Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Bahadır (Argynnis pandora)

Bahadır (Argynnis pandora) Asrın Akıncıoğlu
Yetişkin birey, Kırklareli.
1 dakika
721
Tüm Reklamları Kapat
Bahadır
 • Bilimsel Adı Argynnis pandora
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Bahadır
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Cardinal
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Gözlem Bilgileri

Kırklareli'de gözlemlediğimiz bir yetişkin birey.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kanat açıklığı 60-80mm civarlarında değişen büyük bir kelebek türüdür. Kanat üstü turuncu üzerine siyah beneklidir. Ön kanat altı kırmızıdır. Dişilerinde arka kanadın altındaki önkenardan dış kenara uzanan beyaz dalgalı desen erkeklerde görülmez veya belirsiz bir şekilde görülür. Nisan ortasından itibaren Ekim ayına kadar görülebilir. Bu türün kanat üstündeki siyah kenar alt benekleri benzer olan Argynnis paphia türündeki beneklerden daha küçüktür. Yaklaşık 8-12 hafta yaşarlar.

Yetişkin birey, Kırklareli.
Yetişkin birey, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Alaca kelebekler (Nymphalidae) familyasının Uzunkanatlılar (Heliconiinae) alt familyasından bir türdür. Türkiye'de 5 tane Argynnis türü yaşamaktadır:

 • Bahadır (Argynnis pandora)
 • Cengaver (Argynnis paphia)
 • Niyobe (Argynnis niobe)
 • Güzel inci (Argynnis aglaja)
 • Büyük inci (Argynnis adippe)

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa'dan Orta Asya'ya kadar uzanan geniş bir dağılımı vardır. Türkiye'nin tüm bölgelerinde görülebilir. Çayırlar, orman kenarları, açıklıklar, seyrek ağaçlı araziler ve çalılıklar gibi habitatlarda gözlemlenebilir.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN tarafından yaygın bulunan türler için kullanılan Asgari Endişe (LC) kategorisinde sınıflandırılmıştır.

Yetişkin birey, Kırklareli.
Yetişkin birey, Kırklareli.
Asrın Akıncıoğlu

Davranış ve Etoloji

Nisan ortası ila Ekim ayları arasında 2 nesil vermektedirler. Tırtılları kış uykusuna yatar.

Diyet ve Metabolizma

Tırtıllar (larvalar), özellikle Viola cinsi bitkiler ile beslenir. Yetişkinler ise genellikle Cirsium, Carduus ve Centaurea cinsi gibi Asteraceae familyasından bitkilerden nektar toplarlar.

Etimoloji

Tür ismindeki "Pandora", Yunan mitolojisine göre Zeus'un önderliğinde Hephaestus tarafından yaratılan ilk kadındır. Kelime anlamı olarak "hediye" benzeri bir anlam taşır. Cins ismindeki "Argynnis" ise yine Yunan mitolojisine aittir. Kral Agamemnon'un aşık olduğu ve ölümünden sonra anısına bir tapınak kurulan güzel bir kadın olduğu söylenmiştir. Ölümünden sonra Afrodit'e ibadet edenlerin geleceği yer olmuştur.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/07/2024 13:23:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8822

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Element
Venüs
Haber
Köpekgil
Doğru
Elementler
Evrim Ağacı
Elektrik
Diş Gelişimi
Nöronlar
Beyin
Abd
Yörünge
Kertenkele
Su
Gazetecilik
Müzik
Elektromanyetik
Evrimsel Süreç
Evrim Teorisi
Dünya Dışı Yaşam
Hücre
Aşı
Beslenme Davranışı
Kalıtım
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Akıncıoğlu, et al. Bahadır (Argynnis pandora). (30 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8822
Akıncıoğlu, A., Türkoğlu, P. (2020, May 30). Bahadır (Argynnis pandora). Evrim Ağacı. Retrieved July 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8822
A. Akıncıoğlu, et al. “Bahadır (Argynnis pandora).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 30 May. 2020, https://evrimagaci.org/s/8822.
Akıncıoğlu, Asrın. Türkoğlu, Pedram. “Bahadır (Argynnis pandora).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, May 30, 2020. https://evrimagaci.org/s/8822.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close