Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Bira Gözlüğü: Alkol Tüketimi Cinselliği Nasıl Etkiliyor?

Bira Gözlüğü: Alkol Tüketimi Cinselliği Nasıl Etkiliyor? Vice
4 dakika
121,444
Evrim Ağacı Akademi: Cinsiyetler, Üreme ve Cinsellik Yazı Dizisi

Bu yazı, Cinsiyetler, Üreme ve Cinsellik yazı dizisinin 36. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Cinsiyetlerin Evrimi: Cinsiyetler Neden, Ne Zaman, Nasıl Evrimleşti?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Kimi sosyal olarak içer, kimi unutmak için içer, kimi açılmak için içer, kimi içmek için içer. Kimi sınırını bilir, kimi ise dağılana kadar durdurulamaz. Ancak ne olursa olsun, alkol tüketen herkes, tuhaf etkilerini fark etmiştir. İşte bu hislerin "bilim" tarafında neler var? Alkol, cinsel dürtüleri nasıl etkiliyor? Alkol tüketimi, ilişkilerin başlangıcı için faydalı bir araç mı? Sosyal bariyerleri yıkmakta önemli bir parça mı? 

Alkol ile cinsellik arasındaki ilişki oldukça şaşırtıcıdır: Çünkü alkol, aslında cinsel fizyolojiyi baskılayan bir özelliktedir. Aşağıdaki görselde de gösterildiği gibi, cinsel organları daha aktif çalışmasını sağlayan penis sertleşmesi ve vajina ıslanması gibi fizyolojik değişimleri engeller.

Bira Gözlüğü. Görselin orijinalindeki cinsiyetçi terminolojiye ve görsellere yer verilmemiştir.
Bira Gözlüğü. Görselin orijinalindeki cinsiyetçi terminolojiye ve görsellere yer verilmemiştir.
Visually

Ancak alkol, aynı zamanda psikolojik baskılayıcıların önüne geçmektedir. Daha ilk birkaç yudumdan itibaren dert ve tasayı azaltması, cesareti arttırması, kontrolü yitirmenize neden olması ve daha nicesi... İşte bu durum, eğer ki fizyolojik sınırlandırmaları aşacak olursa, cinsel dürtüde artışa neden olabilmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin yukarıdaki görselde sözü edilen "bira gözlüğü" kavramı, alkol tüketen insanların cinsel ilişkiye girmek konusundaki kriterlerinin gevşediğine işaret etmek için kullanılmaktadır. Bu durum, alkolün cinsel ilişkinin yolunu açtığını gösterse de, aynı zamanda riskli cinsel davranışlar olarak tanımlanan korunmasız seks, tecavüz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi sorunların da önünü açtığı unutulmamalıdır. Bu konuda 2009 yılında yapılan bir çalışmada, alkol tüketimi sonrasında erkeklerin aynı kadınları alkol tüketimi öncesine göre daha çekici bulduğu; ancak yaşlarını tahmin etme konusundaki başarılarında herhangi bir değişim olmadığı (dolayısıyla alkol tüketiminin gençlik algısını doğrudan etkilemediği) gösterilmiştir.

İnsanlarda sekse giden yolun çoğu zaman öncelikle sosyal ilişkilerden geçtiği düşünülecek olursa, alkolün fizyolojik baskıları artırma ile psikolojik baskıları azaltma yönündeki etkisinin bu dinamiğe etkisi daha rahat anlaşılabilir. Eğer biri sosyal olarak aktifse, muhtemelen alkole de ihtiyaç duymaksızın cinsel ilişkiler yaşayabilecektir. Öte yandan sosyal ilişkilerde sorunlar çeken (anksiyete, utanma, içe kapanıklık, vb.) kişiler için bir miktar alkol gevşetici olabilir.

Ne var ki sorun, birçok kişinin alkolün yarattığı psikolojik gevşemeyi art niyetli bir şekilde kullanmasıyla başlamaktadır. Birkaç kadeh alkol kendinizi daha özgür ifade etmenizi sağlayabilir. Fakat alkolü, cinsel yakınlık hissettiğiniz birinin özdenetim mekanizmalarını kırmak için kullanıyorsanız, bu tecavüz kapsamına girmektedir. Buna, uyuşturucu madde ile yapılan tecavüz denmektedir. Yani alkolün devreye girdiği durumlarda sosyal ilişkilerden cinsel ilişkiye giden yol son derece çetrefilli ve hukuki olarak tehlikelidir. Bu nedenle alkol tüketen kişiler çok dikkatli olmalıdırlar.

Unutmamak gerekiyor ki alkol bir çeşit depresan maddedir. Alkol tüketen kişiler, sonrasında kendilerini iyi hissetmezler, çünkü vücut fonksiyonları yavaşlamıştır. Dolayısıyla sosyal çevrelerde alkol tüketimi mutluluk ve rahatlık gibi hisleri artırsa da, birçok durumda öfke ve depresyon gibi duyguları da tetikleyerek hatalı kararlar alınmasına neden olabilir. Hele ki alkolün etkisiyle denge, muhakeme, koordinasyon gibi özellikler de olumsuz etkilendiği için, çok tehlikeli sonuçlar doğabilmektedir. Bu nedenle çok kontrollü ve dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.

