Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu, Darwin Böceği. Beagle ile Dünya'yı seyahat ederken Arjantin'in Bahia Blanca bölgesinde keşfettiği bu böceğin adı bugün Darwinilus sedarisi olarak biliniyor. 

Hikaye ise ilginç, özetleyelim: Normalde genellikle bilim insanları kendi keşfettikleri türlere kendi isimlerini vermezler, veremezler. Hem bir gelenektir, hem de hoş karşılanmaz. Bu sebeple genelde saygın bilim insanlarına atfedilir ya da keşfedildiği bölgeyle ilgili, yerel bir isim verilir. "E o zaman bu türün adı neden Darwin'in adını içeriyor?" diyebilirsiniz. Çünkü böcek aslında yeni keşfedildi.

Daha doğrusu, hem 180 yıl önce, hem de günümüzde keşfedildi. Çünkü Darwin'in türü keşfinden sonra uzun bir süre literatürde hiç yer almadı ve kimse tarafından yeniden örneklenmedi. 1935 yılı öncesinde türe ait sadece 2 örnek bulunuyordu. Sonunda, 2008 yılında Darwin'den bu yana unutulmuş ve düzgün bir şekilde kategorize edilmemiş olan bu böcek yeniden keşfedildi.

12 Şubat 2014'te ZooKeys dergisinde yayımladığı makalesinde Tennessee Üniversitesi'nden Dr. Stylianos Chatzimanolis, türe Darwin'in adını vermeyi uygun gördü, doğum günü şerefine...

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • S. Chatzimanolis. (2014). Darwin’s Legacy To Rove Beetles (Coleoptera, Staphylinidae): A New Genus And A New Species, Including Materials Collected On The Beagle’s Voyage. ZooKeys, sf: 29-41.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/01/2020 19:25:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1987

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeyin doğal bir açıklaması vardır. Ay bir tanrı değil, devasa bir kayadır. Güneş ise sıcak bir kayadır.”
Anaxagoras
Geri Bildirim Gönder