Dev Ammonit ve Köpek Otto

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ammonitler, Ammonoidea alt sınıfı olarak bilinen dev bir kafadanbacaklılar taksonomik grubudur. Bu yumuşakçalar, kendi dönemlerinde bulunan ve günümüze kadar ulaşmayı başaran Nautilus gibi nautiloidlere nazaran, günümüzde yaşayan ahtapotlar ve mürekkep balıkları gibi canlıları içinde barındıran coleoidlere çok daha yakın akrabadırlar. Her ne kadar Nautilus, bir ahtapota nazaran ammonitlere çok daha fazla benziyor olsa da!

Her neyse, ammonitler 400 milyon yıl kadar önce evrimleşmişlerdir ve günümüzden 66 milyon yıl kadar önce, dinozorları da yok eden kitlesel yok oluşta tamamen silinmişlerdir. Birçok farklı boyda bulunabilen bu canlıların oldukça büyük örneklerinden bir tanesi fotoğrafta fosil olarak görülmektedir. Coal Creek Ammoniti olarak da bilinen bu fosil birey, Kanada'nın British Columbiya eyaletinin Fernie kentinde bulunmaktadır. Bugüne kadar keşfedilmiş en büyük ammonit fosillerinden birisidir.

Fotoğraftaki diğer canlı ise Otto isimli sevimli bir köpek. Canis familiaris olarak da bilinen bu tür, sadece 33.000 yıldır var ve bizzat Homo sapiens olarak bilinen insan türü tarafından, evrimin Yapay Seçilim mekanizması kullanılarak evrimleştirildi!

Kaynak: reddit

Türkçe Islık Dili: Türkiye'ye Özgü Olan ve Beynin İki Lobunu da Kullanan Tuhaf İletişim Aracı!

İlk Kuş: Dinozorlardan Kuşlara Geçiş

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim