Bebeklikten Yetişkinliğe Ellerimizin X-Işını Görüntüsü ve Kemik Yaşı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada gördüğünüz, bir insanın bebekliğinden yetişkinliğine kadar farklı zamanlarda çekilmiş ellerine ait X-Işını Taraması (X-Ray) görüntüleridir.

 

Bir çocuğun kemiklerinin uçlarında (örneğin parmak ve bilek kemiklerinin uçlarında) "büyüme bölgeleri" olarak da bilinen "büyüme plakaları" bulunur. Bu bölgelerde kemiklerin boylamasına uzamasını sağlayan özelleşmiş hücreler vardır. Bu büyüme plakalarını X-Işını Taraması altında görmek kolaydır, çünkü daha yumuşak yapılıdırlar ve içeriklerinde daha az mineral vardır. Bu da, X-Işını altında diğer dokulara göre daha koyu gözükmelerine neden olur. Görselde, "A" olarak işaretlenmiş fotoğraftaki kemikler arası siyah boşluk bundan kaynaklanır.

Çocuklar büyüdükçe, büyüme plakalarının görünümü de değişir. Giderek daha ince hale gelirler, buna bağlı olarak X-Işını Taraması'nda daha beyaz (yani diğer kemikler gibi) gözükürler ve hatta sonunda tamamen görünmez bile olabilirler. Artık büyük oranda veya tamamen yok olmuş bu plakalara "kapanmış büyüme plakaları" adı verilir. Her bir yaşta farklı gözüktükleri için, sadece kemiklere ve büyüme plakalarına bakarak bir insanın kemik yaşı belirlenebilir. Bunun için doktorlar bir kemik atlasına başvururlar ve söz konusu bireyin plakalarının görünümünün atlastaki hangi kemik yaşına ("iskelet yaşı" olarak da bilinir) denk geldiğini tespit ederler. Böylece bireyin yaşı belirlenebilir.

Bir çocuğun kemik yaşı ile kronolojik yaşı (bizim basitçe "yaş" olarak bildiğimiz versiyonu) arasında eğer ki fark tespit edilirse, ortada bir kemik veya gelişim problemi olduğundan kuşkulanılabilir. Ancak bu mutlaka bir uzman tarafından analiz edilmelidir; zira kimi zaman sağlıklı bireylerde de kronolojik yaş ile kemik yaşı arasında farklılıklar görülebilir.

Kaynak: Kid's Health

Uzayda İdrar ve Teri Su Olarak İçmek...

Taş Devri, Sınıf Farklılıkları ve Kalbe Saplanan Hançer...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder