Dikenli Çalı Engereği

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Yalnızca Orta Afrika'da yaşayan dikenli çalı engerek yılanının (Atheris hispida) erkekleri 73 santimetreye, dişileri ise 58 santimetreye kadar uzayabilmektedirler. Bu yılanlarda erkekler ile dişiler arasındaki görünüm ve uzunluk farkı dikkate değer miktardadır. Kafalarında kısa burun açıklıkları bulunur ve erkeklerde bu daha da kısadır. Gözleri genellikle oldukça iridir ve etraflarında 9 ila 16 arasında değişen koruyucu pullar bulunur. Gözler birbirinden 7-9 pul ile ayrılır. Burun delikleri ufak yarıklar gibidir ve aralarında sadece 2 pul bulunur. 

Yılanların en meşhur özelliği vücutlarını kaplayan, uzun ve oldukça sivri sırt pullarıdır. Özellikle kafa ve boyundaki pullar en uzun olanlarıdır. Özellikle geceleri ağaç tepelerinde bulunan bu yılanların dişileri bir seferde 12 yavru doğurabilirler. Yeni doğan yılanlar sadece 15 santimetre uzunluğundadır.

Zehirlerinin etkisi halen tam olarak bilinmemektedir; sadece sittotoksinlerle bir arada bulunan nörotoksik bir kimyasal olduğu bilinmektedir.

 

Teşekkür: ALT

Kaynak: Wikipedia

Homo erectus, 500.000 Yıl Önce Dünyanın En Eski “Karalama”sını Yaptı!

Akademik Camia ve Kurtlar Sofrası

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim