Bu Reklamı Kapat

Doc Antle da Dahil Olmak Üzere, Tiger King "Eğlencelik Belgeseli"nde Yer Alan İsimlerin Çoğu, Hayvan Hakları İhlali Suçlamasıyla Yargılanacak!

Doc Antle da Dahil Olmak Üzere, Tiger King "Eğlencelik Belgeseli"nde Yer Alan İsimlerin Çoğu, Hayvan Hakları İhlali Suçlamasıyla Yargılanacak!
Bu Reklamı Kapat
3 dakika
2,151 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Eğer halen duymadıysanız, COVID-19 pandemisinin yükselişe geçtiği Mart 2020'de Netflix üzerinden yayınlanan Tiger King isimli "eğlencelik belgesel", o dönem ve sonrasında büyük bir seyirci kitlesine erişmişti. Belgeselde, "Joe Exotic" takma adını kullanan Joseph Maldonado-Passage isimli hayvanat bahçesi ve "egzotik havvan" sahibinin başından geçenler anlatılıyordu. Belgeselin isabetliliği, perspektifi, kanıtlara dayalı olup olmadığı ve bilimsel isabetliliği oldukça tartışmalı bir konu; ancak görünen o ki ABD savcılarının elinde, belgeselde yer alan ve almayan çok sayıda kişinin hayvan hakları ihlalinden yargılanması için yeterince kanıt var.

Belgeselde yer alan en meşhur isimlerden olan ve South Carolina eyaletinin en meşhur hayvanat bahçelerinden birisi olan Myrtle Beach Safari'nin sahibi Bhagavan "Doc" Antle da yaban hayat kaçakçılığı ve hayvan zulmü ile ilişkili 15 farklı suçtan yargılanacak.[1] Virginia Bölge Savcılığı, 8 Ekim 2020'de Doc Antle'ın ayrıca yaban hayat kaçakçılığı komplosu kurmak, Soyu Tükenmekte Olan Hayvanlar Yasası'nı ihlal etmek gibi suçlardan da yargılanmasını istiyor.[2] Yasaya göre, ABD'nin eyaletleri arasında aslan satışı yasaktır.

Myrtle Beach Safari, 37 yıldan beri hizmet veriyor ve özellikle de zenginlerin egzotik hayvanlarla fotoğraf çektirmesini, onlara dokunmasını ve onlarla zaman geçirmesini mümkün kılıyor. Doc Antle, bahçeyi 3 kız arkadaşı ve çocuklarıyla yürütüyor ve an itibariyle TikTok ve Instagram üzerinde milyonlarca takipçisi bulunuyor.

Bu Reklamı Kapat

Doc Antle'ın hayvanat bahçesine yönelik soruşturma, aylardır devam ediyor ve ana odağında, Doc Antle'ın Virginia'nın Winchester bölgesinde bulunan Wilson'ın Vahşi Hayvan Parkı'na aslan satması bulunuyor.[3] Wilson da Doc Antle ile birebir aynı suçlarla suçlandı (ama daha fazla sayıda komplo suçlamasıyla yüzleşiyor). Bu suçlamalara ek olarak, Wilson'ın 2019 yılından kalma 46 farklı suçtan yargılanmasına devam ediliyor. 2019 yılında polis, Wilson'ın hayvanat bahçesini basarak 119 hayvana el koymuştu.

Tiger King'in başrol oyuncusu olan Joe Exotic, belgeselde de gösterildiği üzere, cinayet komplosu kurma ve kaplan öldürme suçlarından ötürü halihazırda 22 yıllık bir hapis cezası çekiyor. Belgeselde yer alan diğer isimlerden olan Jeff Lowe'un, hayvan sergileme lisansı elinden alındı ve Tim Stark da hayvan zulü ve Soyu Tükenmekte Olan Hayvanlar Yasası'nı ihlal etmekten yargılanıyor. Stark, haftalarca polisten kaçtıktan sonra 9 Ekim 2020'de yakalandı.

Tiger King'in izleyicilere verdiği mesaj konusunda çok ciddi tartışmalar devam ediyor. Belgeselde gösterilenler gibi "yol kenarı hayvanat bahçelerinin" hayvan zulmüyle ilgili derin problemlerine yeterince dikkat çekilmediği, eleştiriler arasında. Bu bahçelerin amacı, olabildiğince hızlı bir şekilde yavrular elde edip, yaşlı hayvanlardan kurtularak ziyaretçilere daha genç ve sağlıklı gözüken hayvanlar sunabilmek. Bu nedenle bu bahçelerde hayvan hakları ihlali konusunda ciddi şüpheler bulunuyor.

