Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Love Bombing

Love Bombing nedir, nasıl nasıl korunur?

Love Bombing Pinterest
Bağ sorunu.
2 dakika
1,228
 • Blog Yazısı
Blog Yazısı
Tüm Reklamları Kapat

Hiçbir insanla çok kısa bir sürede aşırı yakın olduğunuzu düşündünüz mü? Veya biriyle aranızdaki ilişkinin çok hızlı ilerlediğini hissettiniz mi?

İşte bugünkü konumuz love bombing diğer tabiriyle Aşk-sevgi bombardımanı.

İlk olarak konumuza love bombing'in ne olduğunu açıklayarak sizi konuya davet edelim.

Tüm Reklamları Kapat

Love bombing: duygusal manipülasyon yöntemlerinden biridir. Manipüle eden kişi karşıdakine abartılı, sevgi ve ilgi vermektedir, bu sadece romantik durumlar için geçerli değildir. Love bombing yapan kişi karşıdaki kişinin zaaflarını manipüle ederek kendisine çeker ve "Seninle ileride...", "Seni anlıyorum.", "Sana değer veriyorum." Gibi masum gözüken cümleleri kullanır. Böyle dediğimizde içinizden "Buna kanılır mı?" gibi şeyler söyleyebilirsiniz. Love bombing veya duygusal manipülasyona maruz kalmış insanlar dediklerimi biraz daha iyi anlayacaktır. Anlattığımda Love Bombing ne kadar dışarıdan bariz anlaşılabilir gibi duruyorsa da öyle değil, kişi bunu anlayamayabilir, sorunu kendinde arayabilir. Love bombing yapan kişi karşıdakinin güvenini ve sevgisini kazandıktan sonra darbeleri atmaya başlayacaktır.

Love bombing yapan kişi aşırı jestleriyle karşıdaki kişiyi "borçlu" hissettirecektir. Manipüle edilen kişi de "Bana çok değer veriyor ve sürekli yardım ediyor ona borçluyum." Düşüncesine girecektir. Bu düşünceye giren kişi kontrolü zamanla Love Bombing yapana devredecektir. Bu da manipülatörlerin işine gelen bir durumdur.

İnsanlar övülmeyi, beğenilmeyi sever. Biri size kısa aralıklarla sürekli "sonsuz sevgisini" ifade ediyorsa, "ne kadar mükemmel" olduğunuzu söylüyorsa orada bir oturup düşünmeniz lazım. Bu kişinin gerçekten amacı size iltifat etmek mi? Bunları beyninizde değerlendirmeniz gerekli. "Sen dışında kimseyi istemiyorum." Kısa bir süre içerisinde bu cümleleri kullanan birinin duyguları gerçek mi? Bunu sorgulamalısınız. Bu cümleleri kullanıp sizi gerçekten seven bir insan elbette olabilir, her sevgi sözü manipülasyon değildir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta karşınızdaki kişi sürekli size böyle ithamlarda bulunup aşırı, uç davranma durumu yaşıyor mu? Kişi sadece onunla mı vakit geçirmenizi istiyor, farklı kişilerle konuştuğunuzda, vakit geçirdiğinizde somurtuyor mu? "Sadece ikimiz birbirimize yeteriz, başka kimseye ihtiyacımız yok." Bu cümle üzerinden örnek verelim. İlk bakıldığında destekleyici ve sevgi dolu gibi gözükse de oldukça tehlikeli bir cümledir. Manipülatörler bu tür cümlelerle kişileri kendilerine çekip onlar üzerinde kontrolü sağlamaya çalışır, başka kişilerle vakit geçirmelerini kişinin üzerinde kurduğu kontrolün bozulacağını düşündüklerinden istemeyebilirler. Love bombing'de de durum böyle.

Her şey çok hızlı ilerliyorsa kendinize "Bu normal mi?" sorusunu sormakta fayda var. Unutmayın ki sağlıklı ilişkiler suçlu, ezilmiş, borçlu hissettirmez. Kendinizi kötü hissettiren bir ilişki varsa kendiniz için en iyisini yapın. Çünkü en değerli sizsiniz!

Okundu Olarak İşaretle
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Raporla
Mantık Hatası Bildir
Yukarı Zıpla
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/06/2024 08:03:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13096

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uterus
Göç
Evrenin Genişlemesi
Sağlık Personeli
Fizyoloji
Ara Tür
Deri
Kimyasal Bağ
Allah
Şeker
Lazer
Kalp
İletişim
Tekillik
Doku
Özel Görelilik
Plastik
Primatlar
Diş Hekimliği
Hastalık Yayılımı
Tohum
Karbonhidrat
Yörünge
Doğal
Kamuflaj
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close