Buz Kovası Mücadelesi Şu Ana Kadar 13 Milyon Dolar Bağış Toplamayı Başardı!
Buz Kovası Mücadelesi Şu Ana Kadar 13 Milyon Dolar Bağış Toplamayı Başardı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bill Gates, Lebron James ve hatta Wisconsin eyaleti valisi Scott Walker (ve Evrim Ağacı) pek fazla ortak noktaya sahip değiller. Ancak hepsi, ALS hastalığına yönelik araştırmalara destek olmak için yakın zamanlarda başlarından aşağı buz döktüler. Evet, muhtemelen Facebook'taki diğer yüzlerce insanla birlikte bu çılgın ekip iyi bir amaç için buzlar içerisinde titredikleri viral videolarını internete yüklediler. Farkındalık yaratmak için bu kişilerin çabası (toplamda sadece bu konuda 1.2 milyon video yüklendi!) ve bu çabanın karşılığını aldığı (toplamda 13.3 milyon dolar toplandı!) tartışmasız!

Ancak bu yeterli değil. Çünkü Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin (NIH) başkanı Dr. Francis Collins'in bildirdiğine göre, artan enflasyonla birlikte federal bütçe kısıntıları dolayısıyla kurumlarının alım gücü %25 oranında azaldı. Bunun ALS ile ne ilgisi var? Şöyle: Amerikan ALS Derneği'ne göre Ulusal Sağlık Enstitüleri ALS araştırmalarına fon sağlayan Dünya'daki tek kurum. Ancak 2014 senesinde NIH'in bütçesi %5.1 oranında azaltılınca, 31.2 milyar dolarlık bütçeleri şu anda 30.5 milyar dolara indi.

Bir diğer şekilde izah edelim: 1 aydır yoğun olarak süren ve milyarderleri, medya devlerini ve ünlüleri bile içine alan kampanyanın getirdiği 13.3 milyon dolar, NIH'ın 1 ayda kaybettiği paranın sadece %1.24'ünü karşılamaya yetiyor. 

 

Kaynak: HuffingtonPost

133 Yıl Arayla İki Orion Nebulası Fotoğrafı

Yılanlarda Zehir Nasıl Evrimleşti?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder