Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Çocukluktaki Hareketsizlik Genç Yetişkinlikte Erken Karaciğer Hasarına Neden Olabilir!

Çocukluktaki Hareketsizlik Genç Yetişkinlikte Erken Karaciğer Hasarına Neden Olabilir! NDTV
2 dakika
183
Tüm Reklamları Kapat

Gut and Liver dergisnde yayınlanan bir araştırma, günde altı saatten fazla hareketsiz kalan çocukların genç yetişkinlik döneminde ciddi yağlı karaciğer hastalığı ve karaciğer sirozu riski önemli ölçüde arttığını gösteriyor.[1] Doğu Finlandiya Üniversitesi'nden başyazar Dr. Andrew Agbaje, hareketsizlik ile karaciğer hasarı arasındaki bu ilişkinin muhtemelen nedensel olduğunu söylüyor. Agbaje şöyle devam ediyor:

Kamuoyu, hareketsizliğin çocukların, ergenlerin ve genç yetişkinlerin sağlığı üzerindeki bu tehlikesinin farkında olmalı. İlerlemiş yağlı karaciğer hastalığı ve karaciğerde ciddi yara izi ve sertleşme olan karaciğer sirozu, gelecekte karaciğer kanseri riskini artırabilir veya karaciğer nakli gerektirebilir.

Yağlı karaciğer hastalığı, karaciğerde zararlı yağ birikimidir. Bu durum alkol tüketiminden kaynaklanmıyorsa ancak metabolik sendromun beş bileşeninden en az biriyle ilişkilendiriliyorsa, metabolik ilişkilendirilmiş steatoz (yağlı) karaciğer hastalığı (MASLD) olarak adlandırılır.

Bu çalışma için Agbaje, Büyük Britanya'da uzun vadeli bir doğum kohortu olan Avon Ebeveynler ve Çocuklar Boylamsal Çalışması (ALSPAC) veya "90'ların Çocukları" adlı çalışmanın verilerini analiz etti. Bu çalışma, 11 ila 24 yaşları arasında 2.684 çocuk ile yapıldı. 17 ve 24 yaşlarında olan çalışma katılımcıları, yağlı karaciğer ve karaciğer yaralanması belirtilerini değerlendirmek için karaciğer ultrason taramasından geçirildi.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar, çalışmadaki çocukların günde ortalama 6 saatlerini oturarak ya da hareketsiz geçirdiklerini, ancak bu sürenin genç yetişkinlik döneminde günde 9 saate çıktığını tespit etti. Çocukluk döneminde günde 6 saat hafif yoğunlukta fiziksel aktivite ile geçirilmiş olduğundan bu durum, hareketsiz geçirilen günde 6 saatin zararlı etkisini nötralize ediyordu.

Günde 6 saatten fazla hareketsiz davranışın her yarım saati için, çocukların 25 yaşından önce yağlı karaciğer hastalığı geliştirme olasılıkları %15 artıyordu. Günde 6 saatten fazla hareketsiz geçirilen sürenin herhangi bir artışı, hafif yoğunlukta fiziksel aktivitede geçirilen sürede karşılık gelen bir azalmaya, dolayısıyla genç yetişkinlik döneminde günde 3 saat daha az fiziksel aktiviteye neden oldu. Ancak, günde 3 saatten fazla hafif yoğunluklu fiziksel aktivitenin her yarım saati, şiddetli yağlı karaciğer hastalığı olasılığını %33 azalttı. Agbaje, bu konuda şöyle söylüyor:

Hafif yoğunluklu fiziksel aktivite süresine karşı hareketsizlik süresindeki bu değişikliğin hastalığın başlaması ve ilerlemesi için zemin hazırladığına inanıyoruz.

MASLD prevalansı, 17 yaşında katılımcıların %2,5'inde ve 24 yaşında katılımcıların %20'sindeydi. Agbaje, bu bulgunun şaşırtıcı olduğunu çünkü MASLD riskinin sadece yedi yılda sekiz kat arttığını ve hastalığın %20 prevalansının genellikle 40'lı yaşların ortalarına kadar görülmeyeceğini belirtti.

MASLD'li 24 yaşındaki katılımcıların yarısının karaciğerde fazla miktarda yağ bulunmaktaydı. Agbaje, Her 40 genç yetişkinden 1’inin karaciğer yaralanması belirtileri gösterdiğini ve her 1.000 genç yetişkinden 3’ünün karaciğer sirozu tanı kriterlerini karşıladığını rapor etti.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak, günde en az 3 saat hafif yoğunluklu fiziksel aktivite ile meşgul olmak, bu erken karaciğer hasarını önlemişti. Günde orta ila şiddetli fiziksel aktivitenin kümülatif her dakikası, 24 yaşında şiddetli MASLD olasılığının biraz daha düşük olmasıyla ilişkilendirilmiş, ancak karaciğer sirozu olasılığının daha düşük olmasıyla ilişkilendirilmemiştir. Agbaje şöyle söylüyor:

Çocukluk döneminde hareketsizliğin yıkıcı sağlık etkilerine karşı en etkili panzehir, çokça reklamı yapılan günde 60 dakikalık orta-şiddetli fiziksel aktivite değildir. Bunun yerine, göz ardı edilen günde 3 ila 4 saatlik hafif yoğunluklu fiziksel aktivite yeterlidir.

Hafif yoğunluklu fiziksel aktiviteye örnek olarak açık hava oyunları, oyun parkında oynamak, köpek gezdirmek, ebeveynlerin ayak işlerini yapmak ya da yürümek ve bisiklete binmek verilebilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ A. O. Agbaje. (2024). Accelerometer-Based Sedentary Time And Physical Activity With Masld And Liver Cirrhosis In 2684 British Adolescents. npj Gut and Liver, sf: 1-13. doi: 10.1038/s44355-024-00002-y. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/06/2024 16:36:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17792

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Çevre
Evrim Tarihi
Diş Hekimi
2019-Ncov
İklim
Karar
Modern
Diş Hekimliği
Nükleer
Cinsel Seçilim
Tohum
Kök Hücre
Damar
Sinirbilim
Hava
Kuantum
Gıda
Roma
Radyoaktif
Tutarlılık
Kadın Doğum
Koaservat
Antropoloji
Safsata
Mars
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Çocukluktaki Hareketsizlik Genç Yetişkinlikte Erken Karaciğer Hasarına Neden Olabilir!. (4 Haziran 2024). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17792
Derin, U. (2024, June 04). Çocukluktaki Hareketsizlik Genç Yetişkinlikte Erken Karaciğer Hasarına Neden Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved June 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17792
U. Derin. “Çocukluktaki Hareketsizlik Genç Yetişkinlikte Erken Karaciğer Hasarına Neden Olabilir!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 04 Jun. 2024, https://evrimagaci.org/s/17792.
Derin, Ufuk. “Çocukluktaki Hareketsizlik Genç Yetişkinlikte Erken Karaciğer Hasarına Neden Olabilir!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, June 04, 2024. https://evrimagaci.org/s/17792.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close