Deri Kanseri ve Benler

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Deri kanserine işaret eden benler çok farklı şekillerde, renklerde ve özelliklerde kendisini gösterebilir. Burada, yaygın olarak görülen ve riskli 37 farklı ben fotoğrafını göstereceğiz. Eğer ki bunlara benzer yapıda olan veya bunlara giderek benzeyen benleriniz varsa, hiç zaman kaybetmeden doktora gitmenizi önemle tavsiye ederiz. Burada göreceğiniz benlerin birçoğu birbirinden farklı deri kanserlerinin habercisi. Ayrıca söylediğimiz gibi, riskli olmalarına rağmen hepsi kötü huylu kanserler değil. Ancak bunu öğrenmenin tek yolu, doktora gidip onların analiz etmesini sağlamak...

Vücudunuzu aralıklarla kontrol etmeyi, benlerinizi gözden geçirmeyi unutmayın! Kulağa tuhaf gelebilir; ancak hayat kurtarıcı bir keşfi erkenden yapmanızı sağlayabilir. Pratik bir hatırlatma:

Deri kanserinin ABCDE'si vardır; bunlardan herhangi birinde tuhaflık veya değişme varsa, kanserin habercisi olabilir:

• A (Asymmetry, Asimetri): Normalde benler simetriktir. Asimetri varsa, deri kanseri habercisi olabilir.

• B (Border Irregularity, Kenar/Sınır Düzensizliği): Benlerin kenarları normalde düzgündür. Eğer ki yuvarlak veya ovalimsi değilse ve girintili çıkıntılı kenarlara sahipse, kanser habercisi olabilir.

• C (Color, Renk): Benler genellikle kahverengimsidir. Eğer ki çok koyu, çok açık, siyah, mor, mavi, vb. renklerde bir beniniz varsa, kanser habercisi olabilir.

• D (Diameter, Çap): Normal bir benin en büyük çapı yaklaşık 6.3 milimetre civarındadır. Eğer bundan büyük bir beniniz varsa, kanser habercisi olabilir.

• E (Evolution, Evrim): Normal bir ben yukarıdaki özellikler bakımından değişmez. Sabittir. Eğer ki beniniz "evrim geçiriyorsa", yani simetrisi, kenarları, rengi, çapı değişiyorsa, kanser habercisi olabilir.

Yani tüm bunları takip etmek, hayat kurtarıcı olabilir.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. WebMD
  2. Weather Health

Ekmeğin/Peynirin/Meyvelerin Küflü Kısmını Kesip Gerisini Yemek Sağlıklı Mıdır?

Turmalin: Rengarenk Bir Mineral

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim