Bira Gözlüğü: Alkol Tüketimi Cinselliği Nasıl Etkiliyor?

Bira Gözlüğü: Alkol Tüketimi Cinselliği Nasıl Etkiliyor? Vice
 NeşeAbbak Görsel Düzenleme Neşe Abbak ŞuleÖlez Görsel Çevirmeni Şule Ölez
4 dakika
87,168 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Evrim Ağacı Akademi: Cinsiyetler, Üreme ve Cinsellik Yazı Dizisi

Bu yazı, Cinsiyetler, Üreme ve Cinsellik yazı dizisinin 34. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Cinsiyetlerin Evrimi: Cinsiyetler Neden, Ne Zaman, Nasıl Evrimleşti?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al

Kimi sosyal olarak içer, kimi unutmak için içer, kimi açılmak için içer, kimi içmek için içer. Kimi sınırını bilir, kimi ise dağılana kadar durdurulamaz. Ancak ne olursa olsun, alkol tüketen herkes, tuhaf etkilerini fark etmiştir. İşte bu hislerin "bilim" tarafında neler var? Alkol, cinsel dürtüleri nasıl etkiliyor? Alkol tüketimi, ilişkilerin başlangıcı için faydalı bir araç mı? Sosyal bariyerleri yıkmakta önemli bir parça mı? 

Alkol ile cinsellik arasındaki ilişki oldukça şaşırtıcıdır: Çünkü alkol, aslında cinsel fizyolojiyi baskılayan bir özelliktedir. Aşağıdaki görselde de gösterildiği gibi, cinsel organları daha aktif çalışmasını sağlayan penis sertleşmesi ve vajina ıslanması gibi fizyolojik değişimleri engeller.

Bira Gözlüğü. Görselin orijinalindeki cinsiyetçi terminolojiye ve görsellere yer verilmemiştir.
Bira Gözlüğü. Görselin orijinalindeki cinsiyetçi terminolojiye ve görsellere yer verilmemiştir.
Visually

Ancak alkol, aynı zamanda psikolojik baskılayıcıların önüne geçmektedir. Daha ilk birkaç yudumdan itibaren dert ve tasayı azaltması, cesareti arttırması, kontrolü yitirmenize neden olması ve daha nicesi... İşte bu durum, eğer ki fizyolojik sınırlandırmaları aşacak olursa, cinsel dürtüde artışa neden olabilmektedir.

Reklamı Kapat

Örneğin yukarıdaki görselde sözü edilen "bira gözlüğü" kavramı, alkol tüketen insanların cinsel ilişkiye girmek konusundaki kriterlerinin gevşediğine işaret etmek için kullanılmaktadır. Bu durum, alkolün cinsel ilişkinin yolunu açtığını gösterse de, aynı zamanda riskli cinsel davranışlar olarak tanımlanan korunmasız seks, tecavüz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi sorunların da önünü açtığı unutulmamalıdır. Bu konuda 2009 yılında yapılan bir çalışmada, alkol tüketimi sonrasında erkeklerin aynı kadınları alkol tüketimi öncesine göre daha çekici bulduğu; ancak yaşlarını tahmin etme konusundaki başarılarında herhangi bir değişim olmadığı (dolayısıyla alkol tüketiminin gençlik algısını doğrudan etkilemediği) gösterilmiştir.

İnsanlarda sekse giden yolun çoğu zaman öncelikle sosyal ilişkilerden geçtiği düşünülecek olursa, alkolün fizyolojik baskıları artırma ile psikolojik baskıları azaltma yönündeki etkisinin bu dinamiğe etkisi daha rahat anlaşılabilir. Eğer biri sosyal olarak aktifse, muhtemelen alkole de ihtiyaç duymaksızın cinsel ilişkiler yaşayabilecektir. Öte yandan sosyal ilişkilerde sorunlar çeken (anksiyete, utanma, içe kapanıklık, vb.) kişiler için bir miktar alkol gevşetici olabilir.

Ne var ki sorun, birçok kişinin alkolün yarattığı psikolojik gevşemeyi art niyetli bir şekilde kullanmasıyla başlamaktadır. Birkaç kadeh alkol kendinizi daha özgür ifade etmenizi sağlayabilir. Fakat alkolü, cinsel yakınlık hissettiğiniz birinin özdenetim mekanizmalarını kırmak için kullanıyorsanız, bu tecavüz kapsamına girmektedir. Buna, uyuşturucu madde ile yapılan tecavüz denmektedir. Yani alkolün devreye girdiği durumlarda sosyal ilişkilerden cinsel ilişkiye giden yol son derece çetrefilli ve hukuki olarak tehlikelidir. Bu nedenle alkol tüketen kişiler çok dikkatli olmalıdırlar.

Unutmamak gerekiyor ki alkol bir çeşit depresan maddedir. Alkol tüketen kişiler, sonrasında kendilerini iyi hissetmezler, çünkü vücut fonksiyonları yavaşlamıştır. Dolayısıyla sosyal çevrelerde alkol tüketimi mutluluk ve rahatlık gibi hisleri artırsa da, birçok durumda öfke ve depresyon gibi duyguları da tetikleyerek hatalı kararlar alınmasına neden olabilir. Hele ki alkolün etkisiyle denge, muhakeme, koordinasyon gibi özellikler de olumsuz etkilendiği için, çok tehlikeli sonuçlar doğabilmektedir. Bu nedenle çok kontrollü ve dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.

Erkeklerde Alkol ve Seks

Erkeklerin cinsel davranışı alkol tüketiminden fazlasıyla etkilenmektedir. Birkaç çalışmada aksi yönde kanıtlar da bulunmuş olsa da, bugüne kadar yapılan akademik çalışmaların büyük bir kısmında, alkol tüketiminin hem kronik, hem de akut olarak testosteron üretimini olumsuz etkilediği gösterilmiştir. Bunun nedeninin, alkolün karaciğer ve testis hücrelerindeki NAD+/NADH dengesini bozması olduğu düşünülmektedir. Testosteron salgılanabilmesi için NAD+ gerekmektedir ve dolayısıyla alkol, testoesteron üretimini baskılamaktadır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Testosteron üretimine bağlı olarak erkeklerin cinsel isteği ve fiziksel uyarılma hali de olumsuz etkilenmektedir. Yapılan çalışmalarda, alkol tüketimi artışının erkeklerde masturbasyon sırasında gösterilen performansı azalttığı gösterilmiştir. Bunu ölçmek için, yukarıdaki görselde de sözünü ettiğimiz kan alkol konsantrasyonu ve boşalma süresine bakılmıştır. Alkol tüketimi arttıkça, cinsel istek ve cinsel tatmin azalmaktadır; orgazm şiddeti zayıflamaktadır ve orgazma ulaşma süresi artmaktadır.

Kadınlarda Alkol ve Seks

Alkolün kadınlarda cinsel isteği nasıl değiştirdiği konusunda henüz net sonuçlar bulunmamaktadır ve araştırma sonuçları karışık yanıtlar vermektedir. Bazı çalışmalar, alkolün kadınlarda cinsel isteği artırıyor olabileceğini gösterse de, bazı diğer çalışmalarda bu isteği körelttiğini gösteren bulgulara ulaşılmıştır. Örneğin 2016 yılında yapılan bir çalışma, alkol tüketiminin hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel isteği körelttiğini göstermiştir.

İlginç bir şekilde kadınlarda alkol tüketimi testosteron ve estradiyol oranlarını artırmaktadır. Testosteron, kadınlarda cinsel isteği kısmen kontrol ettiği için, bu artış, erkeklerin aksine kadınlarda cinsel isteğin alkolle birlikte artmasını açıklayabilir.

Kadınların alkolden daha şiddetli ve hızlı etkilendiği de bilinmektedir. Bunun ana sebebi, kadınlarda vücut yağı oranının daha yüksek, su oranının daha düşük olmasıdır. Dahası, kadınların vücudunda alkol daha yavaş işlenir ve bu nedenle alkolün etkisi altında kaldıkları süre uzar. Yapılan çalışmalar, kadınların erkeklere göre alkol etkisinde %33 daha uzun kaldığını göstermektedir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 37
 • Bilim Budur! 11
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 9
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Muhteşem! 7
 • İnanılmaz 7
 • Umut Verici! 6
 • Korkutucu! 3
 • Güldürdü 2
 • İğrenç! 2
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
Evrim Ağacı Akademi: Cinsiyetler, Üreme ve Cinsellik Yazı Dizisi

Bu yazı, Cinsiyetler, Üreme ve Cinsellik yazı dizisinin 34. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Cinsiyetlerin Evrimi: Cinsiyetler Neden, Ne Zaman, Nasıl Evrimleşti?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/12/2021 20:34:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3572

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Renk
Uzay
Modern
Dinozorlar
Dna
Duygu
Kuyrukluyıldız
Ara Geçiş Türleri
Sahtebilim
Bilişsel
Değişim
Doğa Olayları
Felsefe
Allah
Eşcinsellik
Sars
Korku
Böcek
Eşeyli Üreme
Bağışıklık
Olasılık
Meyve
Kuşlar
Eczacılık
Köpekgil
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et