Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Ayın Birleşik Jeolojik Haritası: Uydumuzun İlk Kapsamlı Jeolojik Haritası Yayında!

Ay'ın Bugüne Kadar Yayınlanmış En Kapsamlı Jeolojik Haritasını Dev Boyda, Ücretsiz Olarak İndirebilirsiniz!

Ayın Birleşik Jeolojik Haritası: Uydumuzun İlk Kapsamlı Jeolojik Haritası Yayında!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Science Daily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Ay'ın yüzeyindeki parlak ve koyu lekeleri ne tür kayaların oluşturduğunu merak ettiğiniz oldu mu?

Bu soruya cevaben; USGS (ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu, İng: United States Geological Survey), uzaydaki en yakın komşumuzun 4,5 milyar yıllık tarihini açıklamayacak yeni bir harita yayımladı.

Tarihte ilk kez tüm Ay yüzeyi, NASA ve Lunar Planetary Institute (İng: "Ay ve Gezegen Enstitüsü") işbirliğinde, USGS'den gelen bilim insanları tarafından tamamen haritalandı ve belirli bölgeler sınıflandırıldı.

"Ay'ın Birleşik Jeolojik Haritası" (İng: "Unified Geologic Map of the Moon") olarak adlandırılan ve ayın tüm yüzeyinin jeolojisini gösteren ortografik perspektifler. Bu jeolojik harita, son uydu misyonlarından elde edilen verilere dayanarak güncellenen altı Apollo dönemine ait bölgesel jeolojik haritanın bir sentezi. Ay bilimi ve gelecek Ay misyonları için bir referans olarak kullanılacak. Dev boyda görüntülemek için görsel kaynağına (USGS üzerine) tıklayın.
"Ay'ın Birleşik Jeolojik Haritası" (İng: "Unified Geologic Map of the Moon") olarak adlandırılan ve ayın tüm yüzeyinin jeolojisini gösteren ortografik perspektifler. Bu jeolojik harita, son uydu misyonlarından elde edilen verilere dayanarak güncellenen altı Apollo dönemine ait bölgesel jeolojik haritanın bir sentezi. Ay bilimi ve gelecek Ay misyonları için bir referans olarak kullanılacak. Dev boyda görüntülemek için görsel kaynağına (USGS üzerine) tıklayın.
USGS

"Ayın Birleşik Jeolojik Haritası" olarak adlandırılan ay haritası, gelecekteki insan misyonları için Ay'ın yüzey jeolojisinin kesin planı olarak kullanılacak ve uluslararası bilim topluluğu, eğitimciler ve halk için oldukça değerli bir referans olacak. Dijital harita çevrimiçi olarak mevcut olup ayın jeolojisini ayrıntılı olarak gösteriyor.

USGS Müdürü ve NASA eski astronotu Jim Reilly, "Ay'ın kendisi ve oradan ne zaman geri dönebileceğimiz insanların hep ilgisini çekmiştir. Bu yüzden, USGS'in NASA'ya gelecekteki görevleri planlamalarına yardımcı olabilecek bir kaynak yarattığını görmek harika." diyor.

Bu yeni dijital haritayı oluşturmak için; Ay'ın son uydu misyonlarından alınan güncellenmiş bilgilerle birlikte, altı Apollo dönemine ait bölgesel haritalardan veri alındı. Mevcut haritalar, modern veri kümeleriyle uyumlu hale gelmeleri için yeniden çizildi, böylece önceki gözlemler ve açıklamalar korunmuş oldu. Yeni ve eski verileri birleştirmenin yanı sıra, Ay'ın stratigrafisinin (Ç.N: katmanbilim) birleşik bir tanımı da geliştirildi. Bunun sonucunda; kaya isimlerinin, kayalara ait açıklamaların ve kayaların yaşlarının bazen tutarsız olduğu önceki haritalardan kalma sorunlar çözüldü. USGS jeoloğu ve başyazarı Corey Fortezzo şöyle diyor:

Bu harita, on yıllar süren bir projenin doruk noktasına ulaştığı yer. Ay'daki belirli alanların araştırılmasını, ay yüzeyinin geri kalanıyla birleştirerek yeni bilimsel çalışmalar için çok önemli bilgiler sağlıyor.

Ay'ın ekvatoral bölgesi için yükseklik verileri, JAXA (Ç.N: Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı) liderliğindeki son SELENE (Selenological ve Engineering Explorer, Tr: Senelojik ve Mühendislik Gezgini) Arazi Kamerası tarafından toplanan stereo gözlemlerden geldi.

Kuzey ve Güney kutupları için elde edilen topografya bilgileri ise, NASA'nın Ay Yörüngesi Lazer Altimetresi'nin (İng: "LOLA") verileri ile desteklendi.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 5
 • Tebrikler! 4
 • Umut Verici! 4
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/10/2020 09:24:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8740

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Köpek
Astrofotoğrafçılık
Taksonomi
Organ
Ses
Memeli
Deizm
Kimya
Cinsellik
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Mühendislik
Bakteri
Makale
Depresyon
Diş
Pandemi
Doktor
Maskeler
Tutarlılık
Hastalık
Öğrenme Alanı
Kas
Dünya Dışı Yaşam
Mistisizm
Homo Sapiens
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cesaret, erdemdir ve cesur olmanın tek yolu cesaret etmektir. Nasıl ki yüzme öğrenmek için yüzmeniz gerekirse, cesur olmak için de cesaret gerekir.”
Marie Daly
Geri Bildirim Gönder