Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Ayın Birleşik Jeolojik Haritası: Uydumuzun İlk Kapsamlı Jeolojik Haritası Yayında!

Ay'ın Bugüne Kadar Yayınlanmış En Kapsamlı Jeolojik Haritasını Dev Boyda, Ücretsiz Olarak İndirebilirsiniz!

Ayın Birleşik Jeolojik Haritası: Uydumuzun İlk Kapsamlı Jeolojik Haritası Yayında!
2 dakika
4,588
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Ay'ın yüzeyindeki parlak ve koyu lekeleri ne tür kayaların oluşturduğunu merak ettiğiniz oldu mu?

Bu soruya cevaben; USGS (ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu, İng: United States Geological Survey), uzaydaki en yakın komşumuzun 4,5 milyar yıllık tarihini açıklamayacak yeni bir harita yayımladı.

Tarihte ilk kez tüm Ay yüzeyi, NASA ve Lunar Planetary Institute (İng: "Ay ve Gezegen Enstitüsü") işbirliğinde, USGS'den gelen bilim insanları tarafından tamamen haritalandı ve belirli bölgeler sınıflandırıldı.

Tüm Reklamları Kapat

"Ay'ın Birleşik Jeolojik Haritası" (İng: "Unified Geologic Map of the Moon") olarak adlandırılan ve ayın tüm yüzeyinin jeolojisini gösteren ortografik perspektifler. Bu jeolojik harita, son uydu misyonlarından elde edilen verilere dayanarak güncellenen altı Apollo dönemine ait bölgesel jeolojik haritanın bir sentezi. Ay bilimi ve gelecek Ay misyonları için bir referans olarak kullanılacak. Dev boyda görüntülemek için görsel kaynağına (USGS üzerine) tıklayın.
"Ay'ın Birleşik Jeolojik Haritası" (İng: "Unified Geologic Map of the Moon") olarak adlandırılan ve ayın tüm yüzeyinin jeolojisini gösteren ortografik perspektifler. Bu jeolojik harita, son uydu misyonlarından elde edilen verilere dayanarak güncellenen altı Apollo dönemine ait bölgesel jeolojik haritanın bir sentezi. Ay bilimi ve gelecek Ay misyonları için bir referans olarak kullanılacak. Dev boyda görüntülemek için görsel kaynağına (USGS üzerine) tıklayın.
USGS

"Ayın Birleşik Jeolojik Haritası" olarak adlandırılan ay haritası, gelecekteki insan misyonları için Ay'ın yüzey jeolojisinin kesin planı olarak kullanılacak ve uluslararası bilim topluluğu, eğitimciler ve halk için oldukça değerli bir referans olacak. Dijital harita çevrimiçi olarak mevcut olup ayın jeolojisini ayrıntılı olarak gösteriyor.

USGS Müdürü ve NASA eski astronotu Jim Reilly, "Ay'ın kendisi ve oradan ne zaman geri dönebileceğimiz insanların hep ilgisini çekmiştir. Bu yüzden, USGS'in NASA'ya gelecekteki görevleri planlamalarına yardımcı olabilecek bir kaynak yarattığını görmek harika." diyor.

Bu yeni dijital haritayı oluşturmak için; Ay'ın son uydu misyonlarından alınan güncellenmiş bilgilerle birlikte, altı Apollo dönemine ait bölgesel haritalardan veri alındı. Mevcut haritalar, modern veri kümeleriyle uyumlu hale gelmeleri için yeniden çizildi, böylece önceki gözlemler ve açıklamalar korunmuş oldu. Yeni ve eski verileri birleştirmenin yanı sıra, Ay'ın stratigrafisinin (Ç.N: katmanbilim) birleşik bir tanımı da geliştirildi. Bunun sonucunda; kaya isimlerinin, kayalara ait açıklamaların ve kayaların yaşlarının bazen tutarsız olduğu önceki haritalardan kalma sorunlar çözüldü. USGS jeoloğu ve başyazarı Corey Fortezzo şöyle diyor:

Bu harita, on yıllar süren bir projenin doruk noktasına ulaştığı yer. Ay'daki belirli alanların araştırılmasını, ay yüzeyinin geri kalanıyla birleştirerek yeni bilimsel çalışmalar için çok önemli bilgiler sağlıyor.

Ay'ın ekvatoral bölgesi için yükseklik verileri, JAXA (Ç.N: Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı) liderliğindeki son SELENE (Selenological ve Engineering Explorer, Tr: Senelojik ve Mühendislik Gezgini) Arazi Kamerası tarafından toplanan stereo gözlemlerden geldi.

Kuzey ve Güney kutupları için elde edilen topografya bilgileri ise, NASA'nın Ay Yörüngesi Lazer Altimetresi'nin (İng: "LOLA") verileri ile desteklendi.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
22
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 8
 • Tebrikler! 7
 • Umut Verici! 6
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/07/2024 08:02:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8740

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Element
Venüs
Haber
Köpekgil
Doğru
Elementler
Evrim Ağacı
Elektrik
Diş Gelişimi
Nöronlar
Beyin
Abd
Yörünge
Kertenkele
Su
Gazetecilik
Müzik
Elektromanyetik
Evrimsel Süreç
Evrim Teorisi
Dünya Dışı Yaşam
Hücre
Aşı
Beslenme Davranışı
Kalıtım
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. G. Survey, et al. Ayın Birleşik Jeolojik Haritası: Uydumuzun İlk Kapsamlı Jeolojik Haritası Yayında!. (19 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 23 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8740
Survey, U. G., Bozkurt, K., Bakırcı, Ç. M. (2020, May 19). Ayın Birleşik Jeolojik Haritası: Uydumuzun İlk Kapsamlı Jeolojik Haritası Yayında!. Evrim Ağacı. Retrieved July 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8740
U. G. Survey, et al. “Ayın Birleşik Jeolojik Haritası: Uydumuzun İlk Kapsamlı Jeolojik Haritası Yayında!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Kübra Bozkurt, Evrim Ağacı, 19 May. 2020, https://evrimagaci.org/s/8740.
Survey, US Geological. Bozkurt, Kübra. Bakırcı, Çağrı Mert. “Ayın Birleşik Jeolojik Haritası: Uydumuzun İlk Kapsamlı Jeolojik Haritası Yayında!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Kübra Bozkurt. Evrim Ağacı, May 19, 2020. https://evrimagaci.org/s/8740.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close