Buzdağı Nedir?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Buzdağı, dev bir buz parçasının bir buzuldan koparak denize düşmesiyle oluşan yığındır. İngilizcede buzdağı anlamına gelen "iceberg" sözcüğü, Flemenkçedeki "ijsberg" sözcüğünden türetilmiştir. Bu, kalıbın tam anlamıyla "buzdan tepe" demektir.

Buzdağları, tuzlu sudan oluşmaz; tamamen tatlı su içeriklidir. Hatta buzdağları içerisindeki su öylesine saftır ki, birçok bölgede bu buzların kırılmasından elde edilen su, doğrudan yemek yapımında kullanılır.

Kuzey Yarımküre'deki buzdağlarının büyük bir kısmı, Grönland'daki buzullardan koparak oluşmuştur. Bunlar, genellikle Atlas Okyanusu'nun kuzeyi boyunca güneye doğru sürüklenirler. Güney Yarımküre'deki buzdağlarının büyük bir kısmıysa, Antarktika kıtasından koparak oluşur. 

Hemen merakınızı giderelim: gerçekten de "buzdağının görünen yüzü" deyimi doğru ve isabetlidir. Genellikle, ortalamada, buzdağlarının sadece 10'da 1'i su yüzeyinde kalır. 

Ayrıca Titanic isimli transatlantiğin başına gelenler ders olmalıdır. Zira buzdağlarının buzullardan kırılması sırasında oluşan sivri uçları, dev kütleleri dolayısıyla bir çarpışmada rahatlıkla metali paramparça ederek geçebilir. Ne yazık ki Titanic'in çarptığı buzdağının suyun altında olduğu düşünülmektedir; dolayısıyla başlarına geleni görememişlerdir. Böyle bir buzdağına tam süratle çarpan Titanic, çok kısa sürede ve hızla batmıştır ve olay, 1500'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır. 

Bu olaydan ders çıkaran ABD, 1900'lerin ortasından itibaren Amerikan Ulusal Buz Merkezi aracılığıyla 500 metrekareden büyük tüm buzdağlarını takibe almıştır. Buzdağları üzerinde yapılan araştırmalar, sadece gemilerimizi kurtarmakla kalmaz; aynı zamanda iklim değişimi hakkında çok önemli bilgiler elde etmemizi sağlar. Dahası, biyologlar buzdağları üzerinde çalışarak bu yapıların canlılığa nasıl etkileri olduğunu anlamaya çalışır. 

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Answer Book, National Geographic, sf: 121
  2. ABD Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi

Gergedan Böceğini Süren Kurbağa

Evrim, Kıta Hareketi, İklim Değişimi Gibi Yavaş ve Uzun Süreçleri Anlamakta Neden Zorlanıyoruz?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder