Evrim Ağacı

COVID-19 Salgını Sürecinde En Çok Güvenilen 8 Kaynaktan Birisi Evrim Ağacı!

COVID-19 Salgını Sürecinde En Çok Güvenilen 8 Kaynaktan Birisi Evrim Ağacı!
Tavsiye Makale

Bu bir duyuru makalesidir. Genellikle Evrim Ağacı hakkındaki veya güncel bir konuyla ilgili bilgileri ve/veya gelişmeleri duyurmak amacıyla hazırlanmış içeriklerimizdir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Uluslararası düzeyde başarıya sahip bir Doğal Dil İşleme ve Yapay Zeka araştırmaları ekibi olan Vircon Group ve Türkiye'nin en önemli gerçeklik analizi platformlarından olan Teyit ortaklığında yapılan bir veri analizine göre, COVID-19 salgını sürecinde insanların en çok güvendiği ve bilgi almak için en sık başvurduğu 8 kaynaktan birisi Evrim Ağacı olarak belirlendi.

Araştırmaya göre, bu süreçte ihtiyaç sahiplerine yardım yapan filantroplar ve doğru bilgi ile bilgi doğrulama platformlar öne çıktı. Yayınlanan raporda şöyle deniyor:

Teyit’in yanı sıra Evrim Ağacı’nın da yanlış bilgileri tespit ederek sosyal medya kullanıcılarıyla paylaşması, doğru bilgi arayışındaki okurların dikkatini çekmiş gözüküyor. İlginç olan, kriz döneminde doğrulama faaliyetlerini artıran medya kuruluşlarının yeterince etkili olamaması. Daha ziyade kamu kurumları Teyit ve Evrim Ağacı’na doğrulama konusunda daha fazla eşlik ediyor. Belediyeler tarafından hazırlanan yanlış bilgiye karşı uyaran videolar, haber ajansları ve haber sitelerinin doğrulama çalışmalarından daha etkili olmuş.

Raporda Evrim Ağacı'nın bu dönemdeki tanınırlığının yükselişi, "COVID-19 kitlesinin ve özellikle hesabını sosyal mecralardan haber alabilmek için yeni açan kitlenin çok daha bilinçlenmesine ve doğru bilgiye değer vermesine" bağlanıyor.

COVID-19 Kitlesi Davranışsal Değişim Analizi

Elbette bir pandemi çok yönlü bir olgu ve dolayısıyla Evrim Ağacı olarak bizim odağımız, konunun bilimsel ve akademik taraflarını okurlarımızla buluşturabilmek. Bu nedenle erişim gücümüz de belirli sınırlara sahip. Ancak bu erişim sınırları dahilinde var gücümüzle çalışmaya ve okurlarımıza en güncel bilimsel verileri aktararak, gerek COVID-19 salgını ile gerekse de bilimin geri kalan bütün alanlarıyla ilgili olarak okurlarımızın bilgi dağarcığını güvenilir bir şekilde genişletmeyi sürdüreceğiz.

Bu süreçte bize güvendiğiniz için yürekten teşekkür ederiz. Güveninizi boşa çıkarmamak adına gece-gündüz demeden çalışmayı sürdürdüğümüzü biliniz.

Raporun tamamına buradan erişebilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 15
 • Tebrikler! 47
 • Bilim Budur! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 8
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/06/2020 09:09:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8581

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Biyografi
Fosil
Sahtebilim
Nöron Hücresi
Kamuflaj
Hayvanlar Alemi
Yağ
Deri
Carl Sagan
Sıcaklık
Yavru
Tardigrad
Canlı
Matematik
Doğa Yasası
Evrim
Mit
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Uzay
Teyit
Maske
Ay Ve Dünya
Mühendislik
Entropi
Tüyler
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin bir numaralı aracı şüpheciliktir. Şüpheciliği ışığı, sorgusuz inancı yok eder.”
Mike Huben
Geri Bildirim Gönder