Denizanaları, Beyinler ve Umut

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Beyin biz insanlar ve birçok diğer hayvan türü için olmazsa olmaz bir organ olsa da, büyük resme baktığımız zaman hayatta kalmak için zorunlu bir organ olmadığı görülmektedir. Örneğin evrim tarihinin hayatta kalmak konusunda en başarılı olan türleri, mikroskobik bakteriler ve arkelerdir. Bu canlıların bırakın beyinlerini, birden fazla hücreleri, organları, sistemleri bile yoktur. Evet, uzaya bir mekik gönderememişlerdir; ancak insanların soyunu tehdit eden yüz binlerce etmenin hiçbiri onlar için tehdit değildir. Biz yok olsak bile, gezegenimizdeki yaşamı temsil etmeyi sürdürmeleri çok muhtemeldir. 

Aynı şey, kimi çok hücreli canlılar için de geçerlidir. Görsel bunu espritüel bir şekilde sunuyor; ancak gerçekten de denizanaları gibi oldukça büyük yapılı organizmalarda bile beynin bulunmadığını görebiliriz. Elbette merkezileşmiş bir sinir düğümü (en basit tanımıyla "beyin"), büyük bir vücudun motor kontrollerinin gerçekleştirilmesi için son derece faydalıdır. Ancak olmazsa olmaz değildir.

Bu, bazı insanlar veya genel olarak insanlığın devamlılığı için halen umut olduğunu gösteriyor olabilir.

Tesla, Edison'a Karşı: İki Devin Çarpışması

Çakupek!? Gözlerimizin Önünde Evrimleşen Çakal, Kurt ve Köpek Karışımı Yeni Tür!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder