CERN Halkaları: Parçacıklar Burada Çarpışıyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Haberlerde, bilim kanallarında, gazete ve dergilerde isimlerini sürekli duyuyoruz. "Büyük Hadron Çarpıştrıcısı" veya "parçacıklar çarpıştırılarak evrenin sıraları araştırılıyor" gibi kalıpları... Bu görselde, sizlere bu sistemlerin kademeli çalışmasını göstermeye çalışacağız.

Görselde gördüğünüz, İsviçre ile Fransa sınırında bulunan CERN'ün içerisinde bulunan parçacık hızlandırıcıların bir krokisidir. En içteki 157 metrelik uzunluğa sahip "hızlandırıcı halka"da parçacıklara ilk yönelim veriliyor. Sonrasında bu parçacıklar, sırasıyla Proton Sinkotronu (628 metre uzunluktadır), Süper Proton Sinkotronu (7 kilometre uzunluktadır) ve sonunda, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (27 kilometre uzunluğundadır) içerisine yönlendirilirler. Bunların her birinde elektromanyetik kuvvetler son derece hassas bir şekilde ayarlanarak bükülme, ışın yoğunlaştırma ve ivmelendirme işlemleri yapılır. 

Aslında bunlar şekilde görüldüğü gibi iç içe değildirler, aralarında mesafeler vardır ve hatta Pozitron Sinkotronu ile hızlandırıcı halka, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın tamamen dışındadır. Ancak parçacıkların kademeli olarak yönlendirildikleri yerler, görselde güzel bir biçimde gösterilmektedir.

Bu sayede CERN'deki araştırmacılar aşırı güçlü parçacık hızlandırıcılarıyla deneyler yapabilmekte ve Evren'in sırlarını daha derinlemesine araştırabilmektedirler.

 

Kaynak: Northwestern University

Çıplak Kuyruksuz Maymun: İnsan

Dünya'nın En Hafif Katısı: Grafen Aerojel

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim