Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Aşağıda gördüğünüz, bir insanın bebekliğinden yetişkinliğine kadar farklı zamanlarda çekilmiş ellerine ait X-Işını Taraması (X-Ray) görüntüleridir.

Bir çocuğun kemiklerinin uçlarında (örneğin parmak ve bilek kemiklerinin uçlarında) "büyüme bölgeleri" olarak da bilinen "büyüme plakaları" bulunur. Bu bölgelerde kemiklerin boylamasına uzamasını sağlayan özelleşmiş hücreler vardır. Bu büyüme plakalarını X-Işını Taraması altında görmek kolaydır, çünkü daha yumuşak yapılıdırlar ve içeriklerinde daha az mineral vardır. Bu da, X-Işını altında diğer dokulara göre daha koyu gözükmelerine neden olur. Görselde, "A" olarak işaretlenmiş fotoğraftaki kemikler arası siyah boşluk bundan kaynaklanır.

Çocuklar büyüdükçe, büyüme plakalarının görünümü de değişir. Giderek daha ince hale gelirler, buna bağlı olarak X-Işını Taraması'nda daha beyaz (yani diğer kemikler gibi) gözükürler ve hatta sonunda tamamen görünmez bile olabilirler. Artık büyük oranda veya tamamen yok olmuş bu plakalara "kapanmış büyüme plakaları" adı verilir. Her bir yaşta farklı gözüktükleri için, sadece kemiklere ve büyüme plakalarına bakarak bir insanın kemik yaşı belirlenebilir. Bunun için doktorlar bir kemik atlasına başvururlar ve söz konusu bireyin plakalarının görünümünün atlastaki hangi kemik yaşına ("iskelet yaşı" olarak da bilinir) denk geldiğini tespit ederler. Böylece bireyin yaşı belirlenebilir.

Bir çocuğun kemik yaşı ile kronolojik yaşı (bizim basitçe "yaş" olarak bildiğimiz versiyonu) arasında eğer ki fark tespit edilirse, ortada bir kemik veya gelişim problemi olduğundan kuşkulanılabilir. Ancak bu mutlaka bir uzman tarafından analiz edilmelidir; zira kimi zaman sağlıklı bireylerde de kronolojik yaş ile kemik yaşı arasında farklılıklar görülebilir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/02/2020 13:46:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3447

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gelişimin hem hızlı hem de kolay olmadığını çok küçük yaşlarda öğrendim.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder