Dağ Dişbudağı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dağ Dişbudağı (Eucalyptus regnans)

Dünya'nın en uzun ağaçları arasında yer alan Eucalyptus regnans türü, Guinness Rekorlar Kitabı'nda tespit edilen bir bireyiyle "Dünya'nın En Uzun Ağacı" olarak kayıtlara geçmiştir. Türün ortalama boyu 100 metreyi bulurken rekoru kıran birey 150 metre uzunluğundaki bir ağaçtır. Tür, Dünya üzerinde yalnızca Avusturalya, Tazmanya ve Viktorya'da bulunmaktadır. Rekor kıran birey de Avusturalya'nın Viktorya bölgesinde, Baw Baw Dağı'nda tespit edilmiştir.

Ağacın gövdesi o kadar geniştir ki, normal kol uzunluğuna sahip yaklaşık 20 kişi kollarını iki yana açarak el ele tutuştuklarında ancak etrafını sarabilmektedir. Yaprakları 9-14 santimetre uzunluğundadır ve 2 santimetre kadar genişliğe sahiptir.

Ne yazık ki bu tür ağaçlar, yüksek verimlilikleri sebebiyle sürekli kesilmektedirler. Şu anda soylarının tehdit altında olup olmadığı halen araştırılmaktadır; ancak insanın ihtiyaçları büyüdükçe, muhtemelen tehdit de büyüyecektir.

Tür ile ilgili bazı ilginç fotoğraflar için:

 

 

Balon Çiçeği

Çarkıfelek

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim