Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Bir Bebeğin 3 Boyutlu ve 4 Boyutlu Ultrason Görüntülerini Almak Mümkün!

Bir Bebeğin 3 Boyutlu ve 4 Boyutlu Ultrason Görüntülerini Almak Mümkün!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Genellikle ebeveynler, yavrularının ilk fotoğraflarını oldukça bulanık ve çoğu zaman pek bir şey anlaşılmaz bir şekilde alırlar. Çünkü ultrason teknolojileri sadece siyah-beyaz ve oldukça fazla gürültülü (alınmak istenen sonucu etkileyen sinyalli) sonuçlar verir. Tipik bir örneği şöyledir:

2 boyutlu ultrason görüntülerinde, duyabileceğimiz frekansın üzerindeki ses dalgaları gönderen bir çubuk, karna veya vajina içerisine konularak vücudu bu ses dalgalarıyla tarar. Bebeğin vücudundan ve annenin iç organlarından farklı şekillerde yansıyan ses dalgaları, sonradan bilgisayar yardımıyla fotoğrafa dönüştürülür ve böylece bebeğin bir kesiti oluşturulur. Doppler fetal ultrason yöntemindeyse, benzer bir ultrason cihazı kullanılarak bebeğin kalp atışları da tespit edilir ve yine bir bilgisayar yardımıyla bu sinyaller güçlendirilerek, annenin ve hekimin işitebileceği düzeye yükseltilir.

Ultrason görüntüleme sayesinde, bebeğe ve anneye dair birçok bilgiyi edinmemiz mümkün olmaktadır:

 • Yaklaşık doğum tarihi,
 • Bebeğin kalp atışlarının tespiti,
 • Dış ("ektopik") gebelik olmadığından emin olma,
 • Ana rahmindeki bebek sayısı,
 • Bebek gelişiminin normal hızda ve seyirde olduğundan emin olma,
 • Bebeğin boyutlarını tespit etme,
 • Amniyotik sıvı seviyelerinin tespiti,
 • Doğuştan gelen hastalıkların tespiti,
 • Cinsiyetin belirlenmesi,
 • Ebeveynlere, gebeliğin normal seyrettiğini gösteren işaretler sunma.

Ama giderek popülerleşen bir teknoloji sayesinde ebeveynler artık yavrularını çok daha net görebiliyorlar: 3D ve hatta 4D ultrason! Monako'daki Princes Grace Hastanesi'nde görev yapan Dr. Bernard Benoit, uzun yıllardır 3 boyutlu (ve hatta 4 boyutlu) ultrason görüntüleme teknikleri üzerinde çalışıyor ve çok başarılı sonuçlara da imza atmış vaziyette. Aşağıda, bunun bir örneğini görüyorsunuz.

Bu görüntüleme tekniği sayesinde, artık renkli ve çok daha net sonuçlara ulaşabiliyoruz. Bu görseller, bunun en net ispatlarından biri. Ana karnındaki ikizleri çok detaylı bir şekilde görüntülemek artık mümkün. Hem de o, uzaktan odaklanılmış bir kare. Aşağıdakiler, ne demek istediğimizi daha net anlatacaktır:

3D ultrasonlarda, birden fazla açıdan 2 boyutlu görüntüler çekiliyor ve sonrasında bilgisayar yardımıyla 3 boyutlu bir görsele dönüştürülüyor. Bu sayede bebeğinizin sadece bir kesidini değil, 3 boyutlu bir görüntüsünü elde etmeniz mümkün oluyor.

4D ultrasonlarda ise, 3D olan görüntüler zamana yayılmış bir şekilde kaydediliyor. Bu sayede bebeğin hareketlerini tıpkı bir video izler gibi görmeniz mümkün oluyor. Bu sayede bebeğin gözlerini açıp kapaması, gülümsemesi veya parmağını emmesi gibi olayları çok net bir şekilde görüntüleyebiliyorsunuz.

Bu yeni teknik, sadece ebeveynlerin yavrularını daha kısa sürede, daha net görmelerini sağlamayacak, aynı zamanda birçok hastalığın çok daha erkenden teşhisine katkı sağlayacak. Bu yeni yöntemler kullanılarak fetüsleri çok daha yakından görmek ve bu sayede doğuştan gelen bazı hastalıkları (tavşan dudaklılık, omurilik sorunları, vb.) çok daha erkenden tespit edebilmek mümkün oluyor. Şimdilik bu gelişmiş yöntemler, "sıradan doğum kontrollerinde" rutin olarak uygulanmıyor; ancak bir şüphe doğarsa uygulanabiliyor.

Bunun iyi bir nedeni var: Henüz bu yöntemlerin bebek üzerindeki olumsuz etkileri çok net olarak bilinmiyor ve bugüne kadar yapılan çalışmalarda olumlu ve olumsuz bazı sonuçlara ulaşıldı. Her ne kadar Amerikan Doğum Uzmanları ve Jinekologları Kongresi (ACOG) 3D ve 4D taramaların herhangi bir zararı olduğuna yönelik yeterince bulgu olmadığını ilan etse de, ABD Gıda ve İlaç Başkanlığı (FDA), vücuda giren ultrason dalgalarının dokuları bir miktar ısıttığını ve bu nedenle vücut sıvısı veya dokularında gaz keseciklerinin oluşumuna neden olabileceğini, bunun bebek üzerindeki etkilerininse net olarak bilinmediğini vurguluyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu nedenle, her ne kadar bebeği olabildiğince sık görmek isteyebilecek olsanız da, ultrason taramaları sadece tıbbi personel eşliğinde ve gerekli olduğunda uygulanmalıdır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • J. Weeks. 3D Pregnancy Scanning - Picture Of The Day. (29 Mart 2013). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: The Guardian | Arşiv Bağlantısı
 • ACOG. Ultrasound Exams. (20 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: ACOG | Arşiv Bağlantısı
 • Mayo Clinic. Fetal Ultrasound. (03 Ocak 2019). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Mayo Clinic | Arşiv Bağlantısı
 • FDA. Ultrasound Imaging. (08 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: FDA | Arşiv Bağlantısı
 • Aetna. Ultrasound For Pregnancy. (13 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Aetna | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/10/2020 00:29:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1129

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Evrim
Türlerin Kökeni
Nasa
Şüphecilik
Elektrokimya
Elektrik
Tedavi
Beslenme Davranışı
Yıldız
Saç
Köpekgil
Canlı
Moleküler Biyoloji
Çağ
Sinirbilim
Kök Hücre
Kimya
Evrimsel Psikoloji
Taksonomi
Bilimkurgu
Hastalık Kontrolü
Malzeme
Seçilim
Yemek
Hava
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Modern biyolojinin her parçası, türlerin birbiriyle akraba olduğunu ve atasal türlerden zaman içindeki kademeli değişimler sonucu var olduklarını doğrulamaktadır.”
Helena Curtis
Geri Bildirim Gönder