Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, WebMD isimli kaynaktan alınmıştır; ancak anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş, içeriği zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Deri kanserine işaret eden benler çok farklı şekillerde, renklerde ve özelliklerde kendisini gösterebilir. Burada, yaygın olarak görülen ve riskli 37 farklı ben fotoğrafını göstereceğiz. Eğer ki bunlara benzer yapıda olan veya bunlara giderek benzeyen benleriniz varsa, hiç zaman kaybetmeden doktora gitmenizi önemle tavsiye ederiz. Burada göreceğiniz benlerin birçoğu birbirinden farklı deri kanserlerinin habercisi. Ayrıca söylediğimiz gibi, riskli olmalarına rağmen hepsi kötü huylu kanserler değil. Ancak bunu öğrenmenin tek yolu, doktora gidip onların analiz etmesini sağlamak...

Vücudunuzu aralıklarla kontrol etmeyi, benlerinizi gözden geçirmeyi unutmayın! Kulağa tuhaf gelebilir ancak hayat kurtarıcı bir keşfi erkenden yapmanızı sağlayabilir. Pratik bir hatırlatma:

Deri kanserinin ABCDE'si vardır; bunlardan herhangi birinde tuhaflık veya değişme varsa, kanserin habercisi olabilir:

• A (Asymmetry, Asimetri): Normalde benler simetriktir. Asimetri varsa, deri kanseri habercisi olabilir.

• B (Border Irregularity, Kenar/Sınır Düzensizliği): Benlerin kenarları normalde düzgündür. Eğer ki yuvarlak veya ovalimsi değilse ve girintili çıkıntılı kenarlara sahipse, kanser habercisi olabilir.

• C (Color, Renk): Benler genellikle kahverengimsidir. Eğer ki çok koyu, çok açık, siyah, mor, mavi, vb. renklerde bir beniniz varsa, kanser habercisi olabilir.

• D (Diameter, Çap): Normal bir benin en büyük çapı yaklaşık 6.3 milimetre civarındadır. Eğer bundan büyük bir beniniz varsa, kanser habercisi olabilir.

• E (Evolution, Evrim): Normal bir ben yukarıdaki özellikler bakımından değişmez. Sabittir. Eğer ki beniniz "evrim geçiriyorsa", yani simetrisi, kenarları, rengi, çapı değişiyorsa, kanser habercisi olabilir.

Yani tüm bunları takip etmek, hayat kurtarıcı olabilir.

Kaynaklar ve İleri Okuma
  • Türev İçerik Kaynağı: WebMD
  • D. Jaliman. Moles And Skin Cancer Screening. (2017, Ekim 10). Alındığı Tarih: 28 Ocak 2019. Alındığı Yer: WebMD
  • A. Hauser. Identifying Skin Cancer: 37 Photos You Need To See. (2015, Mayıs 05). Alındığı Tarih: 28 Ocak 2019. Alındığı Yer: The Weather Channel

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder