Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada gördüğünüz uzak bir galaksiden gelen ışınların, Dünya ile o galaksi arasındaki büyük kütleli bir cisim nedeniyle bükülerek bir halka gibi yoğunlaşması sonucu elde edilen bir görüntüdür. Fotoğraf, Atacama Büyük Milimetre Dizisi (ALMA) ile çekilmiştir. Bu görüntü, Einstein'ın "kütleçekim lensleme" adını verdiği ve on yıllar önce öngördüğü bilimsel bir gerçeğin sayısız fiziksel ispatından bir diğeridir.

Kütleçekim lenslemesi, dev kütleli bir galaksi ya da galaksi kümesi, daha uzaktaki bir galaksiden Dünya yönünde ama saçılarak gelen ışınları bükerek fazlasıyla büyütülmüş; ancak görsel kalite açısından bozulmuş bir görüntü yaratması sonucu oluşur. Bu fotoğraftaki durumda, SDP81 isimli bir galaksi ile aramızdaki bir diğer galaksi öylesine hizalanmıştır ki, uzaktaki galaksiden gelen ışınlar kütleçekim nedeniyle bükülerek bu halka görüntüsünü oluşturmaktadır.

SDP81, aktif olarak yıldızların halen oluştuğu, 12 milyar ışık yılı uzaktaki bir galaksidir. Bu galaksi öylesine yaşlıdır ki, Evren o oluştuğunda şu andakinin sadece %15'i kadar yaşlıydı. Bu galaksiden gelen ışınları büken diğer galaksi ise bizden 4 milyar ışık yılı uzaktadır. Yani o "yakın" galaksiye gitmek için ışık hızında ilerleyecek olsanız, oraya vardığınızda Dünya'da 4 milyar yıl geçmiş olurdu. Güneş'imizin ortalama 4 milyar yıl ömrü kaldığı düşünülecek olursa, teknik olarak siz oraya vardığınızda, geride gezegenimize dair hiçbir şey kalmayabilirdi.

Kaynak: NRAO

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/02/2020 17:03:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3492

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin sahtebilimden çok daha şaşırtıcı olduğunu düşünüyorum. Hem bilimin sahtebilim üzerine ek bir özelliği daha vardır: Gerçektir.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder