Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ammonitler, Ammonoidea alt sınıfı olarak bilinen dev bir kafadanbacaklılar taksonomik grubudur. Bu yumuşakçalar, kendi dönemlerinde bulunan ve günümüze kadar ulaşmayı başaran Nautilus gibi nautiloidlere nazaran, günümüzde yaşayan ahtapotlar ve mürekkep balıkları gibi canlıları içinde barındıran coleoidlere çok daha yakın akrabadırlar. Her ne kadar Nautilus, bir ahtapota nazaran ammonitlere çok daha fazla benziyor olsa da!

Her neyse, ammonitler 400 milyon yıl kadar önce evrimleşmişlerdir ve günümüzden 66 milyon yıl kadar önce, dinozorları da yok eden kitlesel yok oluşta tamamen silinmişlerdir. Birçok farklı boyda bulunabilen bu canlıların oldukça büyük örneklerinden bir tanesi fotoğrafta fosil olarak görülmektedir. Coal Creek Ammoniti olarak da bilinen bu fosil birey, Kanada'nın British Columbiya eyaletinin Fernie kentinde bulunmaktadır. Bugüne kadar keşfedilmiş en büyük ammonit fosillerinden birisidir.

Fotoğraftaki diğer canlı ise Otto isimli sevimli bir köpek. Canis familiaris olarak da bilinen bu tür, sadece 33.000 yıldır var ve bizzat Homo sapiens olarak bilinen insan türü tarafından, evrimin Yapay Seçilim mekanizması kullanılarak evrimleştirildi!

Kaynak: reddit

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder