Benekli kalkan böceği (Rhaphigaster nebulosa)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Vücudun altındaki noktaların görülebildiği bir yetişkin.
Vücudun altındaki noktaların görülebildiği bir yetişkin.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Evrim Ağacı olarak gözlemlediğimiz yetişkin bir Rhaphigaster nebulosa türü. Kendisi ile Zonguldak'ın Filyos ilçesindeki bir tren durağında karşılaştık.

Tanım ve Genel Bilgiler

Bu böceklere stink bug veya shield bug denir. Bazı kaynak kitaplarda "pis kokulu böcek" diye spesifik olmayan bir tanımı vardır. Bize göre entomolojide eksik olan, en önemli Türkçe isimlendirmelerden biridir. Kendileri 14-16 mm'ye kadar büyüyebilirler. Alt kısımlarının açık renkli olması ve düzensiz biçimde kahverengimsi noktalarla kaplı olmaları tanı koydurucudur. Antenlerinin 3. ve 5. segmentlerinde sarı şeritler bulunur. Bu türler Dolycoris baccarum türüne benzer. Fakat kılsız olmaları ile ayrılırlar. İyi uçucular değillerdir. Uçarken kolayca bir yerlere çarpabilirler.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Hemiptera (yarım kanatlılar) takımına üyedir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Palearktik bölgede yayılımı görülür. Yani Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya kesimlerinde. Kayıtlara göre Amerika'da gözlemlenmemiştir.

Davranış ve Etoloji

İsimlerinin de aldığı karakteristik özellikleri, göğsünün (thorax) altında kötü kokulu sıvı salgılayan bezler bulundurmalarıdır. Eğer potansiyel bir tehdit algılarlarsa bu bezleri kasarak kötü kokulu küçük salgılar yayarlar. Bu da avcıyı rahatsız ederek ortamdan uzaklaşmalarına olanak verir.

Etimoloji

Bu böcek ailesine İngilizce "beetle" denir; ancak Türkçe'de genel bir tanımı henüz yoktur. Ayrıca yine İngilizce'de stink bug veya shield bug diye de tanımlanır.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Wikipedia. Mottled Shieldbug. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Wikipedia

Kelebeklerin Dünyası

Suikastçi sinek (Asilidae sp.)

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim