Evrim Ağacı

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu yazı, Cinsiyetler, Üreme ve Cinsellik yazı dizisinin 34. yazısıdır. Dizinin ilk yazısına gitmek için buraya, dizideki tüm yazıları görmek için buraya tıklayınız. Yazı dizileri, EA Akademi'nin bir parçasıdır.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

Kimi sosyal olarak içer, kimi unutmak için içer, kimi açılmak için içer, kimi içmek için içer. Kimi sınırını bilir, kimi ise dağılana kadar durdurulamaz. Ancak ne olursa olsun, alkol tüketen herkes, tuhaf etkilerini fark etmiştir. İşte bu hislerin "bilim" tarafında neler var? Alkol, cinsel dürtüleri nasıl etkiliyor? Alkol tüketimi, ilişkilerin başlangıcı için faydalı bir araç mı? Sosyal bariyerleri yıkmakta önemli bir parça mı? 

Alkol ile cinsellik arasındaki ilişki oldukça şaşırtıcıdır: Çünkü alkol, aslında cinsel fizyolojiyi baskılayan bir özelliktedir. Aşağıdaki görselde de gösterildiği gibi, cinsel organları daha aktif çalışmasını sağlayan penis sertleşmesi ve vajina ıslanması gibi fizyolojik değişimleri engeller.

Bira Gözlüğü. Görselin orijinalindeki cinsiyetçi terminolojiye ve görsellere yer verilmemiştir.
Bira Gözlüğü. Görselin orijinalindeki cinsiyetçi terminolojiye ve görsellere yer verilmemiştir.
Visually

Ancak alkol, aynı zamanda psikolojik baskılayıcıların önüne geçmektedir. Daha ilk birkaç yudumdan itibaren dert ve tasayı azaltması, cesareti arttırması, kontrolü yitirmenize neden olması ve daha nicesi... İşte bu durum, eğer ki fizyolojik sınırlandırmaları aşacak olursa, cinsel dürtüde artışa neden olabilmektedir.

Örneğin yukarıdaki görselde sözü edilen "bira gözlüğü" kavramı, alkol tüketen insanların cinsel ilişkiye girmek konusundaki kriterlerinin gevşediğine işaret etmek için kullanılmaktadır. Bu durum, alkolün cinsel ilişkinin yolunu açtığını gösterse de, aynı zamanda riskli cinsel davranışlar olarak tanımlanan korunmasız seks, tecavüz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi sorunların da önünü açtığı unutulmamalıdır. Bu konuda 2009 yılında yapılan bir çalışmada, alkol tüketimi sonrasında erkeklerin aynı kadınları alkol tüketimi öncesine göre daha çekici bulduğu; ancak yaşlarını tahmin etme konusundaki başarılarında herhangi bir değişim olmadığı (dolayısıyla alkol tüketiminin gençlik algısını doğrudan etkilemediği) gösterilmiştir.

İnsanlarda sekse giden yolun çoğu zaman öncelikle sosyal ilişkilerden geçtiği düşünülecek olursa, alkolün fizyolojik baskıları artırma ile psikolojik baskıları azaltma yönündeki etkisinin bu dinamiğe etkisi daha rahat anlaşılabilir. Eğer biri sosyal olarak aktifse, muhtemelen alkole de ihtiyaç duymaksızın cinsel ilişkiler yaşayabilecektir. Öte yandan sosyal ilişkilerde sorunlar çeken (anksiyete, utanma, içe kapanıklık, vb.) kişiler için bir miktar alkol gevşetici olabilir.

Ne var ki sorun, birçok kişinin alkolün yarattığı psikolojik gevşemeyi art niyetli bir şekilde kullanmasıyla başlamaktadır. Birkaç kadeh alkol kendinizi daha özgür ifade etmenizi sağlayabilir. Fakat alkolü, cinsel yakınlık hissettiğiniz birinin özdenetim mekanizmalarını kırmak için kullanıyorsanız, bu tecavüz kapsamına girmektedir. Buna, uyuşturucu madde ile yapılan tecavüz denmektedir. Yani alkolün devreye girdiği durumlarda sosyal ilişkilerden cinsel ilişkiye giden yol son derece çetrefilli ve hukuki olarak tehlikelidir. Bu nedenle alkol tüketen kişiler çok dikkatli olmalıdırlar.

Unutmamak gerekiyor ki alkol bir çeşit depresan maddedir. Alkol tüketen kişiler, sonrasında kendilerini iyi hissetmezler, çünkü vücut fonksiyonları yavaşlamıştır. Dolayısıyla sosyal çevrelerde alkol tüketimi mutluluk ve rahatlık gibi hisleri artırsa da, birçok durumda öfke ve depresyon gibi duyguları da tetikleyerek hatalı kararlar alınmasına neden olabilir. Hele ki alkolün etkisiyle denge, muhakeme, koordinasyon gibi özellikler de olumsuz etkilendiği için, çok tehlikeli sonuçlar doğabilmektedir. Bu nedenle çok kontrollü ve dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.

Erkeklerde Alkol ve Seks

Erkeklerin cinsel davranışı alkol tüketiminden fazlasıyla etkilenmektedir. Birkaç çalışmada aksi yönde kanıtlar da bulunmuş olsa da, bugüne kadar yapılan akademik çalışmaların büyük bir kısmında, alkol tüketiminin hem kronik, hem de akut olarak testosteron üretimini olumsuz etkilediği gösterilmiştir. Bunun nedeninin, alkolün karaciğer ve testis hücrelerindeki NAD+/NADH dengesini bozması olduğu düşünülmektedir. Testosteron salgılanabilmesi için NAD+ gerekmektedir ve dolayısıyla alkol, testoesteron üretimini baskılamaktadır.

Testosteron üretimine bağlı olarak erkeklerin cinsel isteği ve fiziksel uyarılma hali de olumsuz etkilenmektedir. Yapılan çalışmalarda, alkol tüketimi artışının erkeklerde masturbasyon sırasında gösterilen performansı azalttığı gösterilmiştir. Bunu ölçmek için, yukarıdaki görselde de sözünü ettiğimiz kan alkol konsantrasyonu ve boşalma süresine bakılmıştır. Alkol tüketimi arttıkça, cinsel istek ve cinsel tatmin azalmaktadır; orgazm şiddeti zayıflamaktadır ve orgazma ulaşma süresi artmaktadır.

Kadınlarda Alkol ve Seks

Alkolün kadınlarda cinsel isteği nasıl değiştirdiği konusunda henüz net sonuçlar bulunmamaktadır ve araştırma sonuçları karışık yanıtlar vermektedir. Bazı çalışmalar, alkolün kadınlarda cinsel isteği artırıyor olabileceğini gösterse de, bazı diğer çalışmalarda bu isteği körelttiğini gösteren bulgulara ulaşılmıştır. Örneğin 2016 yılında yapılan bir çalışma, alkol tüketiminin hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel isteği körelttiğini göstermiştir.

İlginç bir şekilde kadınlarda alkol tüketimi testosteron ve estradiyol oranlarını artırmaktadır. Testosteron, kadınlarda cinsel isteği kısmen kontrol ettiği için, bu artış, erkeklerin aksine kadınlarda cinsel isteğin alkolle birlikte artmasını açıklayabilir.

Kadınların alkolden daha şiddetli ve hızlı etkilendiği de bilinmektedir. Bunun ana sebebi, kadınlarda vücut yağı oranının daha yüksek, su oranının daha düşük olmasıdır. Dahası, kadınların vücudunda alkol daha yavaş işlenir ve bu nedenle alkolün etkisi altında kaldıkları süre uzar. Yapılan çalışmalar, kadınların erkeklere göre alkol etkisinde %33 daha uzun kaldığını göstermektedir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 5
 • Tebrikler! 27
 • Bilim Budur! 9
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Güldürdü 2
 • İnanılmaz 5
 • Umut Verici! 6
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 2
 • Korkutucu! 2

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2020 04:35:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3572

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Okyanus
Viral Enfeksiyon
Enerji
Sinir
Yılan
Homeostasis
Sahtebilim
Kanser Tedavisi
Değişim
Makroevrim
Kitap
Uçuş
Balıklar
Epigenetik
Hekim
Öğrenme Alanı
Evrimsel Biyoloji
Genler
Nasa
İlaç
Öğrenme
Goril
Konuşma
Covıd-19
Adaptasyon
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her üniversite öğrencisinin içinde biraz 'Dünya'yı kurtaracağım!' fikri vardır. Bilmenizi isterim ki, tek bir kişiyi kurtarmanız bile yeterlidir. O tek kişi, kendiniz olsanız bile...”
Bir Antropoloji Profesörü
Geri Bildirim Gönder