Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yalnızca Orta Afrika'da yaşayan dikenli çalı engerek yılanının (Atheris hispida) erkekleri 73 santimetreye, dişileri ise 58 santimetreye kadar uzayabilmektedirler. Bu yılanlarda erkekler ile dişiler arasındaki görünüm ve uzunluk farkı dikkate değer miktardadır. Kafalarında kısa burun açıklıkları bulunur ve erkeklerde bu daha da kısadır. Gözleri genellikle oldukça iridir ve etraflarında 9 ila 16 arasında değişen koruyucu pullar bulunur. Gözler birbirinden 7-9 pul ile ayrılır. Burun delikleri ufak yarıklar gibidir ve aralarında sadece 2 pul bulunur. 

Yılanların en meşhur özelliği vücutlarını kaplayan, uzun ve oldukça sivri sırt pullarıdır. Özellikle kafa ve boyundaki pullar en uzun olanlarıdır. Özellikle geceleri ağaç tepelerinde bulunan bu yılanların dişileri bir seferde 12 yavru doğurabilirler. Yeni doğan yılanlar sadece 15 santimetre uzunluğundadır.

Zehirlerinin etkisi halen tam olarak bilinmemektedir; sadece sittotoksinlerle bir arada bulunan nörotoksik bir kimyasal olduğu bilinmektedir.

 

Teşekkür: ALT

Kaynak: Wikipedia

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder