Evrim Ağacı

Buz Kovası Mücadelesi Şu Ana Kadar 13 Milyon Dolar Bağış Toplamayı Başardı!

Buz Kovası Mücadelesi Şu Ana Kadar 13 Milyon Dolar Bağış Toplamayı Başardı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bill Gates, Lebron James ve hatta Wisconsin eyaleti valisi Scott Walker (ve Evrim Ağacı) pek fazla ortak noktaya sahip değiller. Ancak hepsi, ALS hastalığına yönelik araştırmalara destek olmak için yakın zamanlarda başlarından aşağı buz döktüler. Evet, muhtemelen Facebook'taki diğer yüzlerce insanla birlikte bu çılgın ekip iyi bir amaç için buzlar içerisinde titredikleri viral videolarını internete yüklediler. Farkındalık yaratmak için bu kişilerin çabası (toplamda sadece bu konuda 1.2 milyon video yüklendi!) ve bu çabanın karşılığını aldığı (toplamda 13.3 milyon dolar toplandı!) tartışmasız!

Ancak bu yeterli değil. Çünkü Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin (NIH) başkanı Dr. Francis Collins'in bildirdiğine göre, artan enflasyonla birlikte federal bütçe kısıntıları dolayısıyla kurumlarının alım gücü %25 oranında azaldı. Bunun ALS ile ne ilgisi var? Şöyle: Amerikan ALS Derneği'ne göre Ulusal Sağlık Enstitüleri ALS araştırmalarına fon sağlayan Dünya'daki tek kurum. Ancak 2014 senesinde NIH'in bütçesi %5.1 oranında azaltılınca, 31.2 milyar dolarlık bütçeleri şu anda 30.5 milyar dolara indi.

Bir diğer şekilde izah edelim: 1 aydır yoğun olarak süren ve milyarderleri, medya devlerini ve ünlüleri bile içine alan kampanyanın getirdiği 13.3 milyon dolar, NIH'ın 1 ayda kaybettiği paranın sadece %1.24'ünü karşılamaya yetiyor. 

 

Kaynak: HuffingtonPost

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2020 07:15:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2573

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Su
Yeme
Hamilelik
Makroevrim
Okyanus
Astronomi
Goril
Maskeler
Sanat
Sosyal
Cinsiyet
Güve
Beslenme Biçimi
Mikroevrim
Richard Dawkins
Renk
Nöron Hücresi
Hafıza
Nükleotit
Antropoloji
İnsan Evrimi
Biyoloji
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Bebek
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gizemlerin sınırındayım ve perde her geçen gün biraz daha aralanıyor.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder