Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Beyaz Kuyruklu Geyiklerde Omicron Varyantı Tespit Edildi; Geyiklerden Biri İki Kez Enfekte Olmuş Olabilir!

Beyaz Kuyruklu Geyiklerde Omicron Varyantı Tespit Edildi; Geyiklerden Biri İki Kez Enfekte Olmuş Olabilir! ABC News
Beyaz kuyruklu geyik ve Omicron
4 dakika
541
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre, New York şehrinin Staten Adası'nda yaşayan bazı beyaz kuyruklu geyikler, SARS-CoV-2 virüsünün varyantı olan Omicron ile aktif olarak enfekte haldeler. Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nde biyoloji doçenti olan ve bioRxiv'de yayınlanan ön baskının baş yazarı Kurt Vandegrift şunları söylüyor:[1]

Staten Adası'ndaki geyik popülasyonu o kadar fazla ki, bölgedeki vahşi yaşam yetkilileri bu geyiklerin araç çarpışmaları ve kene kaynaklı hastalıkların yayılması gibi insan sağlığı/güvenliği açısından oldukça büyük tehlikelere sebep oldukları söyleniyor. Bu hayvanlardan bazılarının SARS-CoV-2 taşıdığına dair tespitimiz gösteriyor ki, başka bir potansiyel tehdidin varlığı söz konusu olabilir.

2021 sonbaharında, Suresh Kuchipudi (Huck Gelişen Bulaşıcı Hastalıklar Başkanı ve Pensilvanya Eyalet Üniversitesi veterinerlik ve biyomedikal bilimler klinik profesörü), Vandegrift ve Vivek Kapur'un (Huck Küresel Sağlık’ta Seçkin Başkan ve Pensilvanya Eyalet Üniversitesi Hayvan Bilimleri Bölümü profesörü) da içerisinde bulunduğu bir takıma önderlik etti. Takım, Iowa genelinde örneklenen beyaz kuyruklu geyiklerin %80'inin SARS-CoV-2 için pozitif sonuç verdiğini buldular. Bu sonuç, serbest yaşayan türlerde SARS-CoV-2 virüsünün bulunduğunun doğrudan ilk kanıtıydı.

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından yürütülen yeni araştırmaya göre, New York Staten Adası’nda yaşayan bazı beyaz kuyruklu geyikler, SARS-CoV-2'nin Omicron varyantı ile aktif olarak enfekte haldeler. Ekip, bu durumun endişe verici olduğunu söyledi, çünkü Staten Adası, oldukça yoğun bir insan nüfusunun büyük bir geyik popülasyonunun yakınında yaşadığı bir yaşam alanı olarak biliniyor.
Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından yürütülen yeni araştırmaya göre, New York Staten Adası’nda yaşayan bazı beyaz kuyruklu geyikler, SARS-CoV-2'nin Omicron varyantı ile aktif olarak enfekte haldeler. Ekip, bu durumun endişe verici olduğunu söyledi, çünkü Staten Adası, oldukça yoğun bir insan nüfusunun büyük bir geyik popülasyonunun yakınında yaşadığı bir yaşam alanı olarak biliniyor.
scitechdaily

Kuchipudi'ye göre, ekibin en son araştırması, virüsün geyiklerde yayılmasını takip etmek ve olası bir geyikten insana bulaşma olasılığını engellemek için gereken adımların bir an önce atılması gerektiğini gösterdi. Şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Şimdiye kadar hiçbir SARS-CoV-2 varyantının geyikten insanlara bulaştığına dair bir belirti olmasa da böyle bir olasılık mümkün. Virüs bu hayvanlarda ne kadar uzun süre dolaşırsa ve enfekte ettiği birey sayısı ne kadar fazla olursa, virüsün evrim geçirme ve potansiyel olarak mevcut aşılarımıza dirençli olabilecek tamamen yeni bir varyantın ortaya çıkmasına sebep olma olasılığı artar. Bu durumdaki bir virüsün insanlara tekrar bulaşması çok tehlikeli olur. Geyikler üzerinde devam eden araştırmamız, bir noktada bu hayvandan insana geri yayılmasının mümkün olup olmadığını ortaya çıkarabilir.

Ekip, o sırada Omicron enfeksiyon oranlarının yüksek olduğu New York şehrine yakınlığı nedeniyle Staten Adası'nı hedef aldı. Beyaz kuyruklu geyikler için bir nüfus kontrol programı yürüten New York Parklar ve Rekreasyon Yaban Hayatı Birimi'ndeki bilim insanlarıyla ortaklık kurdular.

12 Aralık 2021 ile 31 Ocak 2022 arasında toplanan 131 ayrı geyikten alınan kan örneklerini analiz eden ekip, 19 tanesinin SARS-CoV-2'ye özgü antikorlar için pozitif sonuç verdiğini buldu. Ekip, ayrıca örneklenen 68 geyiğin 7 tanesinin burun sürüntülerinde SARS-CoV-2 nükleik asidi tespit etti ve bunun sonucunda ise bu geyiklerin aktif olarak virüsle enfekte olduğunu gösterdi. Mevcut çalışmanın eş yazarı olan Kapur, şunları söyledi:

Iowa'daki önceki araştırmamızda, avlanma sırasında öldürülen geyiklerin lenf düğümleri incelendi, ancak bu örneklerde aktif bir enfeksiyon olduğunu doğrulayamadık. Yeni çalışmamızda, hayvanların burunlarında canlı virüsü ortaya çıkaran burun sürüntüleri elde edebildik.

Nihayetinde, tam genom dizileme ile Staten Adası üzerinde yaşayan beyaz kuyruklu geyiklerde dolaşan virüsün Omicron olduğu tespit edildi. Organizma grupları arasındaki evrimsel tarihi inceleyen filogenetik analizler sonucunda, geyiklerdeki Omicron dizilerinin New York City'deki ve başka yerlerdeki enfekte insanlardan elde edilen Omicron dizileriyle ilişkili olduğu ortaya çıktı ve virüsün insanlardan geyiklere bulaştığını düşündürdü.

Geyiklerde Yeniden Enfeksiyon Mümkün!

Kuchipudi, araştırmanın başka bir noktasıyla ilgili şunları söyledi:

Daha da önemlisi, geyiklerden birinin hem viral DNA sonucu pozitifti hem de yüksek düzeyde nötralize edici antikorlara sahipti. Bu da devam eden bir enfeksiyon sırasında nötralize edici antikorların hızla geliştiğini veya beklenmeyen derecede bir enfeksiyonun meydana geldiğini düşündürdü. Eğer bu hayvan yeniden enfeksiyon kapmışsa, beyaz kuyruklu geyiğin virüsün mutasyona uğramaya devam etmesi için bir kaynak görevi görebileceğini ve potansiyel olarak daha tehlikeli yeni varyantlar üretebileceğini gösteriyor.

Ekibin edindiği sonuçlar aynı zamanda yaş grupları arasındaki antikor yaygınlığında bir fark olduğunu da ortaya koydu. Daha büyük bir oranda 12 ila 24 ay arasındaki geyiklerin, 12 aylıktan küçük olan geyiklere göre nötrleştirici antikorlara sahip olduğunu gösterdi. Vandegrift, bu konu hakkında son olarak şöyle diyor:

Antikor yaygınlığının yaş yapısına ilişkin tespitlerimiz, gelecekteki gözetim stratejilerinin ayarlanmasında yardımcı olabilir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
20
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ K. J. Vandegrift, et al. (2022). Detection Of Sars-Cov-2 Omicron Variant (B.1.1.529) Infection Of White-Tailed Deer. bioRxiv, sf: 2022.02.04.479189. doi: 10.1101/2022.02.04.479189. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/07/2024 18:23:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12011

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Gaz
Uzay Görevleri
Öğrenme Alanı
Mavi
Hamilelik
Haber
Mucize
Dalga Boyu
Depresyon
Bağışıklık
Sayı
Çekirdek
Santigrat Derece
Kadın Sağlığı
Yiyecek
Etik
Güç
Memeli
Bilgi Felsefesi
İnsanın Evrimi
Oyun
Yanlış
Risk
Türlerin Kökeni
Eczacılık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Atalay, et al. Beyaz Kuyruklu Geyiklerde Omicron Varyantı Tespit Edildi; Geyiklerden Biri İki Kez Enfekte Olmuş Olabilir!. (1 Temmuz 2022). Alındığı Tarih: 25 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12011
Atalay, B., Bakırcı, Ç. M. (2022, July 01). Beyaz Kuyruklu Geyiklerde Omicron Varyantı Tespit Edildi; Geyiklerden Biri İki Kez Enfekte Olmuş Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved July 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12011
B. Atalay, et al. “Beyaz Kuyruklu Geyiklerde Omicron Varyantı Tespit Edildi; Geyiklerden Biri İki Kez Enfekte Olmuş Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 01 Jul. 2022, https://evrimagaci.org/s/12011.
Atalay, Barış. Bakırcı, Çağrı Mert. “Beyaz Kuyruklu Geyiklerde Omicron Varyantı Tespit Edildi; Geyiklerden Biri İki Kez Enfekte Olmuş Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, July 01, 2022. https://evrimagaci.org/s/12011.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close