COVID-19 Salgını Sürecinde En Çok Güvenilen 8 Kaynaktan Birisi Evrim Ağacı!

COVID-19 Salgını Sürecinde En Çok Güvenilen 8 Kaynaktan Birisi Evrim Ağacı!
1 dakika
3,782 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Uluslararası düzeyde başarıya sahip bir Doğal Dil İşleme ve Yapay Zeka araştırmaları ekibi olan Vircon Group ve Türkiye'nin en önemli gerçeklik analizi platformlarından olan Teyit ortaklığında yapılan bir veri analizine göre, COVID-19 salgını sürecinde insanların en çok güvendiği ve bilgi almak için en sık başvurduğu 8 kaynaktan birisi Evrim Ağacı olarak belirlendi.

Araştırmaya göre, bu süreçte ihtiyaç sahiplerine yardım yapan filantroplar ve doğru bilgi ile bilgi doğrulama platformlar öne çıktı. Yayınlanan raporda şöyle deniyor:

Teyit’in yanı sıra Evrim Ağacı’nın da yanlış bilgileri tespit ederek sosyal medya kullanıcılarıyla paylaşması, doğru bilgi arayışındaki okurların dikkatini çekmiş gözüküyor. İlginç olan, kriz döneminde doğrulama faaliyetlerini artıran medya kuruluşlarının yeterince etkili olamaması. Daha ziyade kamu kurumları Teyit ve Evrim Ağacı’na doğrulama konusunda daha fazla eşlik ediyor. Belediyeler tarafından hazırlanan yanlış bilgiye karşı uyaran videolar, haber ajansları ve haber sitelerinin doğrulama çalışmalarından daha etkili olmuş.

Raporda Evrim Ağacı'nın bu dönemdeki tanınırlığının yükselişi, "COVID-19 kitlesinin ve özellikle hesabını sosyal mecralardan haber alabilmek için yeni açan kitlenin çok daha bilinçlenmesine ve doğru bilgiye değer vermesine" bağlanıyor.

COVID-19 Kitlesi Davranışsal Değişim Analizi

Elbette bir pandemi çok yönlü bir olgu ve dolayısıyla Evrim Ağacı olarak bizim odağımız, konunun bilimsel ve akademik taraflarını okurlarımızla buluşturabilmek. Bu nedenle erişim gücümüz de belirli sınırlara sahip. Ancak bu erişim sınırları dahilinde var gücümüzle çalışmaya ve okurlarımıza en güncel bilimsel verileri aktararak, gerek COVID-19 salgını ile gerekse de bilimin geri kalan bütün alanlarıyla ilgili olarak okurlarımızın bilgi dağarcığını güvenilir bir şekilde genişletmeyi sürdüreceğiz.

Reklamı Kapat

Bu süreçte bize güvendiğiniz için yürekten teşekkür ederiz. Güveninizi boşa çıkarmamak adına gece-gündüz demeden çalışmayı sürdürdüğümüzü biliniz.

Raporun tamamına buradan erişebilirsiniz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 62
 • Muhteşem! 18
 • Umut Verici! 8
 • Bilim Budur! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Grrr... *@$# 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/05/2021 04:18:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8581

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Sağlık
Öğrenme Teorileri
Safsata
Astronot
Eşcinsellik
Genler
Astronomi
Kemik
Uterus
Ekonomi
Teori
Yılan
Biyolojik Antropoloji
Doğa Yasası
Sağlık Personeli
Film
İlaç
Zehirli Mantar
İnsanlık
Yiyecek
Filogenetik
Koaservat
Su
Diş Gelişimi
Wuhan Koronavirüsü
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku