Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Çizgili baykuş (Strix varia)

Çizgili baykuş (Strix varia) Ashlee Bakırcı-Taylor
Strix varia erişkin birey.
2 dakika
1,416
Tüm Reklamları Kapat
Çizgili baykuş
 • Bilimsel Adı Strix varia
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Çizgili baykuş
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Barred owl
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Gözlem Bilgileri

Evrim Ağacı olarak Teksas'ın Lubbock şehrinde gözlemlediğimiz Strix varia türü baykuş. Kendisi yaban hayatı rehabilitasyon merkezinde bakım altındaydı.

Tanım ve Genel Bilgiler

Yetişkinler bireyler 40-63 cm boyutları ile iri yapılıdır. Kanat açıklıkları 96-125 cm'i bulabilir. Ağırlıkları 500 g ile 1000 g arasında değişir. Tüyleri açık kahverengi ile gri tonları arasındadır. Boyun bölgesinde dairesel kahverengi çizgiler varken, göğüs kısmında dikey hal alır. Soluk yüz renkleri ve gözleri etrafında halka vardır.

Çizgili baykuş (Strix varia) erişkin birey.
Çizgili baykuş (Strix varia) erişkin birey.
Ashlee Bakırcı-Taylor

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Amerikalı doğa bilimci Benjamin Smith Barton tarafından 1799 yılında tanımlanmıştır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Kuzey Amerika kıtasında endemik bir türdür. Özellikle doğu eyaletlerinde sık rastlanır. Ormanlık ve sık ağaçların olduğu habitatları tercih ederler. Her ne kadar ekolojik olarak "invaziv" (istilacı) tür olarak sınıflandırılsalar da, bizce evrimsel açıdan tutarsız bir tanımdır. Çünkü Homo sapiens başlı başına en invaziv tür değil midir? Hatta bir bakıma bütün canlılık invaziv tür değil midir? Örneğin fotosentezin evrimi ile oksijenden zehirlenen çoğu canlının ölümü gibi. Dolayısıyla evrim dinamiktir ve türler de aynı şekilde dinamik olmak zorundadır.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN Kırmızı Liste bilgileri arasında Asgari Endişe olarak bilinen LC (Least Concern) türler arasındadırlar.

Çizgili baykuş (Strix varia) erişkin birey.
Çizgili baykuş (Strix varia) erişkin birey.
Ashlee Bakırcı-Taylor

Davranış ve Etoloji

Genelde ağaçkakanlar tarafından ağaç deliklerine yuva yaparlar. Bazen de şahinler, kargalar ve sincaplar tarafından terk edilmiş yuvaları kullanabilirler.

Diyet ve Metabolizma

Küçük kuşlar, sürüngenler ve amfibiyenler ile beslenebilirler. Fakat ana diyetleri ufak memelilerdir. Bu türün en önemli avcısı büyük boynuzlu baykuş veya kaplan baykuşu olarak bilinen Bubo virginianus türüdür. Genelde yakın akraba olan Avrasya'daki puhu (Bubo bubo) karşılaştırılır.

Tüm Reklamları Kapat

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Pek çok farklı kültürde baykuş bilgelik, zeka ve mistisizm simgesi olmuştur.

Etimoloji

İngilizce barred owl veya hoot owl olarak bilinir. Türkçe çizgili baykuş olarak çevrilmiştir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/06/2024 23:23:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7919

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uterus
Göç
Evrenin Genişlemesi
Sağlık Personeli
Fizyoloji
Ara Tür
Deri
Kimyasal Bağ
Allah
Şeker
Lazer
Kalp
İletişim
Tekillik
Doku
Özel Görelilik
Plastik
Primatlar
Diş Hekimliği
Hastalık Yayılımı
Tohum
Karbonhidrat
Yörünge
Doğal
Kamuflaj
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Türkoğlu. Çizgili baykuş (Strix varia). (14 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7919
Türkoğlu, P. (2019, August 14). Çizgili baykuş (Strix varia). Evrim Ağacı. Retrieved June 13, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7919
P. Türkoğlu. “Çizgili baykuş (Strix varia).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 14 Aug. 2019, https://evrimagaci.org/s/7919.
Türkoğlu, Pedram. “Çizgili baykuş (Strix varia).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, August 14, 2019. https://evrimagaci.org/s/7919.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close