Bir Kaplanın Patisi Ne Kadar Büyüktür?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kaplanlar, ortalama 300 kilogramlık ağırlıkları ile yeryüzünde yaşayan en büyük kedilerdir. Sanılanın aksine bu büyük kedilerin gözlerine bakmamak, onların saldırı ihtimaliniz azaltmaz; tam tersine arttırır. Kaplanlar avlarını pusuya yatarak avladıkları için, bir canlı gözlerinin içine bakarken saldırmayı pek tercih etmezler. Buna rağmen bu ilginç canlılar hayatlarının ilk 1 haftasını tamamen kör bir şekilde geçirirler ve ne yazık ki ortalama her 2 yavrudan 1'i yetişkinliğe kadar hayatta kalamaz. Avlarının üzerine 6 metre uzaktan, durağan bir pozisyondan atlayabilirler. Yerden 5 metre kadar yükseğe zıplayabilirler. Yalnız başlarına yaşamaktan hoşlanan bu hayvanlar, genel olarak aslanlardan daha arkadaş canlısı kedilerdir. Örneğin aslanlar genellikle avlarını korumak için diğer aslanlarla ölümüne dövüşmeyi tercih ederken, avını yiyen bir kaplan yakınından geçen bir diğer kaplanla yemeğini paylaşmayı tercih edebilir. Yine de bu sizi yanıltmasın, çünkü fotoğrafta görülen dev pençelerin tek bir darbesi genellikle bırakın bir insanı, bir ayının bile kafatasını parçalamaya yeter; hatta çoğu zaman omurgasını da kırabilir. 

Kaynak: Wildcat Sanctuary

İnsanlar Neden Uzmanları Dinlemiyorlar ve Kötü Kararlar Veriyorlar?

Ölüm ve Lokum

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim