Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tatlı patates olarak da bilinen Ipomoea batatas türü, Convolvulaceae (çitsarmaşığıgiller veya gündüzsefasıgiller) olarak bilinen 60 cins, 1650'den fazla türden oluşan bitki ailesinin bir üyesidir. Patateslerin genel özelliği olarak, yumru kök kısmıyla bilinir; ancak aslında görselde gösterdiğimiz gibi bir çiçeğe sahiptir. Adından da anlaşılabileceği gibi, tatlı, bol nişastalı, yumrulu bir kök yapısına sahiptir. Tür, kök kısmı sebebiyle yüksek bir ekonomik gelir kaynağıdır. Kökleri şu şekilde gözükür:

Tatlı patates, evrimsel süreçte insanın yapay seçilim ile evrimleştirdiği türlerden birisidir. İlk olarak yaklaşık 5.000 yıl önce Orta Amerika'da evrimleştiği düşünülmektedir. Ancak Güney Amerika'da, özellikle Peru'da yetişen bir tatlı patates ırkının evrimsel kökenlerinin günümüzden 10.000 yıl kadar öncesine gittiği bilinmektedir.

1988 ve 1998 yılında yapılan iki evrimsel analiz çalışması, günümüzde yaygın olarak görülen türün ana kökenini MÖ 2500 senesinde Karayipler ve Güney Amerika'ya sabitlemiştir. Aynı çalışmalar, ikincil bir evrimleşme noktası olarak Peru-Ekvator bölgesini göstermiştir. Bu çalışmalar, tür içi varyasyon ve evrimsel süreçte bu varyasyonların oluşum hızına dayanmaktadır.

2010 yılı verilerine göre Dünya'nın tatlı patates üretimi hektar başına 13.2 ton kadardır. En verimli tarlalar Senegal'de bulunmaktadır (hektar başına 33.2 ton). İsrail'de ise aralıklarla hektar başına 80 tona ulaşacak kadar üretim gözlenmektedir.

Tatlı patates, çok güçlü bir sodyum, A Vitamini ve beta-karoten kaynağıdır.

 

Kaynak: Wikipedia

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/12/2019 01:55:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1743

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mutluluğun sırrı özgürlüktür. Özgürlüğün sırrı ise cesaret...”
Thucydides
Geri Bildirim Gönder