Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Haberlerde, bilim kanallarında, gazete ve dergilerde isimlerini sürekli duyuyoruz. "Büyük Hadron Çarpıştrıcısı" veya "parçacıklar çarpıştırılarak evrenin sıraları araştırılıyor" gibi kalıpları... Bu görselde, sizlere bu sistemlerin kademeli çalışmasını göstermeye çalışacağız.

Görselde gördüğünüz, İsviçre ile Fransa sınırında bulunan CERN'ün içerisinde bulunan parçacık hızlandırıcıların bir krokisidir. En içteki 157 metrelik uzunluğa sahip "hızlandırıcı halka"da parçacıklara ilk yönelim veriliyor. Sonrasında bu parçacıklar, sırasıyla Proton Sinkotronu (628 metre uzunluktadır), Süper Proton Sinkotronu (7 kilometre uzunluktadır) ve sonunda, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (27 kilometre uzunluğundadır) içerisine yönlendirilirler. Bunların her birinde elektromanyetik kuvvetler son derece hassas bir şekilde ayarlanarak bükülme, ışın yoğunlaştırma ve ivmelendirme işlemleri yapılır. 

Aslında bunlar şekilde görüldüğü gibi iç içe değildirler, aralarında mesafeler vardır ve hatta Pozitron Sinkotronu ile hızlandırıcı halka, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın tamamen dışındadır. Ancak parçacıkların kademeli olarak yönlendirildikleri yerler, görselde güzel bir biçimde gösterilmektedir.

Bu sayede CERN'deki araştırmacılar aşırı güçlü parçacık hızlandırıcılarıyla deneyler yapabilmekte ve Evren'in sırlarını daha derinlemesine araştırabilmektedirler.

 

Kaynak: Northwestern University

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/12/2019 14:52:34 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1127

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yeterince gelişmiş bir teknoloji, sihirden ayırt edilemez.”
Arthur C. Clarke
Geri Bildirim Gönder