Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Buzdağı, dev bir buz parçasının bir buzuldan koparak denize düşmesiyle oluşan yığındır. İngilizcede buzdağı anlamına gelen "iceberg" sözcüğü, Flemenkçedeki "ijsberg" sözcüğünden türetilmiştir. Bu, kalıbın tam anlamıyla "buzdan tepe" demektir.

Buzdağları, tuzlu sudan oluşmaz; tamamen tatlı su içeriklidir. Hatta buzdağları içerisindeki su öylesine saftır ki, birçok bölgede bu buzların kırılmasından elde edilen su, doğrudan yemek yapımında kullanılır.

Kuzey Yarımküre'deki buzdağlarının büyük bir kısmı, Grönland'daki buzullardan koparak oluşmuştur. Bunlar, genellikle Atlas Okyanusu'nun kuzeyi boyunca güneye doğru sürüklenirler. Güney Yarımküre'deki buzdağlarının büyük bir kısmıysa, Antarktika kıtasından koparak oluşur. 

Hemen merakınızı giderelim: gerçekten de "buzdağının görünen yüzü" deyimi doğru ve isabetlidir. Genellikle, ortalamada, buzdağlarının sadece 10'da 1'i su yüzeyinde kalır. 

Ayrıca Titanic isimli transatlantiğin başına gelenler ders olmalıdır. Zira buzdağlarının buzullardan kırılması sırasında oluşan sivri uçları, dev kütleleri dolayısıyla bir çarpışmada rahatlıkla metali paramparça ederek geçebilir. Ne yazık ki Titanic'in çarptığı buzdağının suyun altında olduğu düşünülmektedir; dolayısıyla başlarına geleni görememişlerdir. Böyle bir buzdağına tam süratle çarpan Titanic, çok kısa sürede ve hızla batmıştır ve olay, 1500'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır. 

Bu olaydan ders çıkaran ABD, 1900'lerin ortasından itibaren Amerikan Ulusal Buz Merkezi aracılığıyla 500 metrekareden büyük tüm buzdağlarını takibe almıştır. Buzdağları üzerinde yapılan araştırmalar, sadece gemilerimizi kurtarmakla kalmaz; aynı zamanda iklim değişimi hakkında çok önemli bilgiler elde etmemizi sağlar. Dahası, biyologlar buzdağları üzerinde çalışarak bu yapıların canlılığa nasıl etkileri olduğunu anlamaya çalışır. 

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • N. Geographic. (2010). National Geographic Answer Book: Fast Facts About Our World. ISBN: 1426203454. Yayınevi: National Geographic.
 • NSIDC. Quick Facts On Icebergs. (2019, Temmuz 30). Alındığı Tarih: 30 Temmuz 2019. Alındığı Yer: NSIDC | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/04/2020 09:26:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3296

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyolojik zekanın son derece kısa ömürlü olduğu kanaatindeyim. Eğer ki bir gün yapay zeka ile yüzleşirsek o, yapısı gereği biyoloji-ötesinde olacaktır.”
Martin Rees
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder