Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Evrim Ağacı olarak Texas'ın Lubbock şehrinde gözlemlediğimiz Strix varia türü baykuş. Kendisi vahşiyaşam rehabilitasyon merkezinde bakım altındaydı. İngilizce barred owl veya hoot owl olarak bilinir. Türkçe çizgili baykuş olarak çevrilmiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Yetişkinler bireyler 40-63 cm boyutları ile iri yapılıdır. Kanat açıklıkları 96-125 cm'i bulabilir. Ağırlıkları 500 g ile 1000 g arasında değişir. Tüyleri açık kahverengi ile gri tonları arasındadır. Boyun bölgesinde dairesel kahverengi çizgiler varken, göğüs kısmında dikey hal alır. Soluk yüz renkleri ve gözleri etrafında halka vardır.

Çizgili baykuş (Strix varia) erişkin birey.
Çizgili baykuş (Strix varia) erişkin birey.
Ashlee Bakırcı-Taylor

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Amerikalı doğa bilimci Benjamin Smith Barton tarafından 1799 yılında tanımlanmıştır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Kuzey Amerika kıtasında endemik bir türdür. Özellikle doğu eyaletlerinde sık rastlanır. Ormanlık ve sık ağaçların olduğu habitatları tercih ederler. Her ne kadar ekolojik olarak "invaziv" (istilacı) tür olarak sınıflandırılsalar da, bizce evrimsel açıdan tutarsız bir tanımdır. Çünkü Homo sapiens başlı başına en invaziv tür değil midir? Hatta bir bakıma bütün canlılık invaziv tür değil midir? Örneğin fotosentezin evrimi ile oksijenden zehirlenen çoğu canlının ölümü gibi. Dolayısıyla evrim dinamiktir ve türler de aynı şekilde dinamik olmak zorundadır.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN Kırmızı Liste bilgileri arasında Asgari Endişe olarak bilinen LC (Least Concern) türler arasındadırlar.

Çizgili baykuş (Strix varia) erişkin birey.
Çizgili baykuş (Strix varia) erişkin birey.
Ashlee Bakırcı-Taylor

Davranış ve Etoloji

Genelde ağaçkakanlar tarafından ağaç deliklerine yuva yaparlar. Bazen de şahinler, kargalar ve sincaplar tarafından terk edilmiş yuvaları kullanabilirler.

Diyet ve Metabolizma

Küçük kuşlar, sürüngenler ve amfibiyenler ile beslenebilirler. Fakat ana diyetleri ufak memelilerdir. Bu türün en önemli avcısı büyük boynuzlu baykuş veya kaplan baykuşu olarak bilinen Bubo virginianus türüdür. Genelde yakın akraba olan Avrasya'daki puhu (Bubo bubo) karşılaştırılır.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Pek çok farklı kültürde baykuş bilgelik, zeka ve mistisizm simgesi olmuştur.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/04/2020 23:42:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7919

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, organize bilgidir. Bilgelik, organize yaşamdır.”
Herbert Spencer
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder