar hayvanat bahçeleriyle ilgili söylenen her şey doğru. Tiger King yıldızlarının her birinin tek tek hayvan haklarını ihlal ettiği gösterildi: Tim Stark, Jeff Lowe ve şimdi Doc Antle. Bu parkların var olabilmesinin tek nedeni, insanların onları ziyaret ediyor olması. Hayvanları görmek isteyenler için akredite ettiğimiz çok sayıda hayvanat bahçesi mevcut.

Konu hakkında delilleri toplayan birim, Virginia Bölge Savcılığı altında bulunan Hayvan Hukuku Birimi. Bu birim, hayvan sağlığı ve hayvan hakları ihlallerine yönelik olarak ABD'de açılmış ilk savcılık birimi.[4] Bugüne kadar birim toplamda 1714 ayrı vakaya baktı ve bunlardan bir kısmını yargı önüne çıkardı, bazılarına eğitim ve danışmanlık yaptı. Virginia Bölge Savcısı Mark Herring, şöyle diyor:

Bu birimi 2015 yılında kurduğumda, Hayvan Hukuku Birimi'nin elde edeceği sonuçları hayal dahi edemezdim.

Bu sırada, belgeselin en ilgi çeken karakterlerinden birisi olan Carole Baskin'in gizemli bir şekilde kaybolan eşine yönelik soruşturma da devam ediyor. 2 Haziran 2020'de Tampa Bay 10 kanalına konuşan Hillsborough şerifi Chad Chronister, Baskin'in yargılanmasıyla sonuçlanabilecek yeni kanıtlara ulaştıklarını söyledi.[5] Bu kanıtların başında, Baskin'in kaybolan eşine ait malları elinde tutmasını sağlayan vasiyet belgesinin sahte olduğunun anlaşılması geliyor. Ancak yeni kanıtlar Baskin'i suçlayacak olsa bile, sadece kısıtlı bir şekilde yargılanabilecek, çünkü olaylar üzerinden 23 yıl geçti ve bu, davanın zaman aşımına uğramış olması anlamına geliyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ N. Daly. 'Tiger King' Star Doc Antle Charged With Wildlife Trafficking. (09 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 • ^ C. Gomer. Owner Of Myrtle Beach Safari And Owner Of Virginia "Roadside Zoo" Indicted On Wildlife Trafficking Charges. (09 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: State of Virginia | Arşiv Bağlantısı
 • ^ State of Virginia. Antle Wilson Indictment. (08 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: State of Virginia | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. Kelly. Herring Creates Nation's First Attorney General's Animal Law Unit. (22 Ocak 2015). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: State of Virginia | Arşiv Bağlantısı
 • ^ R. Finnerty, et al. The Will Of 'Tiger King' Star Carole Baskin's Missing Husband Don Lewis Was Forged, Sheriff Says. (02 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: Tampa Bay 10 | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/10/2020 15:58:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9435

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Avcı
Vaka
Felsefe
Yapay Zeka
Genetik Mühendisliği
Güneş
Fosil
Ölüm
Sağlık Bilimleri
Lipit
Genetik Müdahale
Hamilelik
Kedi
Doğum
Anne
Cinsel Seçilim
Şüphecilik
Böcek Bilimi
Eğilim
Ornitoloji
Ses Kaydı
Göğüs Hastalığı
Organ
Salgın
Grip
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yedi defa düşsen, sekizinci defa ayağa kalk.”
Japon Atasözü
Geri Bildirim Gönder