Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Belize'deki Bir Mağarada, Kurban Edilen Çocukların Kalıntıları Bulundu!

Belize'deki Bir Mağarada, Kurban Edilen Çocukların Kalıntıları Bulundu! Science News For Students
2 dakika
10,829
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Atlanda'da bulunan Gece Yarısı Terörü Mağarasında (İng: "Midnight Terror Cave") yapılan keşifler, çok uzun zaman önce ve uzun yıllar boyunca sürdürülmüş bir çocuk kurban etme geleneğine ışık tutuyor.

Araştırmacılar, antik çağlarda Orta Amerika ve Meksika'da gerçekleşen bu kurban verme ayinlerinin genellikle yetişkinleri hedef aldığını belirtmelerine karşın bulgular, kurbanların tamamının yetişkin bireylerden oluşmadığını gösteriyor. Bu eylemlerin çok uzun süre önce gerçekleşmesi de kurbanların nasıl veya neye göre seçildiğini bilmeyi imkânsız kılıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bilim insanları, 2008 ile 2010 yılları arasında bir Orta Amerika ülkesi olan Belize'deki bir mağarada toplamda 9,566 adet insan kemiği, kemik parçaları ve dişleri buldu. Kaliforniya Eyalet Üniversitesinde görevli arkeolog Michael Prout'un belirttiği üzere bu buluntuların çoğunun 14 yaşından küçük bireylere ait olduğu anlaşıldı. Kemiklerin çoğu da 4 ila 10 yaş arasındaki çocuklara aitti. Ancak kemikler çok parçalanmış olduğundan kaç farklı insandan kaldıkları tespit edilemiyor.

Kemikler, Maya Uygarlığının insanlarına aitti. Mayalar, Meksika ve Orta Amerikada M.Ö. 2500'den M.S. 1500'e kadar ayakta kalan büyük bir medeniyet inşa etmişlerdir ve bölgede hala torunları yaşamaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Prout ve meslektaşları, çocukların Mayaların "Chaac" adını verdikleri bir Tanrı'ya kurban edildiğini düşünüyor. Antik insanlar, Tanrılarını memnun etmenin onlara yağmur, su ve şimşek getireceğine inanmış olabilir. Prout; ekibinin bulgularını 15 Nisan 2016'da Amerikan Fiziksel Antropologlar Derneği'nin yıllık buluşmasında açıkladı.

Araştırmacılar, kemiklerin ne kadar süredir mağarada bulunduğunu anlamak için Karbon-12 ve Karbon-14'ün oranlarının karşılaştırıldığı radyokarbon tarihleme tekniğini kullandılar.

Bu teknik ile Mayaların mağarada aynı anda bir veya birkaç insan cesedi bulundurduğu anlaşıldı. Yaklaşık 3,000 yıl önce Maya Medeniyeti ile başlayan bu gelenek, Prout'a göre bu yaklaşık 1,500 yıl kadar bu şekilde sürdürüldü. Mağaranın en derin, en karanlık noktasına; bir yer altı nehrinin yakınlarına en az 114 ceset atıldı. Bu cesetlerin yarısından fazlası 14 yaşında veya daha küçük çocuklara aitti. Antik Mayaların su kaynaklarının bulunduğu mağaraları kutsal sayması, bu cesetlerin Tanrı Chaac'a adak olarak adanmak amacıyla özellikle nehre yakın yerleştirildiğini düşündürüyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Araştırmacılar, cesetlerin doğal nedenlerle hayatını kaybetmiş veya normal şekilde gömülmüş olduklarına dair bir kanıt bulamadı.

Bu gelenek antik çağlarda çocuk kurbanının ilk örneği değil. Prout, Güney Meksika'da bir Maya şehri olan Chichén Itzá'da bulunan bir mağaranın da çok uzun zaman boyunca Mayalar tarafından kurban edilen birçok çocuğa ev sahipliği yaptığını belirtiyor ve bazı araştırmacılar, burada dağınık şekilde bulunan en az 101 kurbanın kemiklerinden 51'inin çocuklara veya gençlere ait olduğunu tahmin ediyor. Prout, sözlerini şöyle sonlandırıyor:

Chichén Itzá ve Gece Yarısı Terörü Mağarasının buluntuları birlikte ele alındığında görüyoruz ki Mayaların kurbanlarının yaklaşık yarısı çocuklardı.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
39
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 20
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • İnanılmaz 7
 • Korkutucu! 5
 • Grrr... *@$# 4
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İğrenç! 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science News for Students | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/10/2023 03:16:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11752

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sıcak
Hastalık Yayılımı
Bilişsel
Uydu
Mers
Köpekler
Önyargı
Coğrafya
Müzik
Kadın Sağlığı
Çiçek
Semptom
Radyo
Taklit
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Enfeksiyon
Teyit
Kişilik
Bilim Tarihi
Albert Einstein
Aşı
Gen
Biyoçeşitlilik
Optik
Evrim Ağacı Duyurusu
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Bower, et al. Belize'deki Bir Mağarada, Kurban Edilen Çocukların Kalıntıları Bulundu!. (16 Mayıs 2022). Alındığı Tarih: 5 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11752
Bower, B., Alparslan, E., Karagözoğlu, M. (2022, May 16). Belize'deki Bir Mağarada, Kurban Edilen Çocukların Kalıntıları Bulundu!. Evrim Ağacı. Retrieved October 05, 2023. from https://evrimagaci.org/s/11752
B. Bower, et al. “Belize'deki Bir Mağarada, Kurban Edilen Çocukların Kalıntıları Bulundu!.” Edited by Mert Karagözoğlu. Translated by Eda Alparslan, Evrim Ağacı, 16 May. 2022, https://evrimagaci.org/s/11752.
Bower, Bruce. Alparslan, Eda. Karagözoğlu, Mert. “Belize'deki Bir Mağarada, Kurban Edilen Çocukların Kalıntıları Bulundu!.” Edited by Mert Karagözoğlu. Translated by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, May 16, 2022. https://evrimagaci.org/s/11752.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close