Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Bazı İddialarla İlgili Kamuoyuna Eğlencelik ama Bir O Kadar Da Önemli Bildiri (27 Ekim 2014)

Bazı İddialarla İlgili Kamuoyuna Eğlencelik ama Bir O Kadar Da Önemli Bildiri (27 Ekim 2014)
7 dakika
687
 • Evrim Ağacı Sistemleri

Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarda rastladığımız birkaç konuya değinmek ve fikirlerimizi iletmek istiyoruz:

Bu Reklamı Kapat

1) IFLS'den (Türkçesi kabaca "S.ktiğimin Bilimini Çok Seviyorum" olarak çevrilebilecek olan yabancı ve meşhur bir Facebook sayfası) çeviri yapmanın acayip bir şekilde sorun olması mevzusu. 

Aralıklarla bazı okurlarımız "Siz de IFLS'den görüp görüp çeviriyorsunuz." diyor. İlk tepkimiz şu: Ee, yani? Şu anda Evrim Ağacı bünyesindeki 291.338 okurumuzun yalnızca 15.474'ü İngilizce konuşabildiğini iddia ediyor (Kaynak: Facebook Insights). Bunların en iyi tahminle %50 civarı, Cem Yılmaz'ın tabir ettiği gibi iş başvurularında "İngilizce Düzeyi: Orta" yazan kişiler olsa (ki bu ayıp bir şey değil, hiç kimse bir başka dili öğrenmeye zorlanamaz), geri kalanların da %50'si IFLS'yi yakından takip ediyor olsa, yarım yamalak bir Bahçeli hesabıyla bile sadece %1.3'ü bunlardan haberdar demektir. Ki durup durup aynı şeyi söyleyenlerin, aynı kişiler olduğu düşünülürse, bu sayının isabetliliği anlaşılacaktır. :) Biz Evrim Ağacı olarak Türkiye'de bir bilim arşivi yaratmaya çalışıyoruz. Bu sebeple, güzel ve faydalı bulduğumuz her şeyi alıyor, emek ve zaman harcayarak Türkçeye çeviriyor, üstüne hiçbir sayfada (evet, IFLS'de de) bulunmayan açıklamalar ekleyerek geliştiriyor ve yayınlıyoruz. Çeviri yaptıysak "Çevirmen" olarak, geliştirme/değiştirme yaptıysak "Hazırlayan" olarak duyuruyoruz. Burası bir çeviri sayfası değil; ancak gerek görülürse iyi yapılmış haberleri elbette çeviriyoruz, çevireceğiz de. IFLS olur, başka yer olur... Dolayısıyla bu konuda bir sıkıntınız varsa, yanlış yerdesiniz demektir.

Bu Reklamı Kapat

2) Paylaşımların çoğunun IFLS'den olmasının garip bir şekilde sorun olması mevzusu. 

İlk olarak, hayır, "çoğu" IFLS'den alınan paylaşımlar değil. Evrim Ağacı günde 14-16 adet arası paylaşım yapmaktadır (bu sayıyı akademik çalışmalarımızın bastırmasından ötürü biraz azaltacağız bugünden itibaren gerçi ama, uzun vadede ortalama çok değişmeyecektir). Bunların gün içerisinde 0-2 adet arası IFLS'den olmaktadır. Ayrıca IFLS bizim de çok sevdiğimiz ve takdir ettiğimiz bir girişimdir. Hatta IFLS 50.000, Evrim Ağacı 3-4 bin okura sahipken, IFLS kurucusu Elise Andrews ile ortak proejeler geliştirme konusunda da görüşmelerimiz olmuştu ama devamı gelmedi (bkz: meşhur olunca babasını tanımayan kişi). Şaka şaka, Elise iyidir. Velhasıl, bugüne kadar fark etmediyseniz, IFLS İngilizce olarak yayın yapan bir sayfa. Dolayısıyla İngilizce kaynaklara çok daha yakından erişimi olan, çok daha kolay yayın yapabilen, dolayısıyla çok daha hızlı bilgiyi aktarabilen bir sayfa. Fark etmediyseniz, İngilizce yayın yapıyor olmalarına rağmen IFLS'nin dev bir ekibi var, biz birkaç kişiyle çalışıyoruz. Yine, fark etmediyseniz, IFLS harika bir bilim sayfası. Türkiye'nin (ve hatta Dünya'nın) en büyük evrimsel biyoloji Facebook sayfası olarak, onlardan paylaşım çevirip yayınlamaktan onur duyarız. 

3) Paylaşımların eğlenceli olmasının anormal bir şekilde sorun olması mevzusu. Ve çoğu paylaşımın geyik olduğu iddiası.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Son birkaç aydır bilimi daha eğlenceli hale getirmek için, komikli, gülünçlü, esprili, geyikli paylaşımlara da yer veriyoruz. Bilimi katı bir beton gibi gösterirdik eskiden, hala da öyledir; ancak halka ulaşan yüzünün böyle katı olması şart değildir. Bu sebeple gün içerisinde paylaşımlar içine (özellikle sabahın kör vaktinde paylaştıklarımıza) daha yumuşak, eğlenceli şeyler katıyoruz. İşte efendim karikatürlerdir, sanat eserleridir, esprilerdir, kedili videolardır falan. Bunun amacı sayımızı arttırmak falan değil, daha ne arttıralım? :D Sayının bizim için hiçbir zaman amaç olmadığını bin defa vurguladık, on bin defa daha da vurgularız gerekirse. Ancak bunları daha sık görüyor olma sebebiniz, yüzde olarak paylaşımlarımızın daha geniş bir kısmını oluşturuyor olmaları değildir. 14-16 paylaşımın sadece 1-2 tanesi bu şekilde oluyor. Bazen hiç olmuyor. Fakat bunlar eğlenceli olmaları bakımından ve Türkiye'de (ve Dünya'da) eğlenceli olan, bilimsel olana tercih edildiğinden, çok daha hızlı yayılıyor ve popüler hale geliyor. Bu da, sanki daha çok bunları paylaşıyormuşuz izlenimi yaratıyor. Eğer ki gün içindeki tüm paylaşımlarımızı takip ederseniz, eğlenceli olanların yüzlerce ve binlerce, salt bilimsel olanların 15-20 beğeni ve paylaşım aldığını görebilirsiniz. Bu bizim sorunumuz değil. Sorunun kimde olduğunu biz söylemeyeceğiz, bakalım bulabilecek misiniz (ipucu: bir kısmı Facebook'un yayın politikalarının suçu ama hepsi değil)?

4) Yayınladığımız haberlerin taraflı olması, hatta başvurduğumuz bilimsel makalelerin taraflı olması iddiası.

Tek tarafımız var: bilim. Modern bilimin (pozitivist, materyalist, natüralist ve günümüzde bilim düşmanları tarafından lekelenmeye çalışılan ancak özleri itibariyle her türlü gerçek/modern bilimi tanımlayan diğer felsefi sıfatları da buraya ekleyebilirsiniz) savunucusuyuz ve her daim öyle kalacağız. Hurafelere, safsatalara, şarlatanlara, sahtekarlara, modern bilimin yerine bunları koymaya çalışanlara, modern bilimin gösterdiklerini ispatlar olmaksızın bu tür şeylerle gölgelemeye çalışanlara izin/geçit vermeyeceğiz. Bununla bir sıkıntınız varsa, tekrardan, doğru yerde değilsiniz. Zorla tutmuyoruz. :) Ancak ola ki kaynaklarımızla bir sıkıntınız varsa, bunu kaynaklarımızla çözünüz. Bu kaynaklar, genelde oldukları gibi, akademik makalelerse, yapmanız gereken çok "basit": hemen bir üniversitede doktora yapmaya başlayabilir, 4 senede mezun olabilir, 2 sene post-doktora yapabilir, bunlar sırasında ve sonrasında rahatsızlık duyduğunuz makalelerin hatalı olduğunu gösteren araştırmalar yapıp, makaleler yazıp, saygın hakemli dergilerde yayınlayıp, onları çürütebilirsiniz. Durmayın, kimse tutmuyor sizi. Bunu yaptığınız zaman, yayınladığımız kaynak makaleyi çürüttüğünüzü baş haber yapmazsak namerdiz. :) Ancak o zamana kadar (veya eşdeğer kalitede/saygınlıkta bir diğer makaleyi kaynak gösterebilene kadar) susmanızı ve bilimi öğrenmenizi rica edeceğiz. Zira bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. Bilimle ilgili yaygın kabul eden teorileri veya bulguları çürüten bilgiye/bilgilere sahipseniz, son yapacağınız şey bunları Facebook'tan ilan etmektir! Yapmanız gereken şey, kimseye söylemeden makaleye döküp akademik yayın yapmaktır. Tekrardan, bunu yapamıyorsanız, boş gürültü yapmamanızı rica ediyoruz.

5) Evrim Ağacı paragöz, para için sitesine gönderiyor, her şeyleri para olmuş gibi tuhaf tuhaf iddialar.

Evrim Ağacı, bulabileceğiniz en az sayıda ve hiçbir şekilde çakalca hazırlanmış reklamları bünyesinde barındırmayan bir organizasyondur. Eğer isteyecek olsaydık, nefes alamayacağınız kadar reklama boğabilir, Yunan adalarına doğru açılırken paralarımızı sayıyor olabilirdik. Ancak böyle bir şeyi istemiyoruz, zira site işleri, bağış, vb. sebeplerle gerekmedikçe paraya ihtiyacımız yok. Şu anda Google Ads'ten 12-13 ayda bir 500 TL para geliyor reklamlardan. Aşırı nadiren de parasına kıyıp, bize destek olmak için siteden bağış yapan okurlarımız çıkıyor. Bu da yılda toplasanız 100 TL'yi geçmez. Etti mi size 600 TL yılda? Bunu da siteyi ayakta tutmak için domain/host masraflarına, gönüllü olarak bize katkı sağlayan ve zamanını ayıran tasarımcılarımıza jest olsun diye dağıtmak suretiyle, kimi zaman Wikipedia Vakfı, ALS Derneği, vb. bilimle ilgili derneklere bağışta bulunmak suretiyle, kimi zamansa daha kaliteli yayınlar yapabilmek için aldığımız bazı hedeler ve bıdılara harcıyoruz. Video kalıpları alıyoruz, animasyon lisansları alıyoruz, siteye eklentiler alıyoruz falan fıstık. Bu kadar şeye elbette ayda 50 TL (600/12) yetmiyor (site işleriyle uğraşanlar bilirler). Dolayısıyla neredeyse her zaman cebimizden harcıyoruz. Ancak zaten "gönüllülük" ve "kar amacı gütmeyen organizasyon" bu demek, eğer fark etmediyseniz. :) Bu sebeple gerek gördüğümüz zaman fundraising denen kampanyalardan başlatabiliyoruz ve okurlarımızla bir sinerji yaratıyoruz (bunu 1 kere video kamera için, 1 kere de ALS Derneği için yaptık). Oradan gelen paralar da olduğu gibi gidiyor. Ancak konunun özü, Evrim Ağacı'ndan bir gelirimiz falan yok. Gelen gidiyor. Çok nadiren gitmeyenle de, farklı şehirlere eğitim için gönderdimiz arkadaşların giderlerini karşılamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla, siteye gönderme sebebimiz, para toplamak falan değil. Zaten az olan bu geliri sürdürebilmek, böylece para dilenmek zorunda kalmamak. Ayrıca Facebook'tan ağzımız daha önceleri tekrar tekrar yandı. Hiçbir şey için Facebook'a güvenmiyoruz. Bu sebeple sitemize yönlendiriyoruz. Bu da, paylaşımlarımızın %30 civarında oluyor. Şöyle ki, bir paylaşımı Facebook üzerinden, sonraki paylaşımı site üzerinden yapıyoruz. Siteye yönlendirdiklerimizin de %50 civarını (özellikle çok uzun olmayanları) Facebook'tan da bütün olarak veriyoruz, sadece "Sitemizden Okumak İçin:" diye ekliyoruz. Dolayısıyla bu tuhaf iddialara da bir son vermenizi rica edeceğiz.

Bu Reklamı Kapat

Son bir nokta: 

Evrim Ağacı, kimseye kendini beğendirmek zorunda değildir. Böyle bir algı da bulunuyor nedense. Biz bu paylaşımları dediğimiz gibi beğenilsin, yayılsın, göz önüne çıksın, bizi "popi" (popüler sözcüğünün 15'lik ergen versiyonu) yapsın diye yapmıyoruz. Lisans veya lisansüstü öğrencilerden oluşan bir ekibiz ve binbir işimiz, dersimiz, sınavımız, projemiz, sevgilimiz, börtümüz, püsürümüz arasında bir de Evrim Ağacı makaleleri yazıyor, haberler yapıyor, çeviriler hazırlıyor, infografikler tasarlıyor, ara ara başımıza üşüşen bilimle derdi olan acayip insanlarla uğraşıyor, bu yapıyı ayakta tutuyoruz. Amacımız, dev bir bilim arşivi inşa etmek ve korumak. Son kez, bununla ilgili derdiniz varsa, yanlış yerdesiniz. :)

Kozmik Anafor'un ara sıra yaptığı, haklı ama aynı zamanda oldukça eğlenceli patlamalar gibi oldu ama idare edin lütfen. 

Özet ver "babasız" diyenler için: Evrim Ağacı'na inanmıyorsanız da saygı duyun. :P

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, gözlerinizden öpüyoruz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/08/2022 00:32:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2913

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Canlı Cansız
Doğal
Vücut
Evrimsel Süreç
Video
Çocuklar
Balık
Gözlem
Kan Hastalıkları
Coronavirus
Yas
Hafıza
Değişim
Böcek Bilimi
Hidrojen
Genetik Müdahale
Allah
Bilim
Mitler Ve Gerçekler
Kertenkele
Kütleçekimi
Sars Mers
Plastik
Vejetaryen
Güve
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.