Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Bahadır (Argynnis pandora)

Bahadır (Argynnis pandora)
Yetişkin birey, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Taksonomi
 • Bilimsel Adı Argynnis pandora
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Bahadır
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Cardinal
 • Seviye Tür (Species)
 • Üst Takson Alaca Kelebekler (Nymphalidae)
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Kırklareli'de gözlemlediğimiz bir yetişkin birey.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kanat açıklığı 60-80mm civarlarında değişen büyük bir kelebek türüdür. Kanat üstü turuncu üzerine siyah beneklidir. Ön kanat altı kırmızıdır. Dişilerinde arka kanadın altındaki önkenardan dış kenara uzanan beyaz dalgalı desen erkeklerde görülmez veya belirsiz bir şekilde görülür. Nisan ortasından itibaren Ekim ayına kadar görülebilir. Bu türün kanat üstündeki siyah kenar alt benekleri benzer olan Argynnis paphia türündeki beneklerden daha küçüktür. Yaklaşık 8-12 hafta yaşarlar.

Yetişkin birey, Kırklareli.
Yetişkin birey, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Alaca kelebekler (Nymphalidae) familyasının Uzunkanatlılar (Heliconiinae) alt familyasından bir türdür. Türkiye'de 5 tane Argynnis türü yaşamaktadır:

 • Bahadır (Argynnis pandora)
 • Cengaver (Argynnis paphia)
 • Niyobe (Argynnis niobe)
 • Güzel inci (Argynnis aglaja)
 • Büyük inci (Argynnis adippe)

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa'dan Orta Asya'ya kadar uzanan geniş bir dağılımı vardır. Türkiye'nin tüm bölgelerinde görülebilir. Çayırlar, orman kenarları, açıklıklar, seyrek ağaçlı araziler ve çalılıklar gibi habitatlarda gözlemlenebilir.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN tarafından yaygın bulunan türler için kullanılan Asgari Endişe (LC) kategorisinde sınıflandırılmıştır.

Yetişkin birey, Kırklareli.
Yetişkin birey, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Davranış ve Etoloji

Nisan ortası ila Ekim ayları arasında 2 nesil vermektedirler. Tırtılları kış uykusuna yatar.

Diyet ve Metabolizma

Tırtıllar (larvalar), özellikle Viola cinsi bitkiler ile beslenir. Yetişkinler ise genellikle Cirsium, Carduus ve Centaurea cinsi gibi Asteraceae familyasından bitkilerden nektar toplarlar.

Etimoloji

Tür ismindeki "Pandora", Yunan mitolojisine göre Zeus'un önderliğinde Hephaestus tarafından yaratılan ilk kadındır. Kelime anlamı olarak "hediye" benzeri bir anlam taşır. Cins ismindeki "Argynnis" ise yine Yunan mitolojisine aittir. Kral Agamemnon'un aşık olduğu ve ölümünden sonra anısına bir tapınak kurulan güzel bir kadın olduğu söylenmiştir. Ölümünden sonra Afrodit'e ibadet edenlerin geleceği yer olmuştur.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/09/2020 21:31:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8822

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Tehlike
Parazit
İlaç
Biyoloji
Mikroevrim
Çağ
Hücre
Sahtebilim
Evrim Ağacı Duyurusu
Hayvanlar Alemi
Darwin
Richard Dawkins
Yumurtalık
Çin
Kadın Doğum
Çiftleşme
Zehir
Tıp
Eşey
Santigrat Derece
Normal Doğum
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Kanser
Küresel Isınma
Diyet
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tam şu anda hayatın bence en üzücü tarafı, bilimin bilgiyi biriktirme hızının, toplumun bilgelik edinme hızından daha fazla olmasıdır.”
Isaac Asimov
Geri Bildirim Gönder