Tüm Reklamları Kapat

Erkeklerde Alkol ve Seks

Erkeklerin cinsel davranışı alkol tüketiminden fazlasıyla etkilenmektedir. Birkaç çalışmada aksi yönde kanıtlar da bulunmuş olsa da, bugüne kadar yapılan akademik çalışmaların büyük bir kısmında, alkol tüketiminin hem kronik, hem de akut olarak testosteron üretimini olumsuz etkilediği gösterilmiştir. Bunun nedeninin, alkolün karaciğer ve testis hücrelerindeki NAD+/NADH dengesini bozması olduğu düşünülmektedir. Testosteron salgılanabilmesi için NAD+ gerekmektedir ve dolayısıyla alkol, testoesteron üretimini baskılamaktadır.

Testosteron üretimine bağlı olarak erkeklerin cinsel isteği ve fiziksel uyarılma hali de olumsuz etkilenmektedir. Yapılan çalışmalarda, alkol tüketimi artışının erkeklerde masturbasyon sırasında gösterilen performansı azalttığı gösterilmiştir. Bunu ölçmek için, yukarıdaki görselde de sözünü ettiğimiz kan alkol konsantrasyonu ve boşalma süresine bakılmıştır. Alkol tüketimi arttıkça, cinsel istek ve cinsel tatmin azalmaktadır; orgazm şiddeti zayıflamaktadır ve orgazma ulaşma süresi artmaktadır.

Kadınlarda Alkol ve Seks

Alkolün kadınlarda cinsel isteği nasıl değiştirdiği konusunda henüz net sonuçlar bulunmamaktadır ve araştırma sonuçları karışık yanıtlar vermektedir. Bazı çalışmalar, alkolün kadınlarda cinsel isteği artırıyor olabileceğini gösterse de, bazı diğer çalışmalarda bu isteği körelttiğini gösteren bulgulara ulaşılmıştır. Örneğin 2016 yılında yapılan bir çalışma, alkol tüketiminin hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel isteği körelttiğini göstermiştir.

İlginç bir şekilde kadınlarda alkol tüketimi testosteron ve estradiyol oranlarını artırmaktadır. Testosteron, kadınlarda cinsel isteği kısmen kontrol ettiği için, bu artış, erkeklerin aksine kadınlarda cinsel isteğin alkolle birlikte artmasını açıklayabilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kadınların alkolden daha şiddetli ve hızlı etkilendiği de bilinmektedir. Bunun ana sebebi, kadınlarda vücut yağı oranının daha yüksek, su oranının daha düşük olmasıdır. Dahası, kadınların vücudunda alkol daha yavaş işlenir ve bu nedenle alkolün etkisi altında kaldıkları süre uzar. Yapılan çalışmalar, kadınların erkeklere göre alkol etkisinde %33 daha uzun kaldığını göstermektedir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Cinsiyetler, Üreme ve Cinsellik Yazı Dizisi

Bu yazı, Cinsiyetler, Üreme ve Cinsellik yazı dizisinin 36. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Cinsiyetlerin Evrimi: Cinsiyetler Neden, Ne Zaman, Nasıl Evrimleşti?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
51
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 52
 • Bilim Budur! 16
 • İnanılmaz 15
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 13
 • Merak Uyandırıcı! 13
 • Muhteşem! 11
 • Umut Verici! 6
 • Korkutucu! 5
 • Güldürdü 3
 • İğrenç! 3
 • Grrr... *@$# 2
 • Üzücü! 1
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/06/2024 19:27:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3572

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sosyal Mesafelendirme
İstatistik
Böcek
Kütleçekimi
Hastalık Kontrolü
Koaservat
Albert Einstein
Kimya
Yüksek
Yapay
Genel Halk
Kan
Dalga Boyu
Eşcinsellik
Santigrat Derece
Nörobiyoloji
Fil
Gözlem
İngiltere
Beslenme Bilimi
Bitkiler
Hindistan
Şeker
Nanoteknoloji
Obezite
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Bira Gözlüğü: Alkol Tüketimi Cinselliği Nasıl Etkiliyor?. (25 Haziran 2015). Alındığı Tarih: 15 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3572
Bakırcı, Ç. M. (2015, June 25). Bira Gözlüğü: Alkol Tüketimi Cinselliği Nasıl Etkiliyor?. Evrim Ağacı. Retrieved June 15, 2024. from https://evrimagaci.org/s/3572
Ç. M. Bakırcı. “Bira Gözlüğü: Alkol Tüketimi Cinselliği Nasıl Etkiliyor?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 25 Jun. 2015, https://evrimagaci.org/s/3572.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Bira Gözlüğü: Alkol Tüketimi Cinselliği Nasıl Etkiliyor?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 25, 2015. https://evrimagaci.org/s/3572.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close