Bu Reklamı Kapat

Tabii ki bir diğer eleştiri, genel olarak (ve hangi amaçla olursa olsun) hayvanat bahçelerinin kapatılması gerektiği yönünde. Hayvan hakları savunucuları bu konuda yoğun eleştiriler geliştirirken, koruma biyologları bu şekilde geniş bir yasağın korunma ihtiyacı olan hayvanlara faydadan çok zarar getireceğinden endişe ediyor. ABD'deki hayvanat bahçelerini akredite eden ama hayvanlara dokunma üzerine kurulu bahçelere izin vermeyen Amerikan Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği'nin CEO'su olan, eski pozisyonları arasında ABD Balıkçılık ve Vahşiyaşam Servisi müdürlüğü bulunan Dan Ashe, şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Tiger King dizisinde gösterilen her şeyin başına döndük. Belgeselde berbat bir uygulama olduğu gösterilen yol kenar hayvanat bahçeleriyle ilgili söylenen her şey doğru. Tiger King yıldızlarının her birinin tek tek hayvan haklarını ihlal ettiği gösterildi: Tim Stark, Jeff Lowe ve şimdi Doc Antle. Bu parkların var olabilmesinin tek nedeni, insanların onları ziyaret ediyor olması. Hayvanları görmek isteyenler için akredite ettiğimiz çok sayıda hayvanat bahçesi mevcut.

Konu hakkında delilleri toplayan birim, Virginia Bölge Savcılığı altında bulunan Hayvan Hukuku Birimi. Bu birim, hayvan sağlığı ve hayvan hakları ihlallerine yönelik olarak ABD'de açılmış ilk savcılık birimi.[4] Bugüne kadar birim toplamda 1714 ayrı vakaya baktı ve bunlardan bir kısmını yargı önüne çıkardı, bazılarına eğitim ve danışmanlık yaptı. Virginia Bölge Savcısı Mark Herring, şöyle diyor:

Bu birimi 2015 yılında kurduğumda, Hayvan Hukuku Birimi'nin elde edeceği sonuçları hayal dahi edemezdim.

Bu sırada, belgeselin en ilgi çeken karakterlerinden birisi olan Carole Baskin'in gizemli bir şekilde kaybolan eşine yönelik soruşturma da devam ediyor. 2 Haziran 2020'de Tampa Bay 10 kanalına konuşan Hillsborough şerifi Chad Chronister, Baskin'in yargılanmasıyla sonuçlanabilecek yeni kanıtlara ulaştıklarını söyledi.[5] Bu kanıtların başında, Baskin'in kaybolan eşine ait malları elinde tutmasını sağlayan vasiyet belgesinin sahte olduğunun anlaşılması geliyor. Ancak yeni kanıtlar Baskin'i suçlayacak olsa bile, sadece kısıtlı bir şekilde yargılanabilecek, çünkü olaylar üzerinden 23 yıl geçti ve bu, davanın zaman aşımına uğramış olması anlamına geliyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Grrr... *@$# 3
 • Üzücü! 2
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ N. Daly. 'Tiger King' Star Doc Antle Charged With Wildlife Trafficking. (09 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 • ^ C. Gomer. Owner Of Myrtle Beach Safari And Owner Of Virginia "Roadside Zoo" Indicted On Wildlife Trafficking Charges. (09 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: State of Virginia | Arşiv Bağlantısı
 • ^ State of Virginia. Antle Wilson Indictment. (08 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: State of Virginia | Arşiv Bağlantısı
 • ^ M. Kelly. Herring Creates Nation's First Attorney General's Animal Law Unit. (22 Ocak 2015). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: State of Virginia | Arşiv Bağlantısı
 • ^ R. Finnerty, et al. The Will Of 'Tiger King' Star Carole Baskin's Missing Husband Don Lewis Was Forged, Sheriff Says. (02 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: Tampa Bay 10 | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/01/2022 11:05:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9435

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Tekillik
Obstetrik
Etik
İstatistik
Karadelik
Retrovirüs
Elektrokimya
Çeşitlilik
Hukuk
İmmünoloji
Dağılım
Kan
Yeni Koronavirüs
Malzeme
Toprak
İnsanlık
Moleküler Biyoloji
Evrim Kuramı
Kilometre
Köpekbalığı
Covıd-19
Ornitoloji
Kök Hücre
Beslenme Davranışı
Mikrobiyoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et