Çin'i Sürdürmek İçin Kaç Tane Çin Gerekir?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İnsanlık kaynakları muazzam ve geri döndürülemez bir hızla yok ediyor. Küresel Ayak İzi Ağı’nın yaptığı hesaplamaya göre 2014 yılında gezegenin kaynaklarının tükendiği Dünya Limit Aşım Günü (Earth Overshoot Day) 2014 senesi içerisinde 19 Ağustos 2014 tarihine denk geldi. Yani 2014 yılı içerisinde Dünya'nın sürdürülebilir olması için kullanmamız gereken bütün kaynakları, yılın başlangıcından sadece 8 ay sonra, 19 Ağustos 2014'te tükettik! Bankadan ihtiyaçlar için kredi kullanılması gibi düşünülebilecek bu durumun faizini ise insanlık; kıtlık,toprak kaybı, atmosfere daha fazla karbondioksit salınması ve daha fazla afet olarak ödeyecek.

Buna birkaç farklı şekilde daha bakabiliriz: 19 Ağustos'tan itibaren 2014'ün sonuna kadar Dünya üzerinde kullanılan her kaynak, Dünya'nın normalde ürettiği miktardan fazlasını tüketmemiz anlamına geldi. Bir diğer deyişle, Ağustos ortası ile Aralık sonu arasında tüketilen her bir kaynak, 2015'in ve sonraki yılların kaynaklarından çalmış oluyor. Bir diğer bakış açısı ise şu: 2014 yılı için, Dünya üzerindeki yıllık tüketimin, yıllık üretimi tamamen eşitlediği ve geçmeye başladığı nokta bu sene için 19 Ağustos 2014 oldu. Ve bu tarih, her sene adım adım geri çekiliyor, çünkü çok daha hızlı bir şekilde, çok daha fazla kaynak tüketiyoruz!

Tarih boyunca insanlık doğal kaynakları şehirlerin, yolların yapımı için yiyecek sağlamak ve ürün üretmek için kullandı. İnsan faaliyetleri sonucu oluşan karbondioksit  ise gezegenin bütçesinden kullanılarak absorbe edildi. Ancak 1970 ortalarında kritik bir eşiğe gelindi: İnsanlık gezegenin yerine koyduğundan daha fazla kaynağı tüketmeye başladı.

Küresel Ayak İzi Ağı’nın hesapları gösteriyor ki yenilenebilir ekolojik kaynaklara olan talebimiz günümüzde 1,5 gezegen seviyesinde. Verilere göre yüzyıl ortasında ihtiyaç 2 gezegene çıkacak. Türkiye’nin doğal kaynakları tüketimi ise 1,7 kadar Türkiye gerektiriyor.

2013'te Dünya Limit Aşım Günü 20 Ağustos’u gösteriyordu. Her sene tarihi daha da öne gelen Dünya Limit Aşım günü tehlike çanlarının çaldığını, dünyanın alarm verdiğini gösteriyor.

Yukarıdaki görselden, her bir ülkenin kendisini sürdürebilmesi için, kendisinden kaç taneye ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Örneğin Çin'in üretimi şu andakinin ancak 2.2 katı olsaydı, kendi kendine yetebilecekti. Türkiye'nin doğal kaynakları, şu andakinin 1.7 katını üretebilseydi, Türkiye'nin kaynakları kendi kendine yetebilir olacaktı.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Yeşil Gazete
  2. Footprint Network

İspanya'da Bulunduğu İddia Edilen Deniz Kızı Yalanı!

Felsefe Yolculuğu ve Okulu Uzatmak...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim