Batata (Tatlı Patates)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tatlı patates olarak da bilinen Ipomoea batatas türü, Convolvulaceae (çitsarmaşığıgiller veya gündüzsefasıgiller) olarak bilinen 60 cins, 1650'den fazla türden oluşan bitki ailesinin bir üyesidir. Patateslerin genel özelliği olarak, yumru kök kısmıyla bilinir; ancak aslında görselde gösterdiğimiz gibi bir çiçeğe sahiptir. Adından da anlaşılabileceği gibi, tatlı, bol nişastalı, yumrulu bir kök yapısına sahiptir. Tür, kök kısmı sebebiyle yüksek bir ekonomik gelir kaynağıdır. Kökleri şu şekilde gözükür:

Tatlı patates, evrimsel süreçte insanın yapay seçilim ile evrimleştirdiği türlerden birisidir. İlk olarak yaklaşık 5.000 yıl önce Orta Amerika'da evrimleştiği düşünülmektedir. Ancak Güney Amerika'da, özellikle Peru'da yetişen bir tatlı patates ırkının evrimsel kökenlerinin günümüzden 10.000 yıl kadar öncesine gittiği bilinmektedir.

1988 ve 1998 yılında yapılan iki evrimsel analiz çalışması, günümüzde yaygın olarak görülen türün ana kökenini MÖ 2500 senesinde Karayipler ve Güney Amerika'ya sabitlemiştir. Aynı çalışmalar, ikincil bir evrimleşme noktası olarak Peru-Ekvator bölgesini göstermiştir. Bu çalışmalar, tür içi varyasyon ve evrimsel süreçte bu varyasyonların oluşum hızına dayanmaktadır.

2010 yılı verilerine göre Dünya'nın tatlı patates üretimi hektar başına 13.2 ton kadardır. En verimli tarlalar Senegal'de bulunmaktadır (hektar başına 33.2 ton). İsrail'de ise aralıklarla hektar başına 80 tona ulaşacak kadar üretim gözlenmektedir.

Tatlı patates, çok güçlü bir sodyum, A Vitamini ve beta-karoten kaynağıdır.

 

Kaynak: Wikipedia

Merriam-Webster Sözlüğü, 2013 Yılının Sözcüğünü Seçti: ''Bilim''

Anne ile Çocuk Arasındaki 140 Yaş Farkı!